Így ittak ők - Maradj otthon #47

Otthon soha nem voltam nagy ivó, én is, mint sokan mások, társaságban, a barátaimmal szerettem alkoholt fogyasztani. Na, hát most maradt az otthon ivás, miközben a barátaim valamelyik appon ugyanezt teszik távol tőlem. Ma reggel ébredés után rájöttem, hogy szombat van, és mivel mostanában összefolynak a napok, ezt a tényt indokolt megünnepelni. Vannak ilyen fura berögződéseim: hétközben annyira nem illik inni, az alkoholfogyasztással meg kell várni, hogy besötétedjen. A szombat megünnepléséhez összeszedtem, kedvenc íróink alkoholfogyasztási szokásait és a kedvenc italaikat, hogy a végére arról is tudjunk dönteni, mivel koccintsunk a szombatra!

Honoré de Balzac: 50 kávé egy nap

Balzac az írásain kívül két dologról volt híres: a munkatempójáról és a kávéfogyasztási szokásairól. Átlagosan naponta 16-20 órát dolgozott, de visszaemlékezéseiből tudjuk, hogy egyszer 3 óra pihenővel 48 órán keresztül írt. Ezt pedig nem lehet máshogy bírni, mint napi 50 csésze kávéval. Elképesztően gazdag életművet hagyott maga után, neki köszönhetem, hogy a gimnáziumi kötelező olvasmányok között volt, amit örömmel olvastam, például a Goriot apót. De nem kellett volna ennyire túltolni a munkát, életmódjának köszönhetően 51 évesen meghalt.

Margaret Atwood: Single-malt scotch

Van abban valami erőt demonstráló és egyben elegáns, ha egy nő whiskyzik. Margaret Atwood regényeiben a férfiak által irányított társadalmat és annak a nőkre gyakorolt hatását vizsgálja, az élet vizének pedig a whiskyt tartja. Kedvence a single-malt, ami egy tisztán árpából készülő párlat, nincs sem gabona- sem malátawishkyvel keverve. Atwood jéggel és szódával esküszik rá, újra megpróbálom megszeretni, de csak mert ő ajánlotta. 

Jack Kerouac: Margarita

Kerouac kedvence az egyéb tudatmódosító szerek mellet a Margarita volt, amit ebben az arányban ivott:

3.5 cl silver tequila

2 cl Cointreau (narancs likőr)

1.5 cl citrom leve

Ha nagyon profi vagy, és van otthon Y-poharad, akkor sózd meg a pohár száját, bár kötve hiszem, hogy Kerouac ezt megtette volna. 

Truman Capote: Screwdriver

Mindig azt gondoltam, hogy a vodkanarancsozásból kinő az ember. Capote azonban soha nem szokott le kedvenc narancsitaláról (ahogy ő nevezte), aminek arányai általában a vodka javára hajlottak el. Ha már narancslé, akkor én a frissen facsartat ajánlom egy kis proseccóval, ezt elegánsabban Mimózának hívják, ami a brunchok elengedhetetlen kelléke. 

Ernest Hemingway: Mojito

Hemingway életének utolsó éveit Havannában töltötte, az íráson kívül kedvenc hobbiját gyakorolta: “Ha meg akarod ismerni a helyiek kultúráját, tölts el egy estét a kocsmáikban.” A kedvenc helye a La Bodeguita del Medio volt, ahol minden nap elfogyasztotta az emberes mojito adagját.

F. Scott Fitzgerald: Gin Rickey

Fitzgerald korán, az egyetemi éveiben vált alkoholistává, kedvence a gin volt, amit koktélként, limelével és szódával felhúzva ivott és Gin Rickeynek nevezett. A Harry Potter írója, J. K. Rowling is a gin tonicra esküszik. Ha ők ketten nem lennének elegek, hogy meggyőzzenek, akkor elárulom, az én kedvencem is ez, ma este tuti keverek egyet itthon!

Charles Bukowski: Bourbon és sör

„Ez a baj az ivással, gondoltam, ahogy egy újabb italt töltöttem magamnak. Ha valami rossz történik, iszol, hogy elfeledd; ha valami jó történik, iszol, hogy megünnepeld; és ha semmi sem történik, iszol, hogy valami történjen.” Ugye nem meglepő, hogy Bukowski neve is szerepel a cikkben? Neve annyira összemosódik az alkohollal, hogy könyveit szinte már mi is kizárólag alkoholmámorban tudjuk/szeretjük olvasni. Ha azt gondolnád, hogy a Bourbont sörrel öblíti, akkor nagyon tévedsz, ő máshogy itta a kedvenceit: egy üveg sört 4 cl whiskeybe öntjük és old fashioned pohárban kínáljuk. Egészségetekre!

Krúdy Gyula: Fröccs

Ha a cikk vége felé még mindig nem találtad meg a kedvenced és nem kaptál kedvet a ma esti italozgatáshoz, akkor mutatom az örök kedvencem, az utánozhatatlan Krúdy-fröccsöt, aminek a lényege, hogy a szódával csak épp átfröccsentesz a poharad fölött. 9 deci borhoz 1 deci szódát töltesz, és kész is Szindbád kedvenc itala.

Oscar Wilde: Abszint

Végezetül jön az igazi nagyágyú, aki nem kisebbbel gurít, mint az abszinttal. Legyen otthon kockacukrod, mártsd bele az italba, helyezd egy kiskanállal az italod tetejére, gyújtsd meg:

“Az első pohár után olyannak látod a dolgokat, amilyennek szeretnéd. A második után olyannak, amilyenek sosem voltak. A harmadik után olyannak, amilyenek valójában, és ez a legszörnyűbb dolog a világon.”

Edgar Allen Poe: Tojáslikőr

Teljesen indokolatlan, hogy május elején egy karácsonyi italt, a tojáslikőr ajánljam nektek, de ezt most két okból sem lehet kihagyni. Egyrészt a karantén alatt virágkorát éli a DIY, másrészt előkerült a Poe család eredeti tojáslikőr receptje, ami 1790 óta generációról generációra szállt. A különlegessége, hogy brandy és rum is van benne. 

7 tojás

1 bögre cukor

5 bögre tej

1/2 bögre habtejszín

1 1/2 bögre brandy

1/4 bögre rum

Egy kevés szerecsendió

A cikket a végtelenségig folytathatnám, a lista borzasztóan hiányos, ezek az én szubjektív kedvenceim. Remélem, nem felejtitek, hogy ma szombat van és erre koccintani kell! 

Keverjetek magatoknak ti is egy italt!

Szép hétvégét!








Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Buddha díler, boldogsággal üzletel - #olvass Ott Annával

A boldogságot hiába nem vásárolhatjuk meg, vannak, akiknek mégis elég pénzük van rá, hogy megpróbálják. Az orosz Viktor Pelevin Titkos pillantások a Fudzsi-hegyre című regénye azt bizonyítja, hogy a boldogságnál már csak a mocsárba való visszazuhanás kerül többe.

...
Nagy

Egy anya haláláról, kétszer, sűrítve - #olvass Ott Annával

Simone De Beauvoir a Szelíd halálban a halálig kíséri az anyját, Max Porter pedig innen folytatja a Bánat egy tollas állatban a gyászmunkát.  Rövid, kemény és szép regények, és egy varjú.

...
Összekötve

A családunkat nem választhatjuk meg, az adva van - Összekötve Ott Annával

Az Aegon Irodalmi Díjért idén is a tavalyi év legjobb kortárs magyar irodalmi művei versenyeznek. Ott Anna irodalomszervező mutatja be Barnás Ferenc Életünk végéig című regényét. Összekötve.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Kiss Tibor Noé: A rovarirtón és a Technokol Rapidon túl (Hogyan gyűjt információkat a prózaíró?)

"Elbeszélőnk áprilisban magokat vet a kertben, de milyen zöldségeket lehet elvetni áprilisban? Például mángoldot, azt mindig vadászni kellett a vásárcsarnokban. Lássuk a mángold típusait: a Lucullus fehér szárú, a Rhubarb Chard piros. Grüner Schnitt, ez nagyon jól hangzik, valamire egyszer még jó lesz." Kiss Tibor Noé esszésorozatának második részében a regényírás egyik legalapvetőbb feladatát mutatja be: az információgyűjtéssel és a kutatómunkával kapcsolatos tapasztalatairól mesél.