Kérek egy kulcsot a szívedhez - Egy könyvborító képei

.konyvesblog. | 2016. augusztus 10. |

piroskonyvek.JPG

Tavaly ekkortájt Velencében voltam a Biennálé sajtónapjain. Ilyenkor csak meghívóval lehet bejutni, ami privilegizált helyzetként hangzik, és persze az is, de mivel ez a világ egyik legjobb művészeti nagyeseménye, irtózatosan sokan vannak. Ha nem lenne elég, amit programban kínál – tematikus nagykiállításokat, nemzeti pavilonokban nézhető installációkat, a városi múzeumok betárazott blockbustereit –, vegyük hozzá, hogy nyárias az idő, egy hatalmas, vízre néző zöld közpark a fő helyszín, illetve Velence szépséges palazzói szerte a városban. Szóval sokan vagyunk, ezért hosszú sorok alakulnak ki a pavilonok előtt. Vársz, vársz, haladgat a sor, bejutunk, megnézel egy összetett kiállítást, kijössz, hunyorogsz, beállsz a következő helyszínen várakozókhoz.

Intenzív élmény, sok látványos, felkavaró, szórakoztató vagy érthetetlen mű, falszövegek gyors végigolvasása, fejben jegyzetelés. Egy idő után elfogy a türelem, egyre többet vársz a következőtől, ha már veszed a fáradságot, hogy oda is bemenj. A japán pavilon sokadikként következett a listámon, annyit hallottam róla, hogy nagyon piros, és kulcsok lógnak benne. Rizikós kombinációnak hangzott. Biztosra menősnek látványos eredménnyel, ami közben könnyen lehet üres, közhelyes, lehasznált.

Könyves magazin 2016/3.

LIBRI-SHOPLINE NYRT, 2016, 76 oldal, 5 pont + 199 Ft

 

A korábbi pavilonok konceptuális munkái, szikár, okos, minimál, vagy a teátrálisabb, multimédiával operáló terek után kifejezett felüdülés volt Shiota installációja.

Mint egy forgalmas csomópontra lerakott jógastúdió, amiben épp meditáció van, gyere szépen, görgesd ki a matracodat. Figyelj a légzésedre, látod, hogy megnyugodtál?

Sűrű szövedék piros fonalból, ami puha hálózatot képez felettünk. Ebben a legömbölyített térben járkálunk, és a mindenfelé lelógó régi kulcsokat nézegetjük vagy a fonalakba beleszőtt életnagyságú csónakot. Bizonyos értelemben nem igényel értelmezést, erősek a szimbólumok; a piros a vér, a szív, az élet, az érzések, a kulcsot ki se fejtem.

Abban mérhető egy alkotó minősége, hogy kiválasztott összetevőivel hogy képes operálni, el tud-e hajolni az olcsó hatásvadászat elől. Shiota installációja, amikor benne állsz, működik, és ezt Velence után most Szentendrén is átélhetjük.

A piros nagy csábító, stabilan számíthatunk rá, úgyhogy a vele való aránytartás képességét tesztelhetjük könyveken is. Ha beírjuk a Google-ba, hogy „red book covers”, jön pármillió találat, ahogy arra is, ha zöld borítókra keresünk rá, de ott a keresőszöveg felkínálja sommás ítéletet: „green books don’t sell”.

Úgy tűnik, nincs olyan téma, szerző és korszak, amit ne lenne indokolt piros borítóval piacra bocsátani. Piros Salinger Zabhegyezője, Tamás Zsuzsa Mit tud a kert című verseskötete, Orwell 1984-e, Páskándi Géza Zápfog király nem mosolyog című mesekönyve és Martin Amis szerelmesregénye, a Találkozások háza. Más kategória, mert a téma miatt adekvát a színválasztás, Bram Stoker Drakulája. Nyilván piros lesz minden, ami már a címében is piros, mint Robert Heinleintől a Red Planet, Emily Benedektől a Red Sea, nem is beszélve a sorozatban felbukkanó, Red book of akármiről, ami lehet bölcsesség, marketing, érme, illetve kockázatkezelés. Pirossal jött ki J.K.Rowling első felnőtteknek írt könyve, az Átmeneti üresedés, és nyilvánvalóan bármi, amiben szívek találnak egymásra, a vörösen villódzó címlap pedig természetesen őrült jó szexjelenetek előszobája is.

Pirosat kapnak azok a könyvek, ahol sokat várnak a szín mágikus motiváló erejétől: azt, hogy megvalósítsuk terveinket, növeljük az eladást, tervezzünk eladható dizájntárgyakat, és a vezetői képességeinket is fejlesszük.

Vessünk egy pillantást a kulcs-motívumra is. Legtöbbször régi, díszes rozsdás darabokat tartanak pirosra lakkozott körmű kezek, előfordul, hogy épp vízbe dobják, szabadkőműves motívumok között titokzatoskodik, néha romantikus virágok és szirmok adják ki a formáját, máshol szavakat szednek úgy, hogy egy nagy kulcsot adjanak ki. Kevés igazán szép példát találtam, de abból is kiugrik Jac Jemc amerikai írónő könyve, a My Only Wife, illetve Lucia Berlin novellagyűjteménye, a Manual for Cleaning Women. Mindkettő borítón főszereplő a kulcs, de nyugodt, esztétikus, vonzó vizuális világban, amiért mély hálával gondolok a kötetek amerikai tervezőire.

A kulcsos kiállítás és a könyvek közti párhuzam két borítóval illusztrálható a leginkább. Az egyik a Jane Eyre, amit rengeteg borítóval kiadtak már ki, Brontë-portréval, szituatív grafikával, katedrálisképpel és virágcsokrokkal, de van egy piros is, amin, ahogy azt már kitalálhatták, egy kulcs lóg. Jennifer A. Nielsen bestseller-trilógiájának minden bizonnyal fordulatos fejezetéhez, a The Shadow Throne-hoz pedig nemcsak hogy vörös borító készült, de épp egy kulcs rajta a főmotívum, ami sajnálatos módon kettétört. Az a tizenötezer viszont, ami a Shiota-mű részeként Szentendrén szerepel, mind intakt és nyár végéig látható.

Szerző: Winkler Nóra

A cikk eredetileg a Könyves Magazin nyári számában jelent meg.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!