Terry Pratchett Alzheimer-kórban szenved

.:wendy:. | 2007. december 13. |

Az egyik leghíresebb fantasy- és science fiction szerző, Terry Pratchett szerdán bejelentette, hogy az Alzheimer-kór egyik ritka változatában szenved. Prechett nyilatkozata szerint szerette volna még egy ideig titokban tartani a hírt, ám végül úgy tartotta helyesnek, hogy nem hallgatja el az igazságot a kiadói elől.

Az 59 éves szerzőt a Discworld series (Korongvilág-regények) tették híressé. A sorozat első darabja 1983-ban jelent meg The Colour of Magic (A mágia színe) címmel, és további népszerűségre tett szert, amikor a BBC a könyvből hatérszes tévésorozatot készített. Prechett ismert arról, hogy szívesen vesz részt saját könyveinek adaptálásában: egyes műveiből számítógépes játékok is születtek és a fejlesztésben tevékenyen részt is vett. Az első olyan szerzők közé tartozik, aki az interneten is tartja a kapcsolatot rajongóival: 1992 óta van rajongói oldala. Művei eddig több mint 45 millió példányban keltek el és 33 nyelvre fordították le őket. A Discworld humoros, szatirikus fantasy; címe arra a regénybeli feltevésre utal,  mely szerint a világ egy nagy, lapos korong, amely négy gigantikus elefánt vállain nyugszik, akiket az óriási teknős, Nagy A’Tuin tart a hátán, keresztülúszva az űrön.

Pratchett betegsége ellenére optimistán tekint a jövőbe: "Őszintén, nagyon jó lenne, ha az emberek továbbra is vidáman állnának a dolgokhoz, mert azt hiszem, azért lesz még időm néhány könyvre :o)" - nyilatkozta. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.