D
Jack Kilborn: AfraidGrand Central Publishing 2009, 384 oldal
A katonai kísérletek által kifejlesztett, majd a hazai hátországra véletlenségből rászabadított szörnyek, mint toposz, legeslegelőször, ha jól tévedek, Dean Koontz Watchers című műremekében bukkannak fel. Ott egy szuperintelligens kutya kergetőzött valami Frankenstein-szörnnyel, és véletlenségből egy városka az útjukba került. Kilborn könyve ennek a sztorinak egy halványabb variációja.
Katonai helikopter zuhan le Buttfuck, USA külterületén. A pilóták szörnyethalnak – vagy legalább is valami a fejüket veszi -, a rakomány, egy csapat, az amerikai kormány által terrorizmusra kiképzett pszichopata pedig meglép és a legkegyetlenebb módszerekkel kezdi tizedelni a kisváros lakosságát. Bár a dolog elsőre szörnyű véletlenek sorozatának látszik, kiderül, hogy az agyukba ültetett vezérlő chipet nagyon is konkrét célra programozták: azért kell majdnem ezer embernek meghalnia, mivel a krézi-kommandó egy helyi lakos nyomát kutatja…
Igen, ezer embernek, jól olvastátok. Kilborn (J. A. Konrath amerikai szerző álneve) nem szarozik. Már az első tíz oldalon bestiális dolgok történnek, és a kegyetlenség ekkortól csak eszkalálódik. Az AFRAID 350 oldalnyi véres szadizmus, kergetőzés és macska-egér játék, olyan minimális expozícióval, amilyen kevéstől még nem sül le Kilbor képéről a bőr. Meg kell hagyni, van érzéke a brutalitáshoz, sőt, a Grand Guignolhoz: néha még én is össze-összerezzentem az őrült banda tetteinek olvastán, és a könyv tempója szó szerint nyaktörő, rohanás és gyilkolás elegye az egész; csakhogy.
Mégis olyan rohadt lehangoló a cucc. Pont mert csak rohanás és gyilkolás az egész. A figurái gyökér klisék, a fordulatai ezer más korábbi történetből köszönnek vissza. Újdonság sehol semmi, a történet kiszámítható és fantáziátlan, az ok pedig, ami miatt ez az egész szörnyűség a kisvárosra rászakad, több száz oldalnyi mészárlás után súlytalannak hat, bármennyire is szeretné a szerző koronaként a véres halom tetejére biggyeszteni. Cafrangos erőlködés, idegesítő öncélúskodás összhatását kelti a regény.