Mi van a Harry Potter után? - #Maradj otthon 15

Aki megválaszolja a címben megfogalmazott kérdést, valószínűleg multimilliomos lesz, és még az unokái unokái is aranyból öntik ki a nevét. Több mint húsz éve azon töri a fejét a világ, hogyan lehetne reprodukálni azt a csodát, amelyet egy munkanélküli segélyen tengődő írónő elért valamikor a kilencvenes évek végén. Néhány hónapja a Könyves Magazin összeállításakor mi is hosszú-hosszú heteket töltöttünk azzal, hogy a legkülönbözőbb nézőpontokból megvizsgáljuk Rowling sikersztoriját, és akkor úgy éreztem, jó időre telítődtem az egész varázsvilággal, de a karantén ezt is felülírta.

A karanténszabályok ugyanis maguktól íródnak,

erővel nem is lehet megváltoztatni őket, legfeljebb megfigyelni mindazt, amit magukkal hoznak, és levonni a megfelelő következtetéseket. A négy fal között ugyanis, függetlenül attól, hogy éppen jól vagy pocsékul érzi magát az ember, egy idő után mindenki szabadulni akar. Keresi azt, ami kizökkenti az időt, és kicsit más vágányra tereli a gondolatait. Ne csodálkozzunk tehát (és ezzel visszakanyarodok a címbeli kérdésre is), ha a Harry Potter után Harry Potter következik. Ezt látom a saját lányomon, aki egy kis kitérő után (amiben szintén felhőtlenül lehet örülni Csányi Vilmos Édes Jankájának vagy egy kanadai állatorvos egyszerre vicces és tanulságos sztorijainak) úgy döntött, hogy nem sokkal a hetedik könyv befejezése után márpedig ő ismét elölről kezdi az egész Harry Potter-sztorit.

Klasszikus eszképizmussal van dolgunk: életkortól függetlenül folyamatosan keressük azokat a felületeket, közegeket, virtuális tereket, amelyeket jól ismerünk, és amelyek

kiragadnak a hétköznapokból.

Erre a gondolati szabadulásra pedig tökéletes terepet biztosít Rowling, aki a HP-ben egy olyan párhuzamos, alternatív univerzumot teremtett, amely csak a kiválasztottak előtt tárja fel kapuit, de a könyvek révén olvasói is a részesei lehetnek. Továbbmegyek: a HP-nek közösségteremtő ereje lett, türelemre és elfogadásra tanított, az azokon felnőttek szókincse pedig olyan szavakkal és fogalmakkal gazdagodott, amelyek nem értelmezhetők azok számára, akik soha nem vették kezükbe a könyveket (helló, kifogyhatatlan Harry Potter-mémek!). Ennél sokkal fontosabb viszont, hogy Rowling könyvei reményt adtak az olvasóknak, hiszen jöhetnek bármilyen sötét napok és megpróbáltatások, a HP üzenete szerint összefogással le lehet győzni azokat.

Hogy minél többekhez eljusson ez az üzenet, Rowling is javított a sorozat legendásan szigorú szerzői jogi szabályain, így például engedélyt adott arra, hogy a tanárok a diákjaiknak készített videókon felolvassanak a könyvből, sőt, létrehozott egy olyan oldalt is (HP At Home), amely jó darabig leköti a gyerekek figyelmét. Az angolul tudók vagy tanulók ne hagyják ki az első rész hangoskönyv-változatát, amely most egy kattintással elérhető – Stephen Fry szenzációs mesélő. A British Library amúgy az elsők között kapcsolt, így a rajongók akár már a kanapén ücsörögve is végigböngészhetik a Harry Potter varázsvilágáról szóló online kiállítást.

Az eszképizmus karantén idején amúgy nagyon sokféle lehet: vannak, akik a már jól ismertet keresik, és csak a kedvenceiket veszik elő (lásd fent), miközben akadnak olyanok, akik kimondottan borzongani akarnak. Nincs egyetlen jól bevált recept. A Guardian például március végén arról írt, hogy az angliai karantén elrendelésekor megugrott az online könyvrendelések száma, és rengetegen keresték a klasszikusokat. Az emberek egy része ilyenkor úgy gondolja, hogy végre ideje lesz elolvasni mindazokat a könyveket, amelyekre eddig nem jutott ideje vagy energiája (klasszikus példa erre James Joyce Ulyssese, amelyet saját bevallása szerint végre Stephen King is elolvasott), de ezek közé tartozik Gabriel García Márquez Szerelem kolera idején című regénye (az Egy előre bejelentett gyilkosság krónikája mellett nekem ez az egyik kedvencem tőle) vagy F. Scott Fitzgerald A nagy Gatsby-je (mindenképp olvassátok el a Fitzgeraldról szóló fake news-os cikkünket, nagyon szórakoztató, és még Hemingway is szerepel benne).

Kicsit irigylem azokat, akik most ismerkednek egy olyan univerzummal, amely már az első találkozásnál leterít és magába szippant. Mi már tudjuk, mi vár rájuk, és hogy milyen jó lesz nekik. Valószínűleg

ezért is térünk mi is vissza újra és újra és újra a saját kedvenceinkhez,

és ezért van az, hogy az olvasás, a filmek és sorozatok nézése közben folyamatosan abban reménykedünk, hogy megint találunk egy kaput, amelyen, ha ideig-óráig is, de végre kiléphetünk. Vagy be. Nézőpont kérdése.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Az otthonunkba költözik a Harry Potter a járvány alatt

A Roxfort mindig is menedéket nyújtott azoknak, akiknek szüksége volt rá, most sincs ez másképp. Hangoskönyvekkel, játékokkal, cikkekkel és mágikus ötletekkel várja az otthonukban rekedteket a Harry Potter At Home. 

...
Hírek

Egyszer Hemingway is karanténba vonult, vele volt a felesége és a szeretője is

F. Scott Fitzgerald a spanyolnátha idején egy kisebb raklapnyi alkohollal vonult karanténba - a baj csak az, hogy az erről szóló levél egy paródia. Az viszont igaz, hogy Hemingway annak idején a feleségével, a gyerekével, a gyereke dajkájával és a szeretőjével szeparálta el magát a külvilágtól.

...
Hírek

Stay the F--- at Home – kéri Samuel L. Jackson

Új változat készült a Go the F--- to Sleep című káromkodós gyerekkönyvhöz. A mostani üzenet így hangzik: Maradj b-- otthon!

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.