Általános cikkek

Slágerlistás a Hitler-szatíra Németországban

.konyvesblog. | 2013. február 06. |

Vezeti a legkelendőbb könyvek listáját Németországban Timur Vermes író Er ist wieder da (Újra itt van ő) című, vitatott Hitler-szatírája, amelyben a szerző párhuzamot von a Hitler iránti egykori rajongás és napjaink celebkultusza között.

A 400 oldalas kötet, amelyből megjelenése óta több mint 400 ezer kelt el, december közepe óta vezeti a legnagyobb példányszámban eladott könyvek Der Spiegel-féle ranglistáját szépirodalmi kategóriában.

A kíméletlen fekete humor jellemezte regény arról szól, hogyan küzd meg a napjainkban új életre kelt Führer a modern kor találmányaival. Felfedezi a farmernadrágot, mobiltelefonján a Valkűrök lovaglását állítja be csengőhangnak, és csalódással állapítja meg, hogy kedvenc e-mail címe, a Hitler89 már foglalt.

A néhai náci diktátor a 21. századi Berlinben ébred, nem tudva arról, hogy a háborúnak vége. A fegyvernyugváson meghökkenve bóklászik Berlinben, képtelenül arra, hogy megbékéljen a változásokkal, amelyeket maga körül lát.

Nincs mellette hű harcostársa, Bormann, és elszörnyed azon, hogy már senkit sem érdekel a háborús erőfeszítése. Egy újságosstandon csalódottan látja, hogy nyoma sincs kedvenc lapjának, a Völkischer Beobachternek, helyette török nyelvű újságok garmadája borítja a kioszkot. Amikor meglátja egyiken a 2011-es dátumot, elájul.

Az újságos hivatásos hasonmásnak hiszi, és bemutatja egy televíziós producernek, Hitler pedig nemsokára egy YouTube-paródia és egy török tv-show sztárjaként visszatér a politikai reflektorfénybe.

A BBC tudósítása szerint Németországban némelyek ízléstelen témaválasztással vádolják a szerzőt, aki azonban tagadja, hogy a megbotránkoztatás lenne a célja. Daniel Erk német író szerint Vermes egy vitatható témából kovácsol üzleti tőkét, erősítve azt a nézetet, miszerint mindenért egyetlen őrült ember hibáztatható. Márpedig e nézettel az Er ist wieder da szerzője sem ért egyet.

„Túl sok közhely él bennünk Hitlerről, és ezek mind ugyanarról szólnak, a szörnyetegről, amely lehetővé teszi, hogy megnyugtassuk a lelkiismeretünket. Gyakran azt mondjuk magunknak, hogy ha eljönne egy új Hitler, könnyű lenne megállítani. Én megpróbálom bizonyítani az ellenkezőjét, azt, hogy Hitler ma is sikeres lehetne – csak másként” – fejtegette Timur Vermes a német médiának adott nyilatkozataiban.

A BBC szerint a könyv 2014 végére jelenik meg angolul, és előkészületben van a fordítása 16 másik nyelvre is. A szóbeszéd szerint már megállapodás született a megfilmesítéséről is.
                                                                                                                                         (MTI)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.