Jennifer Teege: Sokkal fontosabb az identitásunk, mint a génjeink [PODCAST]

Az őszi Margó Felsztiválon mutatta be Nagyapám engem agyonlőtt volna című könyvét Jennifer Teege, aki 38 éves korában egy átlagosanak tűnő napon szembesült azzal, hogy a náci lágerparancsnok, Amon Göth unokája. A szerzővel Tompa Andrea beszélgetett, a kötetből pedig Farkas Franciska olvasott fel. A beszélgetés angolul zajlott, amit most teljes egészében meghallgathatsz, cikkünkben pedig összeszedtük a legfontosabb gondolatokat. 

Simon Eszter | 2022. február 11. |

  • Ezután a biológia és az örökbefogadó család került szóba, annak kapcsán, hogy az örökbefogadó családja és biológiai anyja hogyan reagáltak a könyv megjelenésére. 
  • Teege elmondta hogy mivel még kisgyerek volt amikor örökbeadták, szinte el lett vágva a biológiai családjától. Amikor a könyvtárban szembesült azzal, hogy ki is valójában a vér szerinti családja, nagyban megváltozott az örökbefogadó szüleivel a kapcsolati dinamika. Teege elmesélte, hogy gyerekkorában biológiai anyja egy bántalmazó kapcsolatban volt, ami nem lett volna biztonságos egy kisgyereknek, ezért vágta el az örökbefogadó családja Monika Göth-től. 
  • A család kapcsán Teege elmondta, hogy a könyv nem csupán történelemről szól, hanem az identitás fontossága is nagy szerepet kap. Annak ellenére, hogy hároméves kora óta az örökbefogadó szüleit anyának és apának szólította, a könyvtárban történt felfedezés után valami megváltozott benne. 
JENNIFER TEEGE
Nagyapám engem agyonlőtt volna – Egy fekete nő szembenéz családja náci múltjával
Ford. Nádori Lídia, Park, 2021, 240 oldal
-
  • Tompa Andrea ekkor azt kérdezte, hogy a könyv milyen hatással volt a biológiai anyjával való kapcsolatára, miben változott, vagy éppen nem változott. Teege elmondta, hogy éveken keresztül nyitva állt az ajtaja a biológiai anyja előtt, most már azonban úgy érzi, nehezebb lenne visszafogadni az életébe. 
  • Teege hangsúlyozta, hogy a múlton való merengés nem visz előre. Sokkal fontosabb, hogy tanuljunk belőle és változtassunk a látásmódunkon, különösen fontos lenne ez az anyja, vagyis a második generáció számára, hogy tovább léphessenek. 
  • Tompa Andrea ezután arra kérte Teege-t, hogy mesélje el, milyen külső hasonlóságot talál a vér szerinti nagyapja, Amon Göth és önmaga között.Teege elmondta, hogy ugyan lát fizikai hasonlóságokat, mégis nagyon másnak gondolja magát. Tompa Anderát továbbá az is érdekelte, hogy tehernek érzi-e ezeket a külső, genetikából adódó hasonlóságokat. Teege itt kiemelte, hogy ha a fizikai hasonlóságnak nagy jelentőséget tulajdonítana, azzal szinte újraélesztené a náci ideológiai alapjait. 

Jennifer Teege: Nincsen olyan, hogy náci gén
Jennifer Teege: Nincsen olyan, hogy náci gén

Jennifer Teege 38 évesen fedezte fel, hogy a náci lágerparancsnok, a szadizmusáról elhíresült Amon Göth unokája. A felismerés sokkjától a múlt feldolgozásának útját egy nemzetközi sikerű, megrázó könyvben írta meg. Interjú.

Tovább olvasok

  • Tompa Andrea ekkor felvetette a sors kérdését, és arról kérdezte a szerzőt, hogyan vélekedik róla, illetve arról, hogy a sorsunkat mi választjuk, a végső döntés pedig a saját kezünkben van. Teege azt mondta, hogy sok apró képből áll össze egy ember identitása, és önmagát sokkal sokszínűbbnek tartja, mint csupán Amon Göth unokája. Teege azzal a hasonlattal élt, hogy egy fa nem tudja eldönteni, milyen fának születik, a gyökerei adottak, de a fa szerteágazó ágaira érdemes úgy tekinteni, mint egy-egy döntési lehetőségre. Azonban azt is hozzátette, hogy az élet tele van kis csodákkal, így történhetett, hogy rátalált arra a bizonyos könyvre a könyvtárban. 
  • Tompa Andrea ezután kiemelte, hogy Teege számos fizikai erőfeszítést is tett, miután felfedezte a könyvet, hiszen ellátogatott az egykori płaszówi koncentrációs tábor helyszínére, amelyet Amon Göth irányított. Teege elmondta, hogy mindig is nagy utazó volt, a világ több pontján élt már, Izraelben tanult - ami szintén a sors fintora - és úgy érezte, nem elég csak kutatnia, muszáj elmennie oda, ami meghatározza a sorsát. Teege-nek katartikus élmény volt az egykori tábor helyén állni és azt mondta, olyan volt, mintha érezné az áldozatok fájdalmát. 
  • Tompa Andrea végül az örökbefogadásra terelte a szót, és arról kérdezte Teege-t, mit tanácsol azoknak a szülőknek, akik szeretnének örökbe fogadni egy gyereket. A szerző azt mondta, hogy ő maga nem lenne örökbefogadó, mert a saját példáján tudja, mennyire nehéz lenne. Angelina Jolie példáját felhozva azt is hozzátette, hogy szerinte felelőtlenség egy örökbefogadott gyerek nevét megváltoztatni és ilyen módon megváltoztatni a gyerek identitását. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Jennifer Teege: Tanulnunk kell a múltból

A őszi Margó Irodalmi Fesztivál első napján Tompa Andrea beszélgetett Jennifer Teegével a nagyszüleihez való viszonyáról, múltfeldolgozásról és örökbefogadásról.

...
Nagy

Jennifer Teege: Nincsen olyan, hogy náci gén

Jennifer Teege 38 évesen fedezte fel, hogy a náci lágerparancsnok, a szadizmusáról elhíresült Amon Göth unokája. A felismerés sokkjától a múlt feldolgozásának útját egy nemzetközi sikerű, megrázó könyvben írta meg. Interjú.

...
Podcast

Margó, Jennifer Teege, A feleségem története [10 perc Könyves]

A Margó Irodalmi Fesztiválról, Enyedi Ildikó új filmjéről, és Jennifer Teege megrázó könyvéről beszélgettünk a 10 perc Könyves legutóbbi adásában. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Az Egy ropi naplója szerzője szerint az új rész az eddigi legjobb és legviccesebb

Az Egy ropi naplója 19. részében egy féltve őrzött családi titokra derül fény. 

...
Gyerekirodalom

Illusztrált gyerekkönyvben adják ki Bródy János dalszövegeit

Így a legfiatalabb generációk is megismerhetik Bródy János kisebbeknek szóló dalait.

...
Gyerekirodalom

Az 1956-os forradalom eleinte csak heccnek tűnik a Vagányoknak – Olvass bele az ifjúsági regénybe!

Riki és barátai, a Vagányok szabadidejükben a budai várban bandáznak, amikor 1956 őszén kitör a forradalom. A kis csapat egy része úgy dönt, csatlakozik a harcokhoz. Részlet Monica Porter kamaszokat célzó könyvéből.

Kiemeltek
...
Szórakozás

8 izgalmas könyvadaptáció, amit novemberben mutat be a Disney+, a Max és a Netflix

Remek feldolgozásokkal kecsegtet novemberben a Netflix és a többi streamingplatform. Mi ezeket a filmeket és sorozatokat ajánljuk a hónapban.

...
Nagy

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

A lengyel íróval, Martyna Bundával az Őszi Margó alatt beszélgettünk női nézőpontról, szimbólumokról és a rejtélyes kasubokról.

...
Podcast

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

Itt a Könyves Podcast új epizódja: 40 év verseit gyűjötte össze Háy János. Hallgassátok!

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Bruce Springsteen bőrébe bújt A mackó sztárja

Várhatóan jövőre jelenik meg a Bruce Springsteen-életrajzi film Jeremy Allen White-tal. 

...
Hírek

Beyoncé édesanyja a női bölcsességről és élete hullámvölgyeiről is ír memoárjában

Tina Knowles, Beyoncé az évtizedek során saját jogán is sztárrá emelkedett édesanyja megírta eseménydús életének történetét.

...
Szórakozás

Daniel Craig bárról bárra jár a Queer előzetesében

Tabu, szenvedély, függőség, identitáskeresés: erős előzetese lett a Burroughs-regény alapján készült Queer-nek.