Jennifer Teege: Sokkal fontosabb az identitásunk, mint a génjeink [PODCAST]

Az őszi Margó Felsztiválon mutatta be Nagyapám engem agyonlőtt volna című könyvét Jennifer Teege, aki 38 éves korában egy átlagosanak tűnő napon szembesült azzal, hogy a náci lágerparancsnok, Amon Göth unokája. A szerzővel Tompa Andrea beszélgetett, a kötetből pedig Farkas Franciska olvasott fel. A beszélgetés angolul zajlott, amit most teljes egészében meghallgathatsz, cikkünkben pedig összeszedtük a legfontosabb gondolatokat. 

Simon Eszter | 2022. február 11. |

  • Ezután a biológia és az örökbefogadó család került szóba, annak kapcsán, hogy az örökbefogadó családja és biológiai anyja hogyan reagáltak a könyv megjelenésére. 
  • Teege elmondta hogy mivel még kisgyerek volt amikor örökbeadták, szinte el lett vágva a biológiai családjától. Amikor a könyvtárban szembesült azzal, hogy ki is valójában a vér szerinti családja, nagyban megváltozott az örökbefogadó szüleivel a kapcsolati dinamika. Teege elmesélte, hogy gyerekkorában biológiai anyja egy bántalmazó kapcsolatban volt, ami nem lett volna biztonságos egy kisgyereknek, ezért vágta el az örökbefogadó családja Monika Göth-től. 
  • A család kapcsán Teege elmondta, hogy a könyv nem csupán történelemről szól, hanem az identitás fontossága is nagy szerepet kap. Annak ellenére, hogy hároméves kora óta az örökbefogadó szüleit anyának és apának szólította, a könyvtárban történt felfedezés után valami megváltozott benne. 
JENNIFER TEEGE
Nagyapám engem agyonlőtt volna – Egy fekete nő szembenéz családja náci múltjával
Ford. Nádori Lídia, Park, 2021, 240 oldal
-
  • Tompa Andrea ekkor azt kérdezte, hogy a könyv milyen hatással volt a biológiai anyjával való kapcsolatára, miben változott, vagy éppen nem változott. Teege elmondta, hogy éveken keresztül nyitva állt az ajtaja a biológiai anyja előtt, most már azonban úgy érzi, nehezebb lenne visszafogadni az életébe. 
  • Teege hangsúlyozta, hogy a múlton való merengés nem visz előre. Sokkal fontosabb, hogy tanuljunk belőle és változtassunk a látásmódunkon, különösen fontos lenne ez az anyja, vagyis a második generáció számára, hogy tovább léphessenek. 
  • Tompa Andrea ezután arra kérte Teege-t, hogy mesélje el, milyen külső hasonlóságot talál a vér szerinti nagyapja, Amon Göth és önmaga között.Teege elmondta, hogy ugyan lát fizikai hasonlóságokat, mégis nagyon másnak gondolja magát. Tompa Anderát továbbá az is érdekelte, hogy tehernek érzi-e ezeket a külső, genetikából adódó hasonlóságokat. Teege itt kiemelte, hogy ha a fizikai hasonlóságnak nagy jelentőséget tulajdonítana, azzal szinte újraélesztené a náci ideológiai alapjait. 

Jennifer Teege: Nincsen olyan, hogy náci gén
Jennifer Teege: Nincsen olyan, hogy náci gén

Jennifer Teege 38 évesen fedezte fel, hogy a náci lágerparancsnok, a szadizmusáról elhíresült Amon Göth unokája. A felismerés sokkjától a múlt feldolgozásának útját egy nemzetközi sikerű, megrázó könyvben írta meg. Interjú.

Tovább olvasok

  • Tompa Andrea ekkor felvetette a sors kérdését, és arról kérdezte a szerzőt, hogyan vélekedik róla, illetve arról, hogy a sorsunkat mi választjuk, a végső döntés pedig a saját kezünkben van. Teege azt mondta, hogy sok apró képből áll össze egy ember identitása, és önmagát sokkal sokszínűbbnek tartja, mint csupán Amon Göth unokája. Teege azzal a hasonlattal élt, hogy egy fa nem tudja eldönteni, milyen fának születik, a gyökerei adottak, de a fa szerteágazó ágaira érdemes úgy tekinteni, mint egy-egy döntési lehetőségre. Azonban azt is hozzátette, hogy az élet tele van kis csodákkal, így történhetett, hogy rátalált arra a bizonyos könyvre a könyvtárban. 
  • Tompa Andrea ezután kiemelte, hogy Teege számos fizikai erőfeszítést is tett, miután felfedezte a könyvet, hiszen ellátogatott az egykori płaszówi koncentrációs tábor helyszínére, amelyet Amon Göth irányított. Teege elmondta, hogy mindig is nagy utazó volt, a világ több pontján élt már, Izraelben tanult - ami szintén a sors fintora - és úgy érezte, nem elég csak kutatnia, muszáj elmennie oda, ami meghatározza a sorsát. Teege-nek katartikus élmény volt az egykori tábor helyén állni és azt mondta, olyan volt, mintha érezné az áldozatok fájdalmát. 
  • Tompa Andrea végül az örökbefogadásra terelte a szót, és arról kérdezte Teege-t, mit tanácsol azoknak a szülőknek, akik szeretnének örökbe fogadni egy gyereket. A szerző azt mondta, hogy ő maga nem lenne örökbefogadó, mert a saját példáján tudja, mennyire nehéz lenne. Angelina Jolie példáját felhozva azt is hozzátette, hogy szerinte felelőtlenség egy örökbefogadott gyerek nevét megváltoztatni és ilyen módon megváltoztatni a gyerek identitását. 
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Jennifer Teege: Tanulnunk kell a múltból

A őszi Margó Irodalmi Fesztivál első napján Tompa Andrea beszélgetett Jennifer Teegével a nagyszüleihez való viszonyáról, múltfeldolgozásról és örökbefogadásról.

...
Nagy

Jennifer Teege: Nincsen olyan, hogy náci gén

Jennifer Teege 38 évesen fedezte fel, hogy a náci lágerparancsnok, a szadizmusáról elhíresült Amon Göth unokája. A felismerés sokkjától a múlt feldolgozásának útját egy nemzetközi sikerű, megrázó könyvben írta meg. Interjú.

...
Podcast

Margó, Jennifer Teege, A feleségem története [10 perc Könyves]

A Margó Irodalmi Fesztiválról, Enyedi Ildikó új filmjéről, és Jennifer Teege megrázó könyvéről beszélgettünk a 10 perc Könyves legutóbbi adásában. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!

Folytatódik Ruff Orsolya kalandregénye, melyben a tűzrőlpattant báró Orczy Miminek egy francia bűntényt és eltűnést kell felderítenie.

...
Gyerekirodalom

Elhunyt a Babar könyvek szerzője

Laurent de Brunhoff festő és mesemondó, aki Babarról, az elefántkirályról szóló képeskönyvsorozattal lett híres, 98 éves volt.

...
Gyerekirodalom

10 nyuszis mesekönyv húsvétra és azon túl

Az édes tapsifülesek kiskorú rajongóinak és szüleiknek élő nyuszi helyett inkább gyönyörű gyerekkönyveket ajánlunk.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A legújabb Bűn és bűnhődés egyelőre nehezen találja az irányt

Dosztojevszkij nagy klasszikusát, a Bűn és bűnhődést Gáspár Ildikó adaptálta színpadra az Örkényben. Vannak erős pillanatai, mégis hiányérzetünk maradt.

...
Szórakozás

Most vagy soha! – Petőfi Sándorból hiányzik a nagypöcs-energia

Ápolt arcszőrzetek, tengernyi sár és pompás díszletek. Lóth Balázs Petőfi-filmje klasszicista képregénydramaturgiát követve mondja fel március 15. történetét, de esélyt sem ad arra, hogy azonosuljunk a hőseivel.

...
Szórakozás

Az Oscar-díjas American Fiction beavat egy bonyolult gyászfolyamat részleteibe

Cord Jefferson első játékfilmje nyerte a legjobb adaptált forgatókönyv kategória Oscarját. Utánajártunk, melyik regény volt az alapanyaga, és eláruljuk, hogy tetszett nekünk a Magyarországon egyelőre csak a Prime Video kínálatában elérhető mozi.