Bohém és mulatságos történet New York lehetőségeiről és társadalmi osztályairól

Bohém és mulatságos történet New York lehetőségeiről és társadalmi osztályairól

New York a szabadság, a vonzó lehetőségek, a sokszínű kavalkád városa. De biztos, hogy itt minden olyan, amilyennek látszik? Jenny Jackson első regényében a jómódú, kiváló kapcsolatokkal rendelkező brooklyni Stockton családot veszi górcső alá, miközben három női sorsba pillanthatunk bele. Olvass bele az Ananász utca című regénybe!

Fotó: Torrey Liddell

Könyves Magazin | 2024. február 10. |
Jenny Jackson
Ananász utca
Ford. Goitein Veronika, Centrál Könyvek, 2024, 326 oldal
Jenny Jackson: Ananász utca könyv

Darley a legifjabb generáció legidősebb tagja. A szívére hallgatott, feladta az állását, az örökségét, hogy minden idejét a gyermekeinek szentelhesse, ám ez talán túl sokat követel tőle. Sasha középosztálybeli nő Új-Angliából, aki beházasodott a Brooklyn Heightsban élő famíliába, férje rokonai emiatt élősködőnek tartják. Georgiana, a legfiatalabb lány fejest ugrott egy tiltott kapcsolatba, így hamarosan döntenie kell, milyen ember akar lenni valójában.

Az Ananász utca elgondolkodtató, ugyanakkor üdítően szellemes regény a New York-i elit csábítóan könnyed életéről. A szereplők szerethetőek, de esendőek, igazán nem nehéz azonosulni velük. Felvetődik olvasás közben a kérdés, hogy mindig minden körülmények között ismerjük-e a saját családtagjainkat. Mennyire határoz meg bennünket a vagyon? Milyen őrültségeket válthat ki belőlünk az első, mindent elsöprő szerelem?

A szerző nagy sikerű első regénye szórakoztató, bohém történet, amely nem csupán kikapcsol, de sokszor elgondolkodtat az emberi természet mélységeiről, és választ ad rengeteg kérdésünkre.

Jenny Jackson: Ananász utca (részlet)

Curtis McCoy korán indult, hogy még bőven odaérjen a tíz órakor kezdődő értekezletre, így volt ideje a kávéjával leülni az egyik asztalhoz az ablak mellé és élvezni a halvány, áprilisi napsütést. Szombat volt, Joe kávézójában nyüzsögtek a ven- dégek, Brooklyn Heightsban zajlott az élet. Biciklisnadrágos nők babakocsit tologattak a Hicks Streeten, kutyasétáltatók tereferéltek a Pineapple Street padjain, családok siettek foci- meccsre, úszóedzésre vagy szülinapi zsúrra a Jane’s Carousel nevű gyönyörű körhinta felé, a Brooklyn Bridge Parkba.

Az egyik asztalnál egy anya ült két felnőtt lányával. Kék- fehér papírpohárból itták a kávét, mindhárman az egyikük telefonján böngésztek.

- Nézd csak! A fickó azt írja a bemutatkozó szövegében, hogy szeret futni, saját készítésű kimchit fermentál, és le akarja rombolni a kapitalizmust.

Curtis nem akart hallgatózni, de valahogy érdekelte a beszélgetés.

- De Darley kétszer annyi idős, mint én. Nem kell. Tudod egyáltalán, hogy működik az alkalmazás?

Darley neve ismerősen csengett, Curtis azonban nem jött rá, honnan.

Brooklyn Heights kis közösség volt, mindenki mindenkit ismert látásból,

talán a Lassenben együtt álltak sorban szendvicsért, vagy a Clark Street edzőtermében futottak össze.

- Jól van na! Ez a pasi azt írja magáról, hogy „ciszgender férfi, vegán, társat keres, akivel együtt védelmezheti a bolygót. Nem eszem és nem bántok érző lényeket, legfeljebb gazdag semmirekellőket.”

- Vegánnal nem randizhatsz. Rémes az a lábbeli! – szólt közbe az anyja. – Add csak ide a telefont! Hmm… Pocsék itt a hifi.

- Wifi, anya, nem hifi.

Curtis feléjük sandított. Mindhárom nő fehér teniszruhát vett fel, az anya szőke volt, arany fülbevalót és számtalan gyűrűt viselt, a két lány barna, egyikük nyúlánk, vállig érő egye-nes frizurával, a másik gömbölydedebb, hosszú, hullámos haját kontyba tűzte. Curtis lehajtotta a fejét, és letört egy morzsás darabot a mákos süteményből.

- „Bi, nem monogám, cuki komcsi mamát keres, akivel kinyírhatja a patriarchátust. Csörögj rám, ugorjunk el bulizni! Király?” – olvasta dünnyögve az idősebb hölgy. – Hát, én ebből egy szót sem értek.

Curtis uralkodott magán, hogy fel ne röhögjön.

- Anya, kérem a telefont! – A hullámos hajú lány kikapta anyja kezéből az iPhone-t, amit a táskájába tett.

Curtis rádöbbent, hogy ismeri. Georgiana Stockton az, akivel tíz évvel korábban egy osztályba jártak a Henry Street egyik gimnáziumában.

Fontolgatta, hogy ráköszön, de akkor nyilvánvalóvá válna, hogy hallotta a beszélgetést.

- Az én időmben ez sokkal egyszerűbben ment – ingatta a fejét Georgiana – Randizhattál azzal a fiatalemberrel, aki az első bálodra elkísért, vagy a bátyád szobatársával a Princeton kollégiumból.

- Tudom, anya, de az én generációmban már nem mindenki elitista sznob – fintorgott

Curtis elmosolyodott magában. El tudta képzelni ugyan- ezt a beszélgetést a saját anyjával. Hogyan magyarázhatná el neki: nem fogja elvenni a kedves mama barátnőjének a lányát csupán azért, mert a nyaralóingatlanjaik egymás mellett állnak Martha’s Vineyardon. A szeme sarkából figyelte Georgianát, aki erre hirtelen felpattant.

- Jaj, Lena BMW-jében felejtettem a Cartier karkötőmet, ő meg mindjárt indul Southamptonba a nagymamájához!

Felkapta a táskáját és a teniszütőjét, puszit nyomott az anyja és a nővére arcára, aztán elsietett Curtis mellett. Ahogy kiment, a teniszütője odacsapódott Curtis asztalához, kilöttyintette a kávét, és eláztatta a mákos sütit. Curtis a homlokát ráncolva nézett a lány után.

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Anya és fia külön nézőpontjaiból bontakoznak ki egy egyszülős család mindennapjai

Légrádi Gergely új regénye, a Falaink egy anya és fia elbeszélésén keresztül enged betekintést egy egyszülős család történetébe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Portré egy lányról, aki mellett naponta többször is elmegyünk az utcán

Az Emily forever empátiával és éles humorral megírt portré öröklődő mintákról, magányról és a küzdelemről, hogy találjunk valamit magunkban, ami segít megbirkózni a hétköznapokkal. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ernaux szégyenérzet nélkül dokumentálja az elsöprő szerelmet

Annie Ernaux két kisregényét harminc év választja el egymástól. Mindkét szöveg a szenvedély természetét tárja fel, és mindazt, amit a másik ember iránt érzett szenvedély tanított a szerzőnek az emlékezésről, az időről és önmagáról.

Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".