Mócsing

Wostry Ferenc | 2009. május 01. |

D
Jack Kilborn: Afraid

Grand Central Publishing 2009, 384 oldal


A katonai kísérletek által kifejlesztett, majd a hazai hátországra véletlenségből rászabadított szörnyek, mint toposz, legeslegelőször, ha jól tévedek, Dean Koontz Watchers című műremekében bukkannak fel. Ott egy szuperintelligens kutya kergetőzött valami Frankenstein-szörnnyel, és véletlenségből egy városka az útjukba került. Kilborn könyve ennek a sztorinak egy halványabb variációja.

Katonai helikopter zuhan le Buttfuck, USA külterületén. A pilóták szörnyethalnak – vagy legalább is valami a fejüket veszi -, a rakomány, egy csapat, az amerikai kormány által terrorizmusra kiképzett pszichopata pedig meglép és a legkegyetlenebb módszerekkel kezdi tizedelni a kisváros lakosságát. Bár a dolog elsőre szörnyű véletlenek sorozatának látszik, kiderül, hogy az agyukba ültetett vezérlő chipet nagyon is konkrét célra programozták: azért kell majdnem ezer embernek meghalnia, mivel a krézi-kommandó egy helyi lakos nyomát kutatja…

Igen, ezer embernek, jól olvastátok. Kilborn (J. A. Konrath amerikai szerző álneve) nem szarozik. Már az első tíz oldalon bestiális dolgok történnek, és a kegyetlenség ekkortól csak eszkalálódik. Az AFRAID 350 oldalnyi véres szadizmus, kergetőzés és macska-egér játék, olyan minimális expozícióval, amilyen kevéstől még nem sül le Kilbor képéről a bőr. Meg kell hagyni, van érzéke a brutalitáshoz, sőt, a Grand Guignolhoz: néha még én is össze-összerezzentem az őrült banda tetteinek olvastán, és a könyv tempója szó szerint nyaktörő, rohanás és gyilkolás elegye az egész; csakhogy.

Mégis olyan rohadt lehangoló a cucc. Pont mert csak rohanás és gyilkolás az egész. A figurái gyökér klisék, a fordulatai ezer más korábbi történetből köszönnek vissza. Újdonság sehol semmi, a történet kiszámítható és fantáziátlan, az ok pedig, ami miatt ez az egész szörnyűség a kisvárosra rászakad, több száz oldalnyi mészárlás után súlytalannak hat, bármennyire is szeretné a szerző koronaként a véres halom tetejére biggyeszteni. Cafrangos erőlködés, idegesítő öncélúskodás összhatását kelti a regény.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.