A szvingerklub elfeledteti a kinti életet

.konyvesblog. | 2016. április 08. |

OLVASONK_SZERINT.JPGA szvingerklub az a hely, ahol állítólag még senki nem járt, de mindenki ismeri. Ide kalauzol minket Árvay Gréta Elmerülve című könyve, és bár az első pillanatban azt hihetnénk, hogy dokumentumkönyvet tartunk a kezünkben, valójában fikcióról van szó.

A klubba járó emberek ugyanakkor meglepően valóságosak, bármelyikünk munkatársa, húga, volt pasija vagy az anyja is lehetne. Esetleg mi magunk. A szereplőket jó jellemábrázolással ismerhetjük meg. Határozott, letisztult karakterek, de valami egyikőjükkel sem stimmel.

Árvay Gréta: Elmerülve (A Mystique-Club)

Athenaeum Kiadó, 2015, 260 oldal, 2990 HUF

 

Itt keresi az örömet az elhagyott férj, aki még szereti a volt feleségét, vagy az éppen negyvenéves szingli nő, aki mindig rosszul választ. A klubba jár a kötődési problémákkal küszködő volt állami gondozott macsó, akiért bomlanak a nők, de neki senki nem kell. Az unalmas napjait itt dobja fel a jól szituált ötvenes házaspár, akik szépen élnek egymás mellett harminc éve, és az égvilágon semmi baj nincs a kapcsolatukkal. Látszólag persze.

Az erotikus szál kidolgozott és életszerű - logikusan ez kapta a legnagyobb hangsúlyt a könyvben. A szerző bátran és szemérmetlenül használja a szavakat, melyek segítenek elképzelni a rejtélyes Mystique klub mindennapjait. Úgy tűnhet, az egymást nem ismerő emberek szexuális együttléte alkalmat adhat a teljes kikapcsolódásra. Elhisszük, hogy segíthet a szereplőkön heti pár óra könnyed játék, ami által elfelejtik, milyen nehéz az életük odakint. Szépen lassan azonban kiderül, hogy mindez inkább felerősíti a problémákat, vagy legalábbis rávilágít jó néhány fontos kérdésre. A házasságok meginognak, az egyedülállók pedig nehezebben viselik a magányt.

A könyv vége felé a szereplők között szerelmi szálak szövődnek, ami sokat elvesz a történet eredeti hangulatából, melyet ekkor már csak egy hajszál választ el egy romantikus lányregénytől. A szexjelenetek megritkulnak, ami nagy kár, mert ezek a könyv legerősebb és kifinomultabb részei. Ezeket akár magában is érdemes elolvasni. Az az érzése az embernek, mintha az erotikus jeleneteket és a könyv többi részét két különböző ember írta volna. A párbeszédek ugyanakkor szegényesek és kidolgozatlanok, a cselekmény alapvetően érdektelen, több katarzis idő előtt kifullad.

A történet egyszerűségében mégis hiteles, és ha nehezen is, de megtaláljuk a mondanivalót. Ami szexszel fűszerezve elég is lehet.  

Szerző: Pálfi Andrea

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.