Általános cikkek d:book babiczky tibor U35

U35: Babiczky Tibor

-Vass- | 2014. április 11. |

Babiczky Tibor: Magas tenger - Egy nyomozó küzdelme a bűnnel és a bűntudattal

Magvető, 2014, 180 oldal, 2490 Ft

babiczky pár.jpg

Fotó: Valuska Gábor

Babiczky Tibor, költő, író 1980-ban született Székesfehérváron. Budapesten él. Szabadidejében nem lát, nem hall, nem beszél. Magas tenger címmel idén jelent meg első regénye, szerettük.

Melyik könyv volt rád a legnagyobb hatással?

Mivel az első három helyre legalább harminc könyv beférne, így próbálok egy helyett kevésszer több mint egyet írni. Nabokov: Szólj, emlékezet!; Ottlik: Iskola a határon; Hemingway: Fiesta; Krúdy: Aranykéz utcai szép napok; Kavafisz versei; Sebald: A Szaturnusz gyűrűi. És még legalább két napig tudnám sorolni. És ha holnap újra válaszolnék erre a kérdésre, lehet, hogy egészen más neveket írnék.

Kik azok a szerzők, akikhez nem sikerült közel kerülnöd?

Musil, Thomas Mann, Sartre, Thomas Bernhard.

Ha egyetlen sort/mondatot kellene kiemelned az eddigi munkáidból, mi lenne az?

Nem szeretnék egyetlen sort vagy mondatot kiemelni. Nem lenne semmi értelme. Illetve nem mondana semmit, se nekem magamról, se az olvasóknak rólam.

Ha egy képzőművésznek önálló tárlatot rendezhetnél, ki lenne az?

Csontváry Kosztka Tivadar.

Mi az a zene, ami írásra ösztönöz, mi az, ami kikapcsol?

Ösztönzőleg leginkább a komolyzene hat rám, ritkábban a jazz. Bartók, Wagner, Debussy, Grieg, Bach. Coltrane, Davis, Parker, Ellington. A Metallica pedig kikapcsol.

Ki az az alkotó, akivel a legszívesebben működnél együtt?

A zenében már eleve óriási szerencsém, mert Both Miklóssal sokat dolgozhatok együtt, és az ő révén például Dés Andrással és Lukács Miklóssal. De hogy a kérdésre is válaszoljak: azt nagyon bírnám, ha Gigor Attila filmre vinné a Magas tengert.

Életed filmje egy... dokumentumfilm.

A sport... kis mennyiségben orvosság. Nagy dózisban viszont – számomra legalábbis – elviselhetetlenül unalmas.

Három óra múlva... tekintve, hogy most, amikor ezt írom, hajnali egy múlt, remélem, aludni fogok. De csak remélem.

A nők... azok valójában egy nő, aki viseli a nevemet. Meg még kettő, akik szintén. De az más. Mindenesetre három nővel élek. Bármely egyéb tekintetben Bukowski Nők című könyvét ajánlom tanulmányozásra…

Tragédia vagy komédia?

Az a tapasztalatom, hogy külön-külön, a puszta valójukban, egymás nélkül kevéssé működnek.

Kávé vagy tea?

Megrögzött kávéfogyasztó vagyok. És megrögzött teafogyasztó is (leginkább a Pai mu tan).

Gyros vagy pizza?

Gyros. Vagy pizza.

„A nyomozó felriadt. Félálomban érzékelte, hogy odakint felerősödött a szél. Az ablakok reszkettek.
Olyan érzése volt, mintha egy levágásra szánt, hatalmas állat gyomrában feküdne.
Egy halászról álmodott, aki tengerre szállt. Hallotta a mormolást – a tenger? az ég? –, ahogyan az öreg idő elmorzsolja lassan a csillagok rózsafüzérét. Egy házról álmodott, ami megtelik vízzel. Egy nő ül az ágyon, egykedvű arccal. Először csak bokáig ér a víz. Aztán térdig. Átbukik az ágy szegélyén. Tovább emelkedik. Végül az ablakok a víznyomástól kitörnek, és az ajtó – egyetlen éles reccsenéssel – kiszakad a helyéről. A ház körül, a földön, fehér testű, kövér halak hevernek rángatózva.
Felült az ágyban. „Magas tenger” – gondolt vissza az álmára. Vetett egy pillantást az éjjeli szekrényen heverő karórára. Doxa, tömegdarab, 1957-es széria. A nagymutató éppen egy zománchibánál állt, az egyes és a kettes között. Hat óra hat. A nyomozó felhúzta az órát, és a csuklójára csatolta.
Ezt a Doxát viselte aznap is, amikor a fia született. Ugyanígy felhúzta reggel; járt rendesen. Járnia kellett. Mégis megállt, hat óra hat perckor, este, pontosan abban a pillanatban, amikor az újszülött a világra jött. Hosszú ideig nem hordott karórát utána.
A nyomozó barna szeme azon az estén szürkévé változott. Valójában nem is a szeme színe lett szürke, hanem a tekintete. Mint a tenger egy hatalmas, lomha, nem különösebben hevesnek ígérkező vihar előtt.
Jó három évvel később, amikor már egyedül élt, elvitte a Doxát egy óráshoz. Elpattant egy selyemrugó. Csak ennyi volt a baj.
„Könnyen javítható” – az órásmesternek ebbe a két szavába kapaszkodott ezután hónapokig.
A nyomozó megtörölte a szemét. Körbenézett az idegen szobában. Saint-Malo, rue Saint-Philippe 4., harmadik emelet, tetőtéri lakás. Az óváros déli csücske.
Az ablak alatt egy hajóláda. Olcsó utánzat. A falnál egy könyvespolc, rajta két kötet. A Biblia és a Síron túli emlékiratok Chateaubriand-tól. Az előszobában két pár sötétkék gumicsizma. Két esőkabát, vitorlavászonból. „Ide együtt szoktak járni, nem egyedül” – villant át az agyán. Tekintete újra a könyvespolc felé kalandozott. „Persze az kérdés, hogy a síron túlról vagy innenről jönnek együtt.”
A gumicsizmára és az esőkabátra végül megtalálta a magyarázatot. Apálykor az óceán medre megtelik gumicsizmás-esőkabátos alakokkal; az egyik kezükben sétapálcához hasonlító hegyes bot, a másikban vödör, és összeszedik a visszamaradt kagylókat és rákokat.
Fizetett szabadság. „Gyönyörű szókapcsolat” – gondolta.
Egy ismerőse révén jutott olcsó szálláshoz. Hová is jöhetett volna pihenni, ha nem egy hajdani kalózvárosba? Ami – ebből következően – egy konkrét óceánparti erődöt jelentett. Kő és acél. Látszólagos biztonság. Látszat.
Felkelt, odament az ablakhoz. A keret sarkaiban sóvirágok, az üvegen – napok óta nem hullt csapadék – csordogált a víz. Az edzett üveg túloldalán tombolt a nyugati szél.
A móló karcsú ívét nézte, és a hullámtörőket. A kikötőben a teherhajók ormótlan testét.
„Olyan anyagból vannak, amelynek el kéne süllyednie, és olyan terhet visznek, ami alatt a föld is beszakadna, mégis lebegnek a víz felszínén” – gondolta.
„Jó volna így élni” – tette hozzá magában.
A reggeli merevedése lelohadt, kiment vizelni. Színtelen sugár. Nézte a farkát. „Ha a színpadon megjelenik egy fegyver, annak el is kell sülnie” – gondolta fanyar mosollyal.
Lehúzta a vécét. A lefolyó hörgött egyet, majd olyan hangot adott, mint egy náthás óriás. A víz – némi fekália és húgy kíséretében – kezdett felgyűlni a kagylóban. Aztán átbukott a vécécsésze peremén.
Saint-Malóban látható a világ második legnagyobb ár-apály különbsége. Tizenhárom méter a differencia. Három emelet.
„Magas tenger” – gondolta a nyomozó. „Három emelet magasan áll a szar.”
Fél hét volt.
Talán már kinyitottak a kávézók. Talán már lehet venni sört.”

(részlet a Magas tenger című regényből)

 

A nyárfa

Föld alól, gyökér-erekben,
ég felé tör, ami elmúlt.
Kiszáradt patakmeder fut.
A kút üregét elfedte
a gyom. Erre nem vezet út.
Sérült birkáját a pásztor
valahol itt verte agyon,

s valahol itt nyögött férfi
alatt először a szomszéd
lány. Vége van. A föld s az ég
maradt. Ágvégek, ujjbegyek.
Törzse van és koronája.
A lombjavesztett ég alatt
egy nyárfa zöldell és remeg.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!