Jennifer Teege: Sokkal fontosabb az identitásunk, mint a génjeink [PODCAST]

Az őszi Margó Felsztiválon mutatta be Nagyapám engem agyonlőtt volna című könyvét Jennifer Teege, aki 38 éves korában egy átlagosanak tűnő napon szembesült azzal, hogy a náci lágerparancsnok, Amon Göth unokája. A szerzővel Tompa Andrea beszélgetett, a kötetből pedig Farkas Franciska olvasott fel. A beszélgetés angolul zajlott, amit most teljes egészében meghallgathatsz, cikkünkben pedig összeszedtük a legfontosabb gondolatokat. 

Simon Eszter | 2022. február 11. |

  • Ezután a biológia és az örökbefogadó család került szóba, annak kapcsán, hogy az örökbefogadó családja és biológiai anyja hogyan reagáltak a könyv megjelenésére. 
  • Teege elmondta hogy mivel még kisgyerek volt amikor örökbeadták, szinte el lett vágva a biológiai családjától. Amikor a könyvtárban szembesült azzal, hogy ki is valójában a vér szerinti családja, nagyban megváltozott az örökbefogadó szüleivel a kapcsolati dinamika. Teege elmesélte, hogy gyerekkorában biológiai anyja egy bántalmazó kapcsolatban volt, ami nem lett volna biztonságos egy kisgyereknek, ezért vágta el az örökbefogadó családja Monika Göth-től. 
  • A család kapcsán Teege elmondta, hogy a könyv nem csupán történelemről szól, hanem az identitás fontossága is nagy szerepet kap. Annak ellenére, hogy hároméves kora óta az örökbefogadó szüleit anyának és apának szólította, a könyvtárban történt felfedezés után valami megváltozott benne. 
JENNIFER TEEGE
Nagyapám engem agyonlőtt volna – Egy fekete nő szembenéz családja náci múltjával
Ford. Nádori Lídia, Park, 2021, 240 oldal
-
  • Tompa Andrea ekkor azt kérdezte, hogy a könyv milyen hatással volt a biológiai anyjával való kapcsolatára, miben változott, vagy éppen nem változott. Teege elmondta, hogy éveken keresztül nyitva állt az ajtaja a biológiai anyja előtt, most már azonban úgy érzi, nehezebb lenne visszafogadni az életébe. 
  • Teege hangsúlyozta, hogy a múlton való merengés nem visz előre. Sokkal fontosabb, hogy tanuljunk belőle és változtassunk a látásmódunkon, különösen fontos lenne ez az anyja, vagyis a második generáció számára, hogy tovább léphessenek. 
  • Tompa Andrea ezután arra kérte Teege-t, hogy mesélje el, milyen külső hasonlóságot talál a vér szerinti nagyapja, Amon Göth és önmaga között.Teege elmondta, hogy ugyan lát fizikai hasonlóságokat, mégis nagyon másnak gondolja magát. Tompa Anderát továbbá az is érdekelte, hogy tehernek érzi-e ezeket a külső, genetikából adódó hasonlóságokat. Teege itt kiemelte, hogy ha a fizikai hasonlóságnak nagy jelentőséget tulajdonítana, azzal szinte újraélesztené a náci ideológiai alapjait. 

Jennifer Teege: Nincsen olyan, hogy náci gén
Jennifer Teege: Nincsen olyan, hogy náci gén

Jennifer Teege 38 évesen fedezte fel, hogy a náci lágerparancsnok, a szadizmusáról elhíresült Amon Göth unokája. A felismerés sokkjától a múlt feldolgozásának útját egy nemzetközi sikerű, megrázó könyvben írta meg. Interjú.

Tovább olvasok

  • Tompa Andrea ekkor felvetette a sors kérdését, és arról kérdezte a szerzőt, hogyan vélekedik róla, illetve arról, hogy a sorsunkat mi választjuk, a végső döntés pedig a saját kezünkben van. Teege azt mondta, hogy sok apró képből áll össze egy ember identitása, és önmagát sokkal sokszínűbbnek tartja, mint csupán Amon Göth unokája. Teege azzal a hasonlattal élt, hogy egy fa nem tudja eldönteni, milyen fának születik, a gyökerei adottak, de a fa szerteágazó ágaira érdemes úgy tekinteni, mint egy-egy döntési lehetőségre. Azonban azt is hozzátette, hogy az élet tele van kis csodákkal, így történhetett, hogy rátalált arra a bizonyos könyvre a könyvtárban. 
  • Tompa Andrea ezután kiemelte, hogy Teege számos fizikai erőfeszítést is tett, miután felfedezte a könyvet, hiszen ellátogatott az egykori płaszówi koncentrációs tábor helyszínére, amelyet Amon Göth irányított. Teege elmondta, hogy mindig is nagy utazó volt, a világ több pontján élt már, Izraelben tanult - ami szintén a sors fintora - és úgy érezte, nem elég csak kutatnia, muszáj elmennie oda, ami meghatározza a sorsát. Teege-nek katartikus élmény volt az egykori tábor helyén állni és azt mondta, olyan volt, mintha érezné az áldozatok fájdalmát. 
  • Tompa Andrea végül az örökbefogadásra terelte a szót, és arról kérdezte Teege-t, mit tanácsol azoknak a szülőknek, akik szeretnének örökbe fogadni egy gyereket. A szerző azt mondta, hogy ő maga nem lenne örökbefogadó, mert a saját példáján tudja, mennyire nehéz lenne. Angelina Jolie példáját felhozva azt is hozzátette, hogy szerinte felelőtlenség egy örökbefogadott gyerek nevét megváltoztatni és ilyen módon megváltoztatni a gyerek identitását. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Jennifer Teege: Tanulnunk kell a múltból

A őszi Margó Irodalmi Fesztivál első napján Tompa Andrea beszélgetett Jennifer Teegével a nagyszüleihez való viszonyáról, múltfeldolgozásról és örökbefogadásról.

...

Jennifer Teege: Nincsen olyan, hogy náci gén

Jennifer Teege 38 évesen fedezte fel, hogy a náci lágerparancsnok, a szadizmusáról elhíresült Amon Göth unokája. A felismerés sokkjától a múlt feldolgozásának útját egy nemzetközi sikerű, megrázó könyvben írta meg. Interjú.

...

Margó, Jennifer Teege, A feleségem története [10 perc Könyves]

A Margó Irodalmi Fesztiválról, Enyedi Ildikó új filmjéről, és Jennifer Teege megrázó könyvéről beszélgettünk a 10 perc Könyves legutóbbi adásában. 

Gyerekirodalom
...

Kutyaként egyszerűbb az élet? Olvass bele a Bridgerton sztárjának gyerekkönyvébe!

A Bridgerton családból ismert színész gyerekkönyvszerzőként is aktív. 

...

Stephen King újragondolja a világ egyik leghíresebb meséjét 

Nagyon meglepő Stephen King új könyve.

...

Segíthet a TikTok a gyerekek olvasási szokásainak megváltoztatásában?

Soha nem voltak még ilyen rosszak az angol olvasási statisztikák. 

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

SZÓRAKOZÁS
...

Jövőre érkezik a Dűne 3?

Nyáron forgatják a Dűne-sorozat befejező részét. Mutatjuk, mit lehet tudni.

...

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Megérkezett a harmadik évad, itt az ideje, hogy felidézzük, miket olvastak az előző évadok szereplői! 

...

Voldemorttól Almássy grófig: 8 adaptáció, amiben a Konklávé színészét láthatod

Ralph Fiennes az 1990-es évek hősszerelmesétől a főgonoszig számos szerepet eljátszott már. Mutatjuk!