Az alkalmi társ című dalhoz készült nyolcperces kisfilmet Bátori Gábor rendezte, és ő volt a klip operatőre, illetve vágója is. A dalszöveg a tétovázást, az elköteleződés halogatását viszi színre („válassz csak alkalmi társat / mert úgysincs elég bátorságod / úgy nézni az ő szemébe / hogy amit ő néz te látod”) és – akár az X című albumot felvezető korábbi kislemezek ‒
számot vet az értékvesztés lehetőségével és következményével.
Az orfűi malmoknál, valamint a Budaörsi Latinovits Színházban felvett alkalmi társban Grisnik Petra, Köles Ferenc és Matta Lóránt is szerepel, feltűnik továbbá a zenekar dobosa, Beck László, illetve producere, Koncz Balázs is. A főszerepet alakító Kovács Mátyás a video harmadik harmadában elementáris monológba kezd, József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című művéből idéz részleteket.
A Szabad-ötletek jegyzékének kiadása a magyar irodalom egyik legvitatottabb kérdése. Sokak szerint soha nem szabadott volna a közönség elé kerülnie, mások azonban úgy érvelnek, hogy a szöveg hozzásegít a versek értelmezéshez, emiatt az életmű fontos dokumentuma.
„Az a szerencsétlen, aki ezeket irta, mérhetetlenül áhitozik szeretetre, hogy a szeretet vissza tartsa őt oly dolgok elkövetésétől, melyeket fél megtenni” – olvassuk a Szabad-ötletek jegyzéke Foglalatában. A helyenként rendkívül felkavaró szöveg keletkezési időpontja bizonytalan, bár a datálás szerint József Attila 1936. május 22-én pénteken, 12 óra előtt nyolc perccel,
a Japán kávéházban kezdett neki, és két nappal később, a Korong utcai lakásában fejezte be.
A nehezen meghatározható műfajú, különös naplóként vagy éppen szürrealista szabadversként is olvasható szövegnek nagy valószínűséggel az autoterápia, vagyis az öngyógyítás volt a célja. A Szabad-ötletek jegyzéke jó néhány életrajzi részletet közöl (például a fürdetést, a veréseket, a kórházi tapasztalatokat, az 1923-as öngyilkossági kísérletet, a Mama halálát, epizódokat a makói gimnáziumból és a szegedi éveket), de számos idézet is gazdagítja a szöveget. Ezek egy része a szerző édesanyjának fordulatait örökíti meg, mások szólásokból, közmondásokból merítenek, illetve Kassák-, Ady-, Petőfi- és Kosztolányi-passzusok is színesítik a lejegyzett képzettársításokat és kényszerképzeteket. A Szabad-ötletek központi motívuma viszont a költőnek Gyömrői Edithez és a pszichoanalízishez fűződő viszonya.
Bár azelőtt is napvilágot látott több kalózkiadás, a Szabad-ötletek jegyzékéből először 1995-ben jelent meg hivatalos, nyomtatott változat. Az Alkalmi társ klipjében emlékezetes alakítást nyújtó Kovács Mátyás egy évvel később született. Színészetet a Karaván Színház kaposvári stúdiójában és a Pesti Magyar Színiakadémia tanodájában tanult, jövőre pedig egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem mozgóképkultúra és médiaismeret szakán fog diplomázni. Egy 2017-ben készült interjúban beszélt arról, hogy mennyire fontos számára József Attila költészete, úgyhogy ajándék lehetett neki ez a szerep.
Hallgassátok meg, hogy szavalja a Kései siratót:
Forrás: Magyar Elektronikus Könyvtár, 24.hu, Sulinet