Kritika d:book

Egy klasszikus magyar képregényzseni

Wostry Ferenc | 2009. július 03. |

Egy jenki Artur király udvarában

Twain/Korcsmáros/O. Henry/Cs. Horváth., Képes kiadó, 2006. 

 

A magyar képregény-rajzolás zsenitriászából (Korcsmáros – Sebők – Zórád) egyelőre a kiadók Korcsmárossal foglalkoznak a legtöbbet, persze vele sem eleget, mert nem lehet eleget. Életművének csak apró töredékét adták ki eddig méltóképpen (lásd például a keménykötéses, Rejtő-adaptációs reprókat), az ehelyütt tárgyalt füzet az egyik első volt ebben a sorban. Itt még mindig kapható.

Igazság szerint több történetet is tartalmaz ez a kissé fura kivitelezésű kiadvány: a 33 oldalas Twain-feldolgozást (1959) O. Henry klasszikusának, az Indiánfőnöknek a képregény-változata követi (1957), majd pár egyoldalas szösszenet illetve Korcsmárosról készült megemlékezés zárja a füzetet.

Ahogy az évszámok is mutatják, az itt összegyűjtött munkák mind a grafikus pályafutásának korai szakaszából származnak. Korcsmáros ekkor még nincs azon a művészi csúcson, mint majd lesz a hatvanas években, figuráiból és kompozícióiból még nem sugárzik az a magabiztos lazaság, amellyel magyar-popkulturális mérföldköveket rajzol majd meg, ettől függetlenül már ekkor is nagyon jó. A kiadvány történetei közül a Jenki… lett a legaprólékosabban, legfantáziadúsabban kidolgozva, bár az Indiánfőnöknek meg a legnagyobb a jelentősége, hiszen ez volt Korcsmáros képregényei közül az egyik első! A legelső az 1955-ös Hazádnak rendületlenül…, ez máig kiadatlan.

A lezáró visszaemlékezések közül Kiss Ferenc képregénytudoré tudományosan spártai, Korcsmáros Péteré (a művész fia) megható, Cserkuti Dávid grafikusé pedig egy szakmabeli rajongó analizáló szemével fürkész: ha nem lett volna a kötetből nyilvánvaló, miért volt zseni az öreg, Cserkuti a lassúaknak is elmagyarázza.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Jordán Ferenc: Az ember találmánya a szaporodáshoz való jog - Olvass bele a biológus könyvébe!

Litkai Gergely a Bookline Zöld podcastjének következő adásában Jordán Ferenc hálózatkutatóbiológussal beszélget Az ember vége a természet esélye című könyvéről. Olvass bele a kötetbe!

...
Zöld

Túlélés vagy tanulás? John Holt könyve az iskolai kudarcok meglepő okait mutatja be – Olvass bele!

Miért jelent kudarcélményt sok gyerek számára az iskola? Mi az oka, hogy rengeteg gyerek unatkozik, feszeng, retteg az órákon, és alig tanul valamit? Mi történik valójában az osz­tályteremben? Hogy lesz az egyik gyerekből „jó”, a másikból pedig „rossz tanuló”? Olvass bele John Holt könyvébe!

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről.