Harper Lee is megírta a saját Hidegvérrel-cikkét

.konyvesblog. | 2016. április 27. |

1609.jpgHarper Lee Menj, állíts őrt! című regényének felfedezése és megjelentetése az elmúlt év legnagyobb irodalmi szenzációja volt, de életrajzírója, Charles J Shields azt állítja, hogy újabb, eddig ismeretlen Lee-szövegre bukkant. Egy négyes gyilkosságról szóló cikkre, ami az FBI-osoknak szóló Grapevine magazinban jelent meg 1960 márciusában, alig pár hónappal Lee kultregénye, a Ne bántsátok a feketerigót! előtt. (Cikkeink Harper Lee-ről ITT.)

A cikk a Clutter házaspár, Herb és Bonnie, valamit kamaszgyerekeik, Nancy és Kenyon meggyilkolásáról szól, akiket a saját házukban mészároltak le Kansasban. Lee jó barátját, Trumant Capote-t kísérte Kansasba, aki a New Yorker megbízásából utazott a gyilkosság helyszínére, hogy arról tudósítson, hogyan reagált a közösség a gyilkosságra. Meginterjúvolták többek közt Alvin Dewey-t a helyi nyomozóirodától, és visszatértek a gyilkosok tárgyalására is. Capote később felhasználta az anyagot Hidegvérrel (1965) című könyvéhez, melyben kutatási asszisztenssé fokozta le Lee-t.

Cikkében Lee Kansas történetének legfurcsább gyilkosságáról ír, melynek áldozatai prominens metodisták, akik a helyi közösségi életből is kivették a részüket, és akiket közelről lőttek agyon, miután összekötözték a kezüket és a lábukat. Lee arról is ír, hogy az apa, Herb Clutter torka el volt metszve, és hogy Dewey nyomozó helyzete azért is nehéz, mert a férfi a közeli barátja volt. Kevés a nyom, a gyilkosok magukkal vitték a fegyvereket, és a ragasztószalagot, amivel összekötöztek három áldozatot, bárhol megvehették. Az alaksori kazánházban viszont, ahol az apa testét megtaláltak, a nyomozók rábukkantak egy véres lábnyomra. Lee a gyilkosok beismerő vallomásáról is beszámol. 

1150.jpg

Shields akkor talált rá a cikkre, amikor átnézte 2006-os bestsellerét, a Mockingbird: a Portrait of Harper Lee című életrajzot. A Guardiannak úgy nyilatkozott, hogy valami nyomot keresett, amit korábban figyelmen kívül hagyott. Figyelme a kansasi újságok felé fordult, és a Garden City Telegramban talált néhány sort Dolores Hope-tól, akiről tudta, hogy Lee egyik barátja. Hope a néhány sorban egy hamarosan megjelenő cikkre figyelmezteti az olvasókat. Harper Lee Grapevine-ban megjelenő cikkére.

Hope arról ír, hogy a fiatal író Capote-val utazott Garden City városába, hogy anyagot gyűjtsenek a férfi New Yorker-cikkéhez a Clutter-ügyről, ám végül ő is megírta a saját cikkét. Azt is bejelenti, hogy Lee első könyve tavasszal megjelenik, és az előzetes hírek szerint sikeres lesz.

Shields azonnal felvette a kapcsolatot a Grapevine magazin szerkesztőségével, akik azt mondták neki, hogy van egy pletyka arról, hogy Lee leadott valamit, de ők nem tudnak semmiről, ami a neve alatt jelent volna meg. Hope cikke 1960 februárjában jelent meg, Shields pedig egy márciusi számban meg is találta, amit keresett. Arra a kérdésre, hogy Lee miért nem akarta, hogy a nevével jelenjen meg a cikk, az életrajzíró annyit mondott:  ez tipikus volt az írótól, aki sosem akarta barátja, Capote elől elvonni a figyelmet. A Grapevine a követező hónapban megjelentetni a cikket Harper Lee neve alatt.

Forrás: Guardian

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.