Természetesen olvashatsz a metrón vagy az orvosi rendelőben is, ha azonban igazán szeretnéd átadni magad a könyvek varázsának, egy jól kialakított olvasósarokra lesz szükséged, ahol minden apró részlet – így a fotel, a csend vagy éppen a beltéri ajtó – a kényelmedet és nyugalmadat szolgálja.
De hogyan alakíthatod ki ezt a kuckót otthonod méretétől függetlenül? Az alábbiakban kiderül.
1. Találd meg a megfelelő helyet
Az első és legfontosabb lépés természetesen a helyszín kiválasztása. Ideális esetben egy csendes, nyugodt zugot érdemes keresni, ahol nem zavar senki, és te sem zavarsz másokat – ez lehet egy ablak melletti sarok, egy beugró a nappaliban, a hálószoba egyik sarka, de természetesen egy külön szoba is, erre azonban meglehetősen ritkán nyílik lehetőség. Járd végig a lakást, és gondold át, hogy esténként, vagy amikor a legtöbb időd van kikapcsolódni, melyik helyiségeket használjátok legkevésbé, és itt kezdj bele az olvasókuckód berendezésébe.
2. Válassz kényelmes ülőalkalmatosságot
A tökéletes olvasósarok alapja a kényelmes ülőhely, melyet érdemes a saját ízlésednek megfelelően kiválasztani. Van, aki a kanapén elnyúlva szeret elmélyedni a könyvekben, másnak egy puha fotel vagy egy hintaszék lesz a tökéletes választás. A lényeg, hogy hosszú időn keresztül is komfortosan tudj itt ülni, ne fájduljon meg a hátad és a nyakad – biztosan te sem szeretnéd csak azért félbeszakítani az olvasgatást, mert nem találod meg az igazán kényelmes pozíciót.
3. Világítsd meg a kuckódat
A megfelelő világítás természetesen elengedhetetlen az olvasáshoz, ezért sem mindegy, hogy milyen helyszínt választottál ehhez. Ideális esetben az olvasósarok rengeteg természetes fényt kap, ezért lehetőség szerint az ablak közelébe kerüljön, azonban arról se feledkezz meg, hogy esténként és a borús napokon lámpafényre is szükséged lesz.
Egy állólámpa különösen praktikus választás lehet, mivel rugalmasan mozgatható, de a falra szerelhető vagy asztali lámpák is tökéletes megoldást kínálnak, különösen akkor, ha kevesebb hellyel rendelkezel. Arra mindenképp figyelj oda, hogy a fény ne vakítson el, de elegendő legyen ahhoz, hogy ne kelljen megerőltetni a szemed.
4. Hangszigetelés
Az sajnos nem várható el, hogy egy teljesen zajmentes helyiségben alakítsd ki az olvasósarkodat, különösen akkor, ha nem egyedül élsz. A csend megteremtése azonban fontos ahhoz, hogy zavaró körülmények nélkül merülhess el a könyvedben, ezért néhány óvintézkedésre szükséged lehet. Ha az utcáról szűrődik be a forgalom zaja, egy redőny vagy vastag függöny is a segítségedre lehet, ha pedig a szomszéd szobában túlságosan hangosan nézik a tévét, egy jól szigetelő beltéri ajtó is sokat jelenthet a hangtompításban.
Ha ez sem elég, kipróbálhatod a fehér zajt, vagy elindíthatsz egy halk, megnyugtató háttérzenét is – a cél az, hogy minél kevesebb dolog vonja el a figyelmedet a könyv által nyújtott élményről.
5. Teremts meghitt hangulatot
Ahhoz, hogy igazán át tudd adni magad a kedvenc könyvednek, és valóban otthonosan érezd magad az olvasósarkodban, néhány apró kiegészítőre is szükséged lesz. Egy puha takaró, néhány dekoratív párna, egy illatgyertya vagy egy cserepes növény is segíthet abban, hogy az olvasás valóban pihentető élmény legyen, egy dekoratív asztalka pedig amellett, hogy gyönyörűen mutat, még a könyvek és a teáscsésze elhelyezésére is tökéletes.
Vonulj el a világtól!
A tökéletes olvasósarok kialakításához nem feltétlenül kell hatalmas költségekbe verned magad – csak egy kis kreativitásra, okos tervezésre és odafigyelésre lesz szükséged. Ha jól választod meg a helyet, a bútorokat, a világítást és a dekorációt, egy olyan kis szigetet teremthetsz otthonodban, ahová mindig jó visszahúzódni – egy ilyen helyre minden könyvmolynak szüksége van.