Amikor a család arra ébred, hogy a kert hűlt helyén egy őserdő van

Amikor a család arra ébred, hogy a kert hűlt helyén egy őserdő van

Te mit tennél, ha egy reggel a házadból kilépve a megszokott kerted helyén egy őserdőt találnál? Kertész Erzsi könyve, a Mindig másnap megmutatja, mi mindent tudhatunk meg magunkról és a családunkról válsághelyzetben. Olvass bele!

Könyves Magazin | 2021. június 02. |

Ez a nap is úgy indult, mint a többi. Felkelés, reggeli, pakolás, rohanás, indulás az oviba, az iskolába – csakhogy eltűnt a kert, a biciklik, az ismerős táj, helyét burjánzó őserdő veszi körül! De semmi gond! Egy belevaló család előbb-utóbb feltalálja magát! Hiszen bátrak, leleményesek, és rugalmasan kezelik a nehézségeket. Bár ilyen sok meglepetésre talán még ők sincsenek felkészülve…

Kertész Erzsi
Mindig másnap
Pagony, 2021, 160 oldal, Illusztrátor: Korbuly Ági
-

Kertész Erzsi új gyerekkönyve, a Mindig másnap egy teljesen hétköznapi családról szól, amelynek teljesen hétköznapi tagjai egy hétköznapi reggelen egy legkevésbé sem hétköznapi kaland kellős közepén találják magukat. Amikor ugyanis apa kinyitja az ajtót, hogy kitolja a bicikliket, a kert hűlt helyén egy őserdőt talál... 

Bár a Mindig másnap nem karanténregény, de nagyszerűen megmutatja, mi mindent tudhatunk meg magunkról és a hozzánk legközelebb állókról válsághelyzetben.

Az őserdőben toporgó család tagjai is alaposan meglepik egymást: az apa, aki szeret magára komoly családfőként gondolni, pánikba esik. Az anya sem áll a helyzet magaslatán, a gyerekek viszont nagyon élvezik a helyzetet: például nem kell suliba menni, innentől kezdve csak jó lehet ez a különös állapot! Egy darabig persze jó is. Mert egy nap őserdőzés oké, de a kalandok másnap sem érnek véget. És utána sem. Ismerd meg a könyvet itt. 

A 7-10 évesek már igénylik az összetettebb olvasmányokat, és bár még nem adnánk a kezükbe egy 300 oldalas regényt, szeretnénk, ha örömmel olvasnának. Nagyon fontos, hogy olyan könyvek közül választhassanak, amik egyszerre jelentenek kihívást és sikert, ugyanakkor maiak, szórakoztatóak és lekötik a figyelmüket. A Pagony új sorozatában pont ilyen könyveket válogatunk összes: a Zseblámpás könyvek egytől egyig vidám, kalandos és pörgős olvasmányok. Nagybetűs, nem túl hosszú, izgalmas és vicces történetek várják a gyerekeket, akik be is készíthetik a takaró alá a zseblámpát is, mert ezeket a könyveket nem fogják tudni letenni!

Kertész Erzsi: Mindig másnap (részlet)

Hétfő reggel volt. Apa már kimászott az ágyból, és épp a fürdőszobában próbálta formába rendezni a szakállát és néhány szál haját. Anya már a kávét főzte, és közben uzsonnát csomagolt a gyerekeknek. Össze volt zavarodva: az még oké, hogy a rózsaszín uzsonnásdoboz Dórié.

De most akkor a zöld Jencié és a kék Nagy T-é, vagy fordítva? Hétvégenként valahogy mindig elfelejti. Aztán hétfőtől péntekig visszatér a gyakorlata, de elég két nap, hogy újra kiessen belőle. Mert Nagy T-nek nem csomagolhat uborkát a kenyérbe, hiszen az eláztatja, Jencinek viszont muszáj levágnia a kenyér héját, mivel az túlságosan megviseli a mozgó fogait.

De ezek apró-cseprő ügyek. A neheze csak ezután jön, akkor, amikor a három gyerek előtámolyog, és összevesznek a fürdőszobán, a reggeli müzlistányérokon, és hogy ki hagyta nyitva a terráriumot tegnap este, amiből az éj leple alatt kiszökött Szörcsög, a hörcsög.

Így aztán a szokásos reggeli készülődés kiegészül a Szörcsög utáni kutatással, aki aljas módon ezúttal nem szörcsög hangosan, hanem némán lapul valahol, és bizonyára nagyon élvezi, hogy öten keresik lábujjhegyen járva, szinte a levegőben úszva, nehogy véletlenül rálépjenek.

-

Apa viszont már a célegyenesben jár. Kabátot vesz, és nyitja a bejárati ajtót, hogy kitolja a bicajokat a fészerből, és együtt indulhassanak a közeli városba. Mert azt még nem is mondtam, hogy a Kovalcsik család egy dimbesdombos kis falu legeslegszélső házában él, és biciklivel járnak be dolgozni, meg iskolába a közeli városba.

Apa tehát kinyitja a bejárati ajtót, hogy kihozza a bicikliket.

Kinyitja, és aztán csak áll, megzavarodva. Majd némi tétovázás után hátralép, és becsukja az ajtót. Aztán mintha csak először tenné, újra kinyitja. Nagy levegőt vesz, megdörzsöli a szemét, és továbbra is csak áll.

– De hát mi nem is itt lakunk! – motyogja az orra alatt. – Illetve… Vajon mikor nőtt a ház köré ez az őserdő?

Újra visszalép a lakásba, és ezúttal trükkhöz folyamodik. A kukucskáló nyílásához hajol, de azon nyomban felszisszen. Semmi kétség! Az ott, odakint egy őserdő! Szaknyelven tró - pusi esőerdő. Apa nagyon szereti a szaknyelvet, a pontos, precíz meghatározásokat és a tudo - mányos megközelítést. De most nem nagyon gondol ilyesmire. Arra gondol inkább, hogy mit kéne mondania a háta mögött nyüzsgő családjának. Anyának, aki egy kék és egy zöld dobozt szorongat tanácstalanul a fiúk iskolatáskája mellett toporogva, Jencinek, aki négykézláb matchboxot tol keresztül a nappalin éktelenül brümmögve, Dórinak, aki megint fordítva vette fel a harisnyáját, és most épp azt bizonygatja Anyának, hogy jó az úgy, őt nem zavarja, és Nagy T-nek, aki húsz perce a fürdőszobában illesztgeti az indián hajpántot a fejére.

Mondja azt nekik, hogy éjszaka a házuk köré nőtt egy őserdő?

Nem, ezt mégsem teheti. Lehet, hogy jobb lenne valahogy finomabban adagolni a dolgot. Különös tekintettel arra, hogy már így is késésben vannak. Egy apuka dolga, gondolja nagyot sóhajtva Apa – legalábbis így írják a magazinok –, hogy nyugodt erőt sugározzon, és biztonságérzetet keltsen a családjában. Ő is ezt fogja most tenni, dönti el, bár, minek tagadjuk, a szíve hevesen dobog.

Vajon mit keres a házuk körüli dimbes-dombos lankák helyett egy trópusi esőerdő? Felháborító! A következő gondolata pedig az, hogy megnézi a híreket. Előveszi a kabátzsebéből a telefonját, remegő ujjakkal keresgél a hírekben… de semmi. Az égadta világon semmi nem utal arra, hogy éjszaka egy őserdő vette volna át az uralmat a környék felett.

Közben Jenci az ajtó felé indul, már rajta a kabát, a kilincs felé nyúl. Apa haladéktalanul az ajtó elé veti magát.

– Neee! – kiabálja olyan különös, magas hangon, hogy Anya elejti az egyik uzsonnásdobozt. A kéket.

– Neked meg mi bajod van? – kérdezi idegesen.

Apa döntésre jut. Nincs mese, kezelnie kell a helyzetet. Hatékonyan, szakszerűen.

-

– Üljetek le! – mondja a tőle telhető leghatározottabb hangon.

– De hát – ellenkezik Anya –, már így is késésben…

– Légyszi, üljetek le! – könyörög Apa, aztán a riadt arcokat látva rájön, hogy nyugodtnak és összeszedettnek kell mutatkoznia.

– Valami fontosat kell mondanom nektek – kezdi, és minden erejét összeszedve mosolyogni próbál. De az arcizmai nem engedelmeskednek, így csak furán grimaszol, és a kis Dóri, aki eddig elkerekedő szemmel bámult rá, lefelé görbíti a szája sarkát, a sírás biztos előjeleként. Anya az ölébe veszi, és leereszkedik vele az asztalhoz. Jenci és Nagy T kelletlenül követik a példáját.

Apa megköszörüli a torkát. Fogalma sincs, mit fog mondani, de valamit muszáj lesz.

– A tudomány mai állása szerint… – kezdi, mire Anya idegesen felkacag.

– Erre most igazán nincs idő – mondja.

De Apa úgy érzi, muszáj elmondania.

– A természeti jelenségek határozatlansági elve szerint… – fut neki új lendülettel, mire Nagy T felcsuklik.

– Az meg mi a túró?!

– Hadd mondjam már végig! – szól rá Apa.

Dóri szipog egyet. Nem vicces a helyzet. Egyáltalán nem az.

Apa bűntudatos arccal megsimogatja Dóri haját, és végre sikerül egy bátorító pillantást kicsikarnia magából, amit végig is hordoz a családtagjai arcán.

– Nos, úgy tűnk, egy vándorló trópusi esőerdő telepedett ma reggelre a házunk köré.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Berg Judit és Kertész Erzsi – Amikor az egyik író nem tudja előre, hogy mit akar a másik

...
Beleolvasó

Kertész Erzsi mesehőse világít a sötétben!

Kertész Erzsi új mesekönyvében misztikus helyek, árnyékos zugok, különc nyomozók és mindenféle furcsa lények teszik rendkívülivé az Éjszakai Kertet. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Kiss Judit Ágnes: Kórház az osztályteremben

Mit jelent a család, és mit a szabadság 1956-ban? Erre keresi a választ Pagony Abszolút Töri sorozatának új kötete, Kiss Judit Ágnes  kamaszoknak szóló regénye. Mutatunk belőle egy részletet!

ZÖLD - TERMÉSZETESEN OLVASOK
...
Zöld

Litkai Gergely: Mennyire vagyunk felelőtlenek a nukleáris anyagokkal? / A katasztrófa küszöbén

...
Zöld

Jane Goodall: A családomban női ágon öröklődik a bátorság

...
Zöld

Peter Wohlleben: Sok fa jelentősen csökkenthetné a magyar városok hőmérsékletét is

A hét könyve
Kritika
Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

...
Panodyssey

Kiss Tibor Noé: Hogyan jutottam el a tajgába? (Megjegyzések személyességről és a társadalmi realitásról)

Kiss Tibor Noé esszésorozatának első részében saját könyvein végigtekintve mutatja meg az olvasónak, milyen változatos módokon fogalmazthatók meg a személyes tapasztalatok.

...
Nagy

A Budapest Nagyregény társasjátékba invitálta meg az írókat

Adott 23 szerző, 23 kerület, egy főváros és 150 év. A Budapest Nagyregény a főváros regénye lesz. A Margó harmadik napján  a projekt három résztvevője beszélgetett nehézségekről, emlékekről, kövekről és a különleges társasjátékról, amely szeretett városunk történetét megírja.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.