Digitalizált irodalommal az igazság és az igényesség nevében

p.e | 2009. február 09. |

A Waterstone's Sony Reader eladásainak statisztikái szerint a britek igencsak rákaptak a digitális olvasásra. Bár a szkeptikusokat még mindig nem lehet megnyerni néhány imponáló adattal, tény hogy a papíralapú mellett kezd utat törni a digitális kiadás is, a könyvkiadók által lapátra tett írók nem kis örömére.

Négy hónappal az e-könyv olvasók piacra dobása után, már 30.000 darabot sikerült értékesítenie a Waterstone's-nak, a site-ról való letöltések száma pedig meghaladta a 75.000-ret. Bár az eladások nagy része a karácsonyi időszakra datálható, a Waterstone's mégis bízik abban, hogy az eredmények nem csupán egy szezonális jelenségről, hanem a digitális könyvkiadás új korszakáról tanúskodnak. A Book Brunch szerkesztője azonban már korántsem ilyen optimista. Ugyan a Sony Reader eladási számai őt is lenyűgözték, de az már kevésbé, hogy az eltelt négy hónap alatt az egy olvasóra jutó e-könyv letöltések száma nem érte el még az átlag három darabot sem. Ezek szerint - mondta Nicholas Clee -, ugyan veszik az e-könyv olvasókat, de nem igazán használják. Az egyik brit kiadónak, a Canongate-nek az ügyvezető igazgatója úgy látja, hogy az olvasói szokások változásához a kiadóknak is alkalmazkodniuk kell. A papíralapú könyvek a közeljövőben is dominálni fognak, de ugyanakkor mint kiadó, fontosnak tartjuk azt is, hogy minden olyan lehetőséget megragadjunk, amit a technológia nyújthat az embereknek - nyilatkozta Jamie Byng.

Craig Murray is azokban a bizonyos "változó olvasási szokásokban" bízott, mikor kénytelen volt a neten közzétenni legújabb könyvét, mivel kiadója egy fenyegetés nyomán visszalépett annak kiadásától. Murray, egykori üzbegisztáni brit nagykövet nem először nyúlt hangyabolyba. Előző könyvében az üzbég kormányt vádolta meg emberi jogokkal való visszaéléssel, a mostaniban pedig olyan személyekről rántja le a leplet, mint Tim Spicer alezredes, az Aegis alapítója. Bár hiába hangoztatja Murray, hogy könyvében szó sincs rágalmazásról, minden az utolsó szóig igaz, a könyvkiadó mégis jobbnak látta visszalépni a kiadástól, miután Spicer ügyvédjei jogi lépésekkel kezdtek fenyegetőzni. A könyv azóta ingyen letölthető a netről, de a szerző saját költségén kinyomtatott papíralapú verzióját is meg lehet rendelni. Murray elmondása szerint nagy érdeklődés övezi a könyvet, csak az első nap 15.000-ren töltötték le a szerző oldaláról. Biztos benne, hogy többet nem fog hallani az ügyvédekről, és reméli hogy - amennyiben valóban nem terelődik jogi útra a dolog - őszre a papíralapú kiadás is a boltokba kerülhet.

A digitalizációnak hála, már nem csak a szerzők nincsenek a kiadók által megkötve, de talán az új technikai trükkök még ahhoz is hozzájárulhatnak egyszer, hogy igényesebb szövegek születhessenek. Mit nem adtam volna egy Kindle-ért, mikor Fern Michaels Vegas Saga-jával küzdöttem. Maradandó károsodást a Jézus! felkiáltások okoztak, egy Kindle használót viszont Ken Follet A katedrális című könyvében lépten-nyomon felbukkanó "a szíve a torkában dobogott" kifejezés kergetett őrületbe. De míg én órákig húzhattam a strigulákat, addig a Kindle használó csak beírta a kifejezést e-könyv olvasója keresőjébe, és pillanatok alatt megkapta az eredményt. Nem kevesebb, mint 17 esetben dobogtatta Follett különböző szereplőinek szívét különböző torkokban, mígnem olvasónk - teljesen jogosan - szerkesztőért kiáltott. De nem csak a Michaels-, és a Follett-féle könyvek tobzódhatnak ilyen felesleges töltelékszavakban. A cikk írójának már egy Pulitzer-díjas könyv is okozott kínos élményt, melynek majd minden egyes oldalán ugyanaz a közhely díszelgett. Rászoríthatják-e az írókat az új technikai vívmányok az igényesebb munkára? - teszi fel mindezek után a kérdést a Kindle-ös olvasó.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.