Általános cikkek nobel 2008 le clézio

Le Clézio a paradoxonok erdejében

.:nlp:. | 2008. december 11. |

Tegnap vette át Le Clézio Stockholmban a svéd királytól, XVI. Károly Gusztávtól az irodalmi Nobel-díjat a többi Nobel-díjassal együtt (a Nobel-békedíjat szintén tegnap adták át, a többivel ellentétben azt Oslóban). A hagyományokhoz híven beszédét még vasárnap elmondta a Svéd Akadémia előtt. Le Clézio, miközben az irodalmi alkotás paradox szerepét elemezte, beszédében a világirodalmat magasztalta.

"Míért írunk?" - tette fel a kérdést. Válaszában azokat a körülményeket járta körül, amelyek miatt írni kezdett: "Világos számomra, hogy mindennek a kiinduló pontja a háború volt. A háború, nem mint egy nagy felkavaró pillanat, amikor érezzük, hogy történelmi időket élünk meg. (...) Nem, a háború számomra az, amit a civilek, és főleg a kisgyerekek éltek meg. Egy másodpercre sem éreztem történelmi pillanatnak. Éhesek voltunk, féltünk, fáztunk, ez minden."

"Ma, a dekolonizáció másnapján az irodalom az egyik legmegfelelőbb eszköz arra, hogy korunk embere kifejezze identitását, és hogy a maga sokféleségében követelje a beszédhez és a meghallgatáshoz való jogot." Univerzális szinten  ugyanis a kultúra mindannyiunk ügye. Kiemelte, hogy a szegényebb országokban magas ára ellenére a könyv (összehasonlítva az internettel, a mozival) a legjobb közvetítő, amely a kultúrához vezet.

A Svéd Akadémián franciául elmondott "A paradoxonok erdejében" című beszédében Le Clézio egyrészt az olvasás felfedezéséhez kapcsolódó, a második világháború utáni személyes emlékeit idézte fel, másrészt az irodalmi alkotás nagy kérdéseit. A címet egy svéd írótól, Stig Dagermantól kölcsönzte, aki egy esszéjében arra a paradoxonra mutat rá, amellyel minden író szembesül: vagyis hogy azoknak szeretnének írni, akik éheznek, de rá kell döbbenniük, hogy már az írók létezését is csak azok veszik észre, akik jóllakottak. A cím két ellentétre is utal. Egyrészt az irodalom mindenkihez akar szólni, miközben csak egy kisebbség számára hozzáférhető. Másrészt az író magányos lény, aki ugyanakkor az egész emberiségért beszél. "Cselekedni, ez az amit az író szeretne mindenek felett. Cselekedni, inkább mint tanúskodni. Írni, elképzelni, álmodni, hogy szavai, írói leleményei és álmai beavatkozzanak a valóságba és megváltoztassák az emberek lelkét és szívét, hogy egy jobb világ szülessen. Ám az író azt is tudja, hogy szavai csak szavak, melyeket elsöpör a társadalom szele, hogy az álmok csak ábrándok." A 68 éves Le Clézio ugyanakkor visszautasítja a pesszimista szemléletet: "Az irodalom egy összetett, nehéz út, mégis sokkal szükségesebbnek tartom ma, mint Byron vagy Victor Hugo idejében." Az aranyozott oszlopok között és kristálycsillárok alatt Le Clézio hosszan idézte fel Panama trópusi erdejét, ahol harminc évvel korábban sok időt töltött, és ahol az egyik legfelkavaróbb irodalmi élményben részesült. Az amerikai indiánok ellenséges erdejében, egy csodálatos mesemondónak, Elvirának köszönhetően értette meg, hogy az irodalom igenis létezhet, a megkopott konvenciók és kompromisszumok dacára, annak ellenére, hogy az írók képtelenek megváltoztatni a világot. Nobel-díját mindenekelőtt ennek az ismeretlen nőnek ajánlotta, majd számos író (kötük az afrikai Chinua Achebe, a mauritiusi Malcom de Chazal, a mexikói Juan Rulfo vagy az angol költő Wilfrid Owen) előtt fejezte ki tiszteletét. A mauritiusi állampolgársággal is rendelkező Le Clézio beszéde összefoglalásában rámutatott, hogy a világnak két égető, egymással szorosan összefüggő problémával kell szembenéznie: ki kell irtani az éhezést és az írástudatlanságot.

Le Clézio teljes beszéde a Nobel-díj honlapján francia mellett angol, svéd és német nyelven is olvasható. Itt pedig meg is lehet nézni.  

(A beszédből vett idézetek gyors fordítások, a teljes magyar fordításra még várnunk kell.)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Vajon mire gondolt a költő? A Margón az AI-t is megkérdezték

Az utca embere vagy az AI érti jobban a verseket?

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.