Kép forrása: Penguin
Helen Dunmore lett a második, aki posztumusz kapta meg az egyik legrangosabb brit irodalmi elismerést, a Costa-díjat. A 2017-ben elhunyt költő ezzel Ted Hughes mellé állt be a sorba, akinek 1998-ban ítélték oda a díjat a Születésnapi levelekért. Inside the Wave című könyvében Dunmore a rákbetegségéről és közelgő haláláról írt.
A költő fia, Patrick Charnley szerint édesanyja könyve rendkívül bátran és őszintén beszél a halálról. Abban a 11 hónapban, amíg a család tisztában volt vele, hogy Dunmore hamarosan meg fog halni, a költő számos új verset mutatott meg nekik, ezért a kötet nagyon személyes Charnley számára. Díjazása azt mutatja, hogyan tudnak hozzá kapcsolódni azok az emberek, akik nem ismerték az édesanyját. A líra-kategória zsűrijének elnöke, Moniza Alvi hozzátette, nem voltak túl nehéz helyzetben, Dunmore győzelme egyértelmű volt, mert verseihez, amelyek a súlyos és kényelmetlen téma ellenére is életigenlők és gyönyörűek, mindenki nagyon mélyen tud kapcsolódni.
A legjobb regényt a zsűri szerint Jon McGregor írta. A Reservoir 13-ban egy tinilány tűnik el egy angol faluból a tél közepén. A falut ellepik a rendőrök és az újságírók, a keresésben minden helyi lakos segít, ám az élet megy tovább. A legjobb első regényt Gail Honeyman jegyzi, akinek könyve egy gyerekkori trauma túlélőjének magányos életét mutatja be. A Guardian kritikája szerint az Eleanor Oliphant köszöni, jól van végén az olvasó bulit akar majd rendezni, ahová minden ismerősét meghívja, hogy megölelhesse őket, még a kollégát is, akiről mindenki azt gondolja, hogy fura. A könyv opciós jogait már meg is vásárolta Reese Witherspoon cége.
A legjobbnak választott memoárban Rebecca Stott meséli el, milyen volt az Exclusive Brethren nevű fundamentalista keresztény szektában felnőni, a legjobb gyerekkönyvben pedig négy gyerek küzd a túlélésért az amazóniai esőerdőben.
A 2018-as Costa-díj nyertesei:
Legjobb regény: Jon McGregor: Reservoir 13
Legjobb első regény: Gail Honeyman: Eleanor Oliphant köszöni, jól van (Ventus Libro Kiadó, 2017)
Legjobb életrajz: Rebecca Stott: In the Days
Legjobb verseskötet: Helen Dunmore: Inside the Waves
Legjobb gyerekkönyv: Katherine Rundell: The Explorers
Hogy közülük ki nyeri majd a Costa Év Könyve Díjat, az kiderül január 30-án.
Forrás: Guardian