Nem lehetetlen 50 könyvet elolvasni egy év alatt

Valuska László | 2015. július 29. |

2015-reading-challenge-list-fb.jpg

A Könyvkihívás az év egyik legjobb olvasásnépszerűsítő közösségi játéka: ötvenféle könyvet kell elolvasni 365 nap alatt. Az első öt kihívás ilyen:

  1. egy könyvet, ami több mint ötszáz oldal
  2. egy klasszikus romantikus könyvet
  3. egy könyvet, amiből film is készült
  4. egy könyvet, ami ebben az évben jelent meg
  5. egy könyvet, aminek a címében számjegyek szerepelnek

Az olvasó a fentiekhez hasonló karakterjegyek alapján választ egy könyvet és elolvassa. Önmagában már az nagyon izgalmas, ahogy kiválasztjuk ezekhez a leírásokhoz a megfelelő könyvet, másfelől az ötven feladvány nagyon széles, színes és érdekes irodalmi világba vezet be, hiszen a képregénytől a fantasyn és novellásköteten át a versekig mindent kell olvasni. A könyvkihívásnak nagy rajongótábora van, utoljára a Nagy Könyv című kampányban láttam ilyet.

Dóri és Meli huszonévesek, a kosárcsapatomban játszanak, és minden edzésre más könyvvel érkeznek. Az egyikük ki van varrva, a másikukat láttam már meccsen verekedni, úgyhogy ne átlagos könyvmolyokat képzeljenek el az olvasók.

Egy idő után szemet szúrt, hogy minden edzésre más könyvvel érkeznek, és bár nincs mindennap edzés, ez akkor is zavarba ejtő volt. Hajlamos voltam két egymást követő edzésre is ugyanazzal a regénnyel érkezni. Mondták, hogy rápörögtek a könyvkihívásra, és elmondták, hogy 50 könyvet elolvasnak az idén, mire mondtam, hogy a blogon nem írunk összesen 50 könyvről, majd jót kacagtunk.

Először azt hittem, hogy egy idő után azért feladják, és nem kell szégyenkeznem, de szerencsére nemcsak folytatták a kihívást, hanem nagyon élvezik is. Vadásszák a jó könyveket, tippeket, értékeléseket és ajánlásokat a blogokon és a Könyvkihívás.hu-n.  

Dórit a kihívás izgatta. Sokat olvasott előtte is, viszont míg korábban fejtörést okozott neki a következő könyv kiválasztása, most ez szórakoztatóbb és izgalmasabb számára:

“Ilyen volt például az Orphan master’s son, a Pulitzer-díjas könyvek kategóriában, vagy Love Commando-ról szóló mű. Valószínűleg a Paulust sem olvasom el újra, ha nincs a kihívás. Anno érettségi tételem volt, akkor nagyon nem tetszett/nem értettem, nyűg volt. Most, újraolvasva imádtam!”

Mindketten azt állítják, hogy ez nem verseny, mert a jó olvasmányokat keresik, de Meli bevallja, hogy "ha nem sikerül az 52 könyv elolvasása (a trilógia miatt ennyi - a szerk.), akkor jövőre javítani fog", majd büszkén elárulja, hogy eredetileg úgy gondolta, hogy 25 elolvasott könyv után nagyon elégedett lesz, de már április 25-re megvolt ennyivel. “Emellett magamnak állítottam fel néhány kritériumot: figyelek arra, hogy ugyanattól a szerzőtől ne nagyon olvassak több művet, ismerjek meg másokat, valamint arra, hogy minimum 200 oldalas legyen a mű”. Magunkkal versenyezni tök jó, ahogy látjuk.

A lányok rendszeresen megbeszélik aktuális olvasmányaikat, ajánlanak egymásnak a kategóriákban, miközben izgalomban tartja őket a lista alakulása, a tervezés. A Könyvkihívásban a legjobb, hogy hihetetlen színes választékot hoz össze. Az egyik legkellemesebb meglepetés Dóri számára Romain Puértolas A fakír, aki egy IKEA szekrényben ragadt című regényével, ami“szomorúan aktuális problémával, az illegális bevándorlással” foglalkozik, illetve Ignacy Karpowicz Csoda című “nagyon beteg” regénye voltak. Tegye fel az az átlagolvasó a kezét, aki mindkettőt olvasta!

Az év felére már jó sok kategória elfogyott, így egyre nehezebb megfelelő címeket találni.  A monogrammos feladvánnyal még mindig szenved Dóri, mert amiket eddig talált, azokat “vagy olvastam, vagy annyira nem szeretném elolvasni”. De hasonló a probléma a televíziós műsoron alapuló könyvvel is. “Sokat gondolkoztam, hogy milyen könyvet tegyek az >>amiről rosszat hallottam<< kategóriába, mert rossz könyvet nem akartam olvasni. Azt hiszem a Rozsban a fogó tökéletes megoldás volt”.

A kedvencekről

Meli: “Se kedvenc szerzőm, se kedvenc könyvem nincs. Azokat tartom becsben, melyek magukba szívnak és akár napokkal később sem eresztenek el. Bennragadok a világába, álmodom vele, gondolkodok rajta. A nagy kedvencek a kihívás előtt a Trónok Harca sorozatból a harmadik kötet, a Battle Royale és David Nicholls Egy nap című regénye volt. Most hirtelen ez a három jutott eszembe, de biztos kimaradt valami tuti. Az 50 kategóriából jelenleg a 38. könyvemnél tartok, amiből Orwel 1984-e, az Egy Gésa Emlékiratai és Agota Kristof Trilógiája a favorit.”

Dóri: A legjobb benne, hogy egy csomó olyan könyvet elolvastam, vagy megismertem, ami a kihívás nélkül szinte biztos, hogy nem kerül a látószögembe. Ilyen volt például az Orphan master’s son, a Pulitzer-díjas könyvek kategóriában, vagy Love Commando-ról szóló mű. Valószínűleg a Paulust sem olvasom el újra, ha nincs a kihívás. Anno érettségi tételem volt, akkor nagyon nem tetszett/nem értettem, nyűg volt. Most, újraolvasva imádtam! Grecsó Krisztián Megyek utánad, Jaume Cabré Én vétkem és Papp Sándor Zsigmond Semmi kis életek voltak a kedvenceim, Grecsó lett a kedvencem, most őt kezdem el olvasni."

Azt se felejtsük el végül, amire Dóri hívja fel a figyelmem: “Ráadásul egy évre megkönnyítettem minden családtagom és barátom dolgát, ha ajándékot akar nekem venni. Egy éven belül ennyi könyvet ajándékba még sosem kaptam!” Ő mondjuk mindig talál időt az olvasásra a BKK-n, edzés előtt, edzés után, elalvás előtt, elalvás helyett, néha-néha munkahelyen is.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.