Anarchista biciklisták díszletbudapesten

Valuska László | 2009. július 15. |

C+
Szécsi Noémi: Utolsó kentaur

Ulpius-ház Kiadó, budapest, 2009, 2999 HUF.

 

Nagyon szerettem volna szeretni Szécsi Noémi legújabb, Utolsó kentaur című könyvét, de nem tudtam, pedig próbáltam, mert A kommunista Monte Christo és a Finnugor vámpír is jó volt,az is Budapesten játszódott, de anarchista bringások helyett vámpírokkal volt tele . A szeretetem jeléül például rendre nem adtam fel az olvasást, hátha egyszer csak meglepetést okoz a regény és beindul. Sajnos ez nem történt meg, maradt egy közepes Budapest-regény, ami végig hitegeti az olvasóját, hogy egy pörgős, alászállós történetből megismerjük Magyarország és Budapest elmúlt két, izgalmakban, tahóságban és agresszióban gazdag évét.

Az Utolsó kentaurnak van egy párja: Nagy Gergő Angst című regénye, amiben ráismerni a városra, az utcákra és a hangulatára. Szécsi Noémi fogta Budapest élő szövetét, kiterítette, hogy ráírja a véres, inas felületre a vagány biciklibanda történetét, akik graffitiznek, meg anarchisták, meg zsidók, meg jobbosok, meg tüntetnek, meg minden olyan dolgot csinálnak, amivel ütköztetni lehet a politikailag korrekt beszédet, amilyen nincs is, csak a politikában, mert az utcán senki nem beszél így.

Történetünk az őszödi beszéd körüli zavargásoknál veszi fel a fonalat a jobbos felvonulásokkal, randalírozásokkal és melegfelvonulásokkal, amikre az iszonyúan naiv biciklis futárok rácsodálkoznak, a szülők meg benne élnek. Budapesten biciklis futárnak igazán menő lenni, majmolják őket rendesen, de a regényben ebből semmi nem jön vissza.

Bevallom, én a neveknél csalódtam: Bakunyin, Kropotkin, Mahno és Emma Goldman, így nevezi magát a biciklis csapat, ami gyerekesen nevetséges, ezért jobb nem adni neveket a könyvben. Persze most legalább a wikipédia alapján mindegyik nevet összeolvashatnánk az elbeszélt alakokkal, és lehet, találnánk egyezéseket meg különbségeket, de ezt nem fogom megtenni.

Az Utolsó kentaur mindenki számára szolgál egy jelentős, a későbbiekben nem elfelejthető tapasztalattal: benne kell lenni a témában, vagy legalább a lehetőleg megtalálni a nyelvet, amivel hitelesen megteremthető a világ, amiben a szereplők mozognak. A média és az internet teljesen átalakították tudásunkat a körülöttünk zajló világról, ráadásul Szécsi fókuszában az élőben közvetített utcai zavargások Budapestje áll, és még így sokkal szenvtelenebbül és érdektelenebbül van megírva, mint egy Népszava-riport. Nem azt kellett volna megírni, amit láttunk, hallottunk, vagy ha igen, akkor sokkal jobban, mivel ebben élünk mai napig, ha csak a Gödörnél történt Gárda-incidenst vesszük.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.