D. Tóth Kriszta tükröt tart a női egónak

.konyvesblog. | 2015. május 19. |

olvasonk_szerint_2_3.JPG

Hannah Horvath a húszasok önmegvalósítását, Carrie Bradshaw a harmincasok boldogságkeresését, Szomjas Helga pedig a negyvenes nők házasságának problémáit mutatja be nekünk. A Csajok és a Szex és New York után D. Tóth Kriszta is négy nő életén keresztül próbálja meg bemutatni az adott korosztály gondjait.

A Húszezer éjszaka főszereplője, Szomjas Helga nemrég ünnepelte 40. születésnapját (szerepel is a könyvben az a mondat, amit a szerző negyvenedik születésnapja óta mindennap posztol facebook oldalán: #‎negyvenéveaföldön‬), és ráébred, hogy az életében nincs semmi izgalom, hiába vezeti saját cégét, van egy remek férje és két kislánya, jár heti kétszer pilates edzésre három, szintén negyven körüli barátnőjével, kezdi a napját menő reggeliző helyeken... Noha első blikkre ez az élet nagyszerűnek tűnik, a lelke mélyén Helga úgy érzi, valami mégis hiányzik számára, a házasságából kiveszett a gyöngédség, mindennapjai, még a szex is rutinszerűen zajlik. Az élete mégis akkor kezd el igazán szétcsúszni, amikor egyik legjobb barátnőjéről kiderül, hogy megcsalta a férje. Ez annyira padlóra küldi őt - átvitt és szó szerinti értelemben egyaránt -, hogy onnantól kezdve mintha csak ide-oda sodródna egy új férfi által kecsegtetett, majd megélt szenvedélyesség és a húszezer éjszakás (kb. 55 év, amíg a nagyszülők együtt voltak) házasság között.

D. Tóth Kriszta: Húszezer éjszaka

Bookline, 2014, 264 oldal, 3392HUF

 

Habár az alapgondolat, a negyvenes nők bizonyos problémáinak kibeszélése, nem lenne rossz ötlet, mégis a könyv csak felszínesen közelíti meg a kérdést, nincsenek igazán kifejtve a főszereplők gondjai, dilemmái, és főként Helga választásakor nem érezni igazán a kételyt vagy hezitálást, a következményekről nem is beszélve. Sem életmódjukban, sem viselkedésükben nem tipikus negyvenes anyákról szól a könyv, a négy (plusz egy) nő közül kettő ráadásul csak asszisztál az egész történethez, semmilyen szerepet nem töltenek be sem történetükkel, sem mondanivalójukkal.

A könyvben az érzelmek kifejezésére rengeteg hasonlatot használ a szerző, amik a legtöbb esetben erőltetettek, a fejezetek közti átkötések pedig sokszor kényszeresek. Szomjas Helga története nemcsak a jelenben játszódik, családtagjainak és gyerekkorának történetein keresztül ismerjük meg személyiségének fejlődését, amivel nem is lenne baj, ám egy-két történet teljesen felesleges, semmi pluszt nem ad a regényhez.

A másik fő probléma a könyv beharangozásával van, mely igencsak tévútra visz. Még az októberi Könyves podcastben maga D. Tóth Kriszta is azt mondja, habár angol férje nem tudja elolvasni a könyvét, mégis, nagyon szeretné ha ő is, és minden férfi elolvasná és tanulna belőle. Anélkül, hogy elspoilerezném a történetet, a regény végén a két férfi - férj és szerető - viselkedése lesz az, ami leginkább kizökkentheti a nőket az önsajnálatból, és tükröt tart az egónknak.

Habár az újabb zenei címadás és a Cristina Grosan által tervezett zseniális könyvborító üdvözölendő, a Húszezer éjszaka sajnos nem hozta azt az érzelmes és hiteles világot, mint a szerző első regénye.

Szerző: Viló Zsófia

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.