Nádas Péter: Ilyen verset írnak az óriások [Ady 100]

Nádas Péter: Ilyen verset írnak az óriások [Ady 100]

.konyvesblog. | 2019. január 26. |

Fotó: Valuska Gábor

Száz éve, 1919. január 27-én hunyt el Ady Endre, a magyar irodalom kikerülhetetlen alakja. Költőket, írókat kértünk meg, hogy válasszák ki a kedvenc Ady-versüket és kommentálják döntésüket. Az ady100 címke alatt gyűjtjük a cikkeket. Az első válaszoló Nádas Péter.

Ady Endre: Héja-nász az avaron

Útra kelünk. Megyünk az Őszbe,
Vijjogva, sírva, kergetőzve,
Két lankadt szárnyú héja-madár.
Új rablói vannak a Nyárnak,
Csattognak az új héja-szárnyak,
Dúlnak a csókos ütközetek.

Szállunk a Nyárból, űzve szállunk,
Valahol az Őszben megállunk,
Fölborzolt tollal, szerelmesen.

Ez az utolsó nászunk nékünk:
Egymás husába beletépünk
S lehullunk az őszi avaron.

Világos, hogy a Héja-nász az avaron. Gyerekként estem bele. Mélysötét érzékiség és sorstudat. A héja valahol fenn szárnyal a tudatban, az avar odalenn hever a földön. Az ifjú héják a nyárban kikeltek, vetélkednek és verekednek, nekünk viszont már az öregségtől borzas a tollunk, lehullunk. Erőnk az őszi nászban, s aztán itt a vég. Fogalmam se volt, hogy a költő mire gondol, mindez vajon mit jelent, de azt azért tudtam, hogy a vers hőseinek sorsa most csúnyán beteljesedik. Elhagyják egymást a szerelmesek. Meg ennél hülyébben kényszeredett címe versnek nem lehet. Nászról beszél, sorsra gondol, ráadásul az egész valami biológiai képtelenség is. Nyárelőn kikelt madarak majd a következő tavaszon verekednek meg egymásért. Minden bizonnyal a varjút nézte héjának, az ifjú héjának is borzas a tolla, de csak az öreg varjúnak, ahhoz viszont százhúsz évesnek kell lennie. Bizonyára egyik üzekedését sem látta. Ettek meszet, ősszel avarban üzekedni. Nekem éppen ezért tetszett a vers. Ezzel a sok képtelenséggel leplezte le önmagát. Ebben a versben semmi nem úgy van, mert minden ürügy. Most pedig elhagylak. Ez az egyetlen kijelentése sem igaz. Nem hagyhatja el. Ahhoz az életüket kellene előbb elhagyniuk. Később aztán jó volt megérteni, hogy tényleg szakított Brüll Adéllal, a kegyetlen állatja. Pontosan úgy szakított, ahogy korábban kierőszakolta a szerelmét. Egy szerelem, amiben bizonyára mindig egyetlen szereplő létezett. Nagyváradról el kellett mennie, s hová, ha nem Párizsba. Egy Brüll Adél nevű személybe egy Ady nem lehetett szerelmes, szerelmét Lédának kellett neveznie. Semmi nem igaz ebben az óriási szecessziós szerelemben és minden ürügy a versben. Semmi nem illik össze semmivel, de ez aztán igaz. Ilyen verset írnak az óriások. Aki pedig nem óriás, annak nem érdemes költőnek állnia. A magam mai józanságával bölcseletéhez annyit tennék hozzá nagy szerényen, hogy bizony vannak azért összeillő dolgok, ezek azonban nem tudnak sem hozzátenni, sem elvenni abból, hogy jobbára semmi nem illik össze semmivel.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.