Billie Eilish Az üvegbura adaptációjában kaphatja meg első főszerepét

Billie Eilish Az üvegbura adaptációjában kaphatja meg első főszerepét

Billie Eilish nem akármilyen filmben csillogtathatja meg színészi képességeit.

ta | 2026. március 12. |

Billie Eilish énekesnő-dalszerző a legújabb popsztár lehet azok közül, akik nagyszabású produkcióban mutathatják meg színészi tehetségüket.

A legfrissebb hírek szerint ő játszhatja a főszerepet az Oscar-díjas (2022-ben kapott szobrocskát A nők beszélnek című filmért) Sarah Polley új filmjében, ami Sylvia Plath Az üvegburájának legfrissebb feldolgozása lesz.

sylvia plath
Az üvegbura
Európa Könyvkiadó, 2025, 402 oldal, Ford. Tandori Dezső

Egy idegösszeomlás története

Az üvegbura Sylvia Plath egyetlen regénye, ami szinte azonnal bestseller lett, irodalmi hatása jelentős, és több mint 40 nyelvre lefordították. A részben önéletrajzi ihletésű történet középpontjában egy Esther Greenwood nevű szereplő áll, aki mentális betegséggel és a társadalmi elvárásokkal küzd. 

A regényben megrajzolt nő sorsa párhuzamba állítható az írónő tragikus életével: ő maga is depresszióval küzdött, a regény megjelenése után nem sokkal öngyilkosságot követett el. Ekkor még csak 30 éves volt. 

„Az Üvegburában egy fiatal, külvárosi lány érkezik nyári gyakorlatra a flancos New York-i magazinhoz, ám az amerikai álom helyett legrosszabb rémálmába csöppen.

Az ételmérgezéssel, épphogy megúszott nemi erőszakkal, és teljes kiábrándultsággal véget érő kaland örökre megváltoztatja az életét. A fügefán megfeketednek a gyümölcsök, ő pedig egyre messzebbre merészkedik a szorongással, depresszióval és szuicid gondolatokkal kikövezett úton, amely a tragikus vég felé vezet” – írtuk korábban az először 1963-ban megjelent kötetről.

Nemrég egyébként ezt a könyvet választotta könyvklubja havi olvasmányának Dakota Johnson színésznő, „vad utazásra” hívva a követőit.

A popos hangzású, de hangulatában sötét, melankolikus dalairól ismert Billie Eilish az egyik legfontosabb Z generációs előadóművész, tízszeres Grammy-díjas és kétszeres Oscar-díjas énekesnő. Oscart 2022-ben a Nincs idő meghalni című James Bond-film zenéjéért, 2024-ben pedig a Barbie betétdaláért kapott.

Az üvegburából eddig egyetlen, jelentősebbnek mondható filmadaptáció készült, 1979-ben Larry Peerce rendezésében. De színházban is feldolgozták már a regényt, az Örkény Színházban például 2018 óta játssza Widder Kristóf darabját Zsigmond Emőke, Kókai Tünde és Dóra Béla.

Billie Eilish nem ez lesz az első filmszerepe, korábban 2023-ban próbálta ki magát színészként a Swarm című tévésorozatban.

(Deadline)

Nyitókép forrása: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ilyen volt Sylvia Plath, Lewis Carroll és H.P. Lovecraft ex librise

Mutatjuk, milyen jelzésekkel látták el a könyveiket a híres írók. 

...

Egy hűtlen férj, mentális gondok és anyaság – Sylvia Plath drámája

Elin Cullhed könyve, az Eufória, Sylvia Plath életének utolsó évéről mesél lírai szépséggel. Mutatunk belőle egy részletet!

...

Plath Az üvegburába írta magát

KÖNYVHÉT
...

Visszaszerzett nyelv: Csepelyi Adrienn a népi-urbánus lét békéjéről / Flair #15

A Vigadó téri stúdióban, Zámbó Jimmyvel a háttérben Csepelyi Adrienn mesél új tájszólásról, stigmákról, hazatérésről. Flair podcast, hallgassátok!

...

Skandináv krimik, királyi „fun factek” és klasszikusok – Tekla könyvei / Flair #14

Milyen út vezet a skandináv krimiktől a klasszikusok szeretetéig? Ez itt újra a Flair!

...

Értelmiségi pokoljárás Péterfy Gergellyel – Dante, a digó és a pesti svihák / Flair #12

Péterfy Gergely megírta Digó című regényét egy kiégett értelmiségiről, aki megjárja a poklot. Podcast.

...

Magány, szorongás és a „mindent kipróbálni” frusztrációja – Adorjáni Panna első regényéről / Flair #11

Mihez kezd egy generáció, ha a szülőktől örökölt értékeket nem érzik magukénak? Hallgasd a Flairt!

...

A fiktív falu hóhérja – Vajna Ádám hollywoodi klisék nélkül mesél a középkorról / Flair #10

A Könyvhétnek vége, de a FLAIR podcast pörög tovább: hallgassátok meg beszélgetésünket Vajna Ádám költővel!

...

Maffia, instavilág és a brüsszeli bagett az Üveghattyúban – Beszélgetés Durica Katarinával / Flair #9

A Könyvhétnek vége, de a FLAIR podcastnak nincs: hallgassátok meg beszélgetésünket Durica Katarinával! 

Hírek
...

Botrányos kijelentése miatt bírálják az olasz Strega-díj egyik jelöltjét

...

Miért hal meg a vágy egy kapcsolatban? 20 év után újra megjelenik az Erotikus intellgencia

...

Méltó adaptációt kaphat Kazuo Ishiguro regénye – kijött a Klara és a Nap előzetese

...

Mit üzent Liszt Ferenc a szerelmének? Online böngészhetők a zeneszerző levelei

...

„Béke: ld. háború” – itt az év legjobb Bödőcs-videója

...

„Mintha Hitchcock visszatért volna” – így látja Stephen King a legújabb horrorfilmeket

SZÓRAKOZÁS
...

Az új Harry Potter-sorozat Hagridja szerint lesznek, akiknek nem tetszik majd

Nick Frostnak többet kell mutatnia a karakterből, mint elődjének. És ez sokaknak nem tetszhet majd. 

...

Túléli-e a szerelem a gimis éveket? Itt a Heartstopper-film előzetese!

Vége a tündérmesének, következnek a kapcsolati problémák. 

...

Ez a szereplő kimaradt a Harry Potter-filmekből, de a sorozatban végre feltűnik

Az eredeti filmekből a karakter kimaradt, az HBO sorozata pótolja ezt. 

A hét könyve
Kritika
Megtalálni a halálban az életet – Szentesi Éva új regényéről
„Nekem továbbra is erősen ketyeg az óra” – Urfi Péter járványról, agydaganatról és a figyelemgazdaságról

„Nekem továbbra is erősen ketyeg az óra” – Urfi Péter járványról, agydaganatról és a figyelemgazdaságról

A Könyves Magazin podcastjának vendége Urfi Péter, a Sansz című könyv szerzője. Hallgassátok!

Listák&könyvek
...

5 könyv szülőknek, akik szeretnék jobban megérteni a gyereküket

...

Egyetlen könyv is megváltoztathatja az életed – Az olvasó országa

...

Ezek a legjobb gyerekkönyvek a HUBBY diákzsűrije szerint