Mihail Bulgakov főműve, A Mester és Margarita a huszadik század harmincas éveiben íródott, de csak az író halála után negyedszázaddal jelenhetett meg, 1966-67-ben. A fausti ihletésű nagyregény fő történetszála, hogy a sátán Moszkvába látogat, de a kereszténység, a politikai szatíra és a szerelem is nagy szerepet kap a rétegzett műben, melyet a világirodalom legjelentősebb alkotásai között tartanak számon.
Először 2019-ben lehetett hallani arról, hogy Luhrmann filmet készítene az ikonikus műből a Len Blavatnikkal közös Baz & Co nevű cégével, a film azonban nem készült el. A rendező inkább az Oscar-díjra is jelölt Elvis című életrajzi filmmel és az Ausztrália: A sorozat című miniszériájával foglalkozott, most pedig teljesen kihátrált a 2019-ben eltervezett projektből. A Variety úgy tudja, hogy problémák merültek fel a könyv jogaival kapcsolatban.
Problémák a könyv jogai körül
A regény jogai körül régóta zajlanak nézeteltérések és viták. Először posztumusz adták ki az 1960-as évek végén Franciaországban, és a Bulgakov állítólagos örökösei által indított per eredménye szerint első kiadása nem felelt meg az Egyesült Államok szerzői jogi törvényeinek, így közkinccsé vált. A Szovjetunió összeomlását és az Orosz Föderáció megalakulását követően olyan nemzetközi törvények léptek életbe, amelyek eredményeként visszaállították a mű szerzői jogait, amelyek végül
Szergej Szilovszkijra és nővérére, Daria Szilovszkajára szálltak.
Szilovszkijék nem a szerző közvetlen leszármazottai; azt állítják, hogy a könyvet nagymamájukon keresztül örökölték, aki Bulgakov harmadik felesége volt. Ennek ellenére a testvérpár bőszen védi Bulgakov munkásságát, 2014-ben például pert indítottak New Yorkban a könyv angol fordítása miatt, amelyet akkor adtak ki, amikor az szerzői jogvédelem alatt áll.
Másnak is beletört már a bicskája
A jogokkal kapcsolatos hercehurca ellenére több tucat filmkészítő próbálta meg elkészíteni A Mester és Margarita feldolgozását az évek során, köztük olyan hírességek, mint
Roman Polanski, Federico Fellini és Terry Gilliam.
2008-ban Scott Steindorff producer állítólag megszerezte az angol nyelvű változat elkészítésének jogát, de a film soha nem készült el.
„Jogokat vásároltak, forgatókönyveket írtak, helyszíneket kerestek, a jogok lejártak, a pénzt elpazarolták” – írta Mia Taylor a Tin House című irodalmi folyóiratban 2000-ben megjelent cikkében a film elkészítésére tett különféle kísérletekről. „Még alig ismert adaptációkat is készítettek, olyanokat, amelyeket lehetetlennek tűnik nyomon követni. De úgy tűnik, valam mindig elkerülhetetlenül megzavarja ezeket az erőfeszítéseket. Harminchárom évvel a könyv megjelenése után a végleges film még mindig nem készült el.”
Az orosz adaptáció
Ezt a kudarcsorozatot megszakítva a regény oroszországi adaptációja (Michael Lockshin rendezésében és Len Blavatnik produceri közreműködésével) végül ez év januárjában jelent meg Oroszországban, ahol gyorsan kasszasikerré vált a Kreml fenyegetése ellenére is, hogy betiltják a filmet.
De A Mester és Margarita-átok bizonyos mértékig itt is érvényesült. Míg az előgyártás és a gyártás is zökkenőmentesen zajlott, és a fesztiválokon is zajos sikert aratott a film, Oroszország 2022-ben indított háborúja és az azt követő pénzügyi szankciók hatalmas csapást jelentettek az országra, és az itt készülő filmekre is. Lockshin, aki egyébként a háború hangos kritikusa, jelenleg azon dolgozik, hogy biztosítsa az amerikai forgalmazást, és azt mondja, optimista, mivel a világ minden tájáról érdeklődnek a film iránt.
Egyelőre úgy tűnik, Luhrmann feladja
Luhrmann öt évvel ezelőtt gondolta úgy, hogy kézbe veszi a regény adaptálását, de a projekt nem sokat haladt, a jogokkal kapcsolatos aggályok mellett a forgatókönyvet illetően is volt némi nézeteltérés. A producerek azt remélték, hogy a jövő tavasszal megkezdhetik az előgyártást, de ez Luhrmann kilépésével még tovább fog húzódni.
Tavaly decemberben egy interjúban Luhrmann a projekthez fűződő kapcsolatáról beszélt. „Ez a könyv a Rómeó + Júlia óta követ engem” – mondta A Mester és Margarita kapcsán. „Hozzánőtt az életemhez. Nem azt mondom, hogy végül is az M&M-et (így hívjuk egymás közt) el fogom-e készíteni, de az emberek szerint meg kell csinálnom ezt a történetet.” Egyelőre úgy tűnik, erre nem fog sor kerülni.
(Variety)