Így ittak ők - Maradj otthon #47

Otthon soha nem voltam nagy ivó, én is, mint sokan mások, társaságban, a barátaimmal szerettem alkoholt fogyasztani. Na, hát most maradt az otthon ivás, miközben a barátaim valamelyik appon ugyanezt teszik távol tőlem. Ma reggel ébredés után rájöttem, hogy szombat van, és mivel mostanában összefolynak a napok, ezt a tényt indokolt megünnepelni. Vannak ilyen fura berögződéseim: hétközben annyira nem illik inni, az alkoholfogyasztással meg kell várni, hogy besötétedjen. A szombat megünnepléséhez összeszedtem, kedvenc íróink alkoholfogyasztási szokásait és a kedvenc italaikat, hogy a végére arról is tudjunk dönteni, mivel koccintsunk a szombatra!

Honoré de Balzac: 50 kávé egy nap

Balzac az írásain kívül két dologról volt híres: a munkatempójáról és a kávéfogyasztási szokásairól. Átlagosan naponta 16-20 órát dolgozott, de visszaemlékezéseiből tudjuk, hogy egyszer 3 óra pihenővel 48 órán keresztül írt. Ezt pedig nem lehet máshogy bírni, mint napi 50 csésze kávéval. Elképesztően gazdag életművet hagyott maga után, neki köszönhetem, hogy a gimnáziumi kötelező olvasmányok között volt, amit örömmel olvastam, például a Goriot apót. De nem kellett volna ennyire túltolni a munkát, életmódjának köszönhetően 51 évesen meghalt.

Margaret Atwood: Single-malt scotch

Van abban valami erőt demonstráló és egyben elegáns, ha egy nő whiskyzik. Margaret Atwood regényeiben a férfiak által irányított társadalmat és annak a nőkre gyakorolt hatását vizsgálja, az élet vizének pedig a whiskyt tartja. Kedvence a single-malt, ami egy tisztán árpából készülő párlat, nincs sem gabona- sem malátawishkyvel keverve. Atwood jéggel és szódával esküszik rá, újra megpróbálom megszeretni, de csak mert ő ajánlotta. 

Jack Kerouac: Margarita

Kerouac kedvence az egyéb tudatmódosító szerek mellet a Margarita volt, amit ebben az arányban ivott:

3.5 cl silver tequila

2 cl Cointreau (narancs likőr)

1.5 cl citrom leve

Ha nagyon profi vagy, és van otthon Y-poharad, akkor sózd meg a pohár száját, bár kötve hiszem, hogy Kerouac ezt megtette volna. 

Truman Capote: Screwdriver

Mindig azt gondoltam, hogy a vodkanarancsozásból kinő az ember. Capote azonban soha nem szokott le kedvenc narancsitaláról (ahogy ő nevezte), aminek arányai általában a vodka javára hajlottak el. Ha már narancslé, akkor én a frissen facsartat ajánlom egy kis proseccóval, ezt elegánsabban Mimózának hívják, ami a brunchok elengedhetetlen kelléke. 

Ernest Hemingway: Mojito

Hemingway életének utolsó éveit Havannában töltötte, az íráson kívül kedvenc hobbiját gyakorolta: “Ha meg akarod ismerni a helyiek kultúráját, tölts el egy estét a kocsmáikban.” A kedvenc helye a La Bodeguita del Medio volt, ahol minden nap elfogyasztotta az emberes mojito adagját.

F. Scott Fitzgerald: Gin Rickey

Fitzgerald korán, az egyetemi éveiben vált alkoholistává, kedvence a gin volt, amit koktélként, limelével és szódával felhúzva ivott és Gin Rickeynek nevezett. A Harry Potter írója, J. K. Rowling is a gin tonicra esküszik. Ha ők ketten nem lennének elegek, hogy meggyőzzenek, akkor elárulom, az én kedvencem is ez, ma este tuti keverek egyet itthon!

Charles Bukowski: Bourbon és sör

„Ez a baj az ivással, gondoltam, ahogy egy újabb italt töltöttem magamnak. Ha valami rossz történik, iszol, hogy elfeledd; ha valami jó történik, iszol, hogy megünnepeld; és ha semmi sem történik, iszol, hogy valami történjen.” Ugye nem meglepő, hogy Bukowski neve is szerepel a cikkben? Neve annyira összemosódik az alkohollal, hogy könyveit szinte már mi is kizárólag alkoholmámorban tudjuk/szeretjük olvasni. Ha azt gondolnád, hogy a Bourbont sörrel öblíti, akkor nagyon tévedsz, ő máshogy itta a kedvenceit: egy üveg sört 4 cl whiskeybe öntjük és old fashioned pohárban kínáljuk. Egészségetekre!

Krúdy Gyula: Fröccs

Ha a cikk vége felé még mindig nem találtad meg a kedvenced és nem kaptál kedvet a ma esti italozgatáshoz, akkor mutatom az örök kedvencem, az utánozhatatlan Krúdy-fröccsöt, aminek a lényege, hogy a szódával csak épp átfröccsentesz a poharad fölött. 9 deci borhoz 1 deci szódát töltesz, és kész is Szindbád kedvenc itala.

Oscar Wilde: Abszint

Végezetül jön az igazi nagyágyú, aki nem kisebbbel gurít, mint az abszinttal. Legyen otthon kockacukrod, mártsd bele az italba, helyezd egy kiskanállal az italod tetejére, gyújtsd meg:

“Az első pohár után olyannak látod a dolgokat, amilyennek szeretnéd. A második után olyannak, amilyenek sosem voltak. A harmadik után olyannak, amilyenek valójában, és ez a legszörnyűbb dolog a világon.”

Edgar Allen Poe: Tojáslikőr

Teljesen indokolatlan, hogy május elején egy karácsonyi italt, a tojáslikőr ajánljam nektek, de ezt most két okból sem lehet kihagyni. Egyrészt a karantén alatt virágkorát éli a DIY, másrészt előkerült a Poe család eredeti tojáslikőr receptje, ami 1790 óta generációról generációra szállt. A különlegessége, hogy brandy és rum is van benne. 

7 tojás

1 bögre cukor

5 bögre tej

1/2 bögre habtejszín

1 1/2 bögre brandy

1/4 bögre rum

Egy kevés szerecsendió

A cikket a végtelenségig folytathatnám, a lista borzasztóan hiányos, ezek az én szubjektív kedvenceim. Remélem, nem felejtitek, hogy ma szombat van és erre koccintani kell! 

Keverjetek magatoknak ti is egy italt!

Szép hétvégét!








Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Buddha díler, boldogsággal üzletel - #olvass Ott Annával

A boldogságot hiába nem vásárolhatjuk meg, vannak, akiknek mégis elég pénzük van rá, hogy megpróbálják. Az orosz Viktor Pelevin Titkos pillantások a Fudzsi-hegyre című regénye azt bizonyítja, hogy a boldogságnál már csak a mocsárba való visszazuhanás kerül többe.

...

Egy anya haláláról, kétszer, sűrítve - #olvass Ott Annával

Simone De Beauvoir a Szelíd halálban a halálig kíséri az anyját, Max Porter pedig innen folytatja a Bánat egy tollas állatban a gyászmunkát.  Rövid, kemény és szép regények, és egy varjú.

...

A családunkat nem választhatjuk meg, az adva van - Összekötve Ott Annával

Az Aegon Irodalmi Díjért idén is a tavalyi év legjobb kortárs magyar irodalmi művei versenyeznek. Ott Anna irodalomszervező mutatja be Barnás Ferenc Életünk végéig című regényét. Összekötve.

Kiemeltek
...

Bolano, Murakami, Cărtărescu – ezek a 21. század legjobb könyvei egy francia magazin szerint

Mutatjuk, szerintük mit érdemes olvasni. 

...

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte

Közismert, hogy mozgalmas szerelmi élete volt, egyik szeretője az öngyilkosságba menekült. A költőre szerelmi lírájának emlékezetes soraival emlékezünk.  

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.