Kritika 2009 jaffa d:book

A pánikipar ellenében UPDATE: Magyar Gyógyszerészeti Kamara állásfoglalása

mesele | 2009. június 11. |

Szendi Gábor: Pánik

(Tények és tévhitek), Jaffa, 2009, 308. o.

 


Szendinek ez a könyve sokkal jobban tetszik, mint a nőkről írott. Míg ott a sok bába közt elvész a gyerek, a sokféle adat és nézőpont közt a nő, itt a tudományos lelkiismeretesség segít rendet tenni a pánik fogalma és jelensége körül felbukkanó címkék között. Beszél a pszichiátria és a pánik fogalmának történeti kérdéseiről, a pánik típusairól és kialakulásának elméleteiről, a terápiák elveiről.

Ezen tévhitoszlató munka bevallott kiindulópontja Szendinek az a sokat hangoztatott nézete, híres-hírhedt attitűdje, mellyel a gyógyszer- és „pszichiátriaipart” támadja, és igyekszik felhívni a figyelmet a tartós gyógyszerszedés veszélyeire. Lesújtó (és érvei alapján azt gondoljuk: jogosan) véleményének ezt megelőzően 2004-es Antidepresszáns és placebo, valamint 2005-ös Depresszióipar című könyvében adott hangot.

Bár a pánik jelensége első látásra jól körülhatároltnak tűnik (például a testi tünetek alapján: fulladás, izzadás, szapora szívverés be lehet azonosítani egy pánikrohamot), Szendi óva int a betegségként való definiálástól is, ugyanúgy, mint a bagatellizálástól. A pánik körül kialakult tévhiteket véleménye szerint a pszichiátria- és gyógyszeripar gerjeszti azért, hogy alapot adjon a gyógyszeres kezelésre. „A pánik nem titokzatos betegség, hanem evolúciós örökségünk része. Betegséget a pánikipar kreált belőle. Ha a pánik tényleg betegség lenne, és a gyógyszerek, melyeket a pánikipar egyedüli gyógymódként ajánl, valóban hatásosak volnának, ma már nem volna pánik.” (14.) Ijesztő történetekkel illusztrálja milyen káros egy-egy gyógyszeres kezelés a páciens egészségére, és hogyan csalnak a gyógyszergyárak a kísérleti eredmények publikálásában és a statisztikagyártásban.

Mint Szenditől megtudjuk, nyugaton már elfogadott tény az, aminek hangoztatása itthon még mindig felháborodást kelt: hogy a terápia hatékonyabb, mint a gyógyszeres kezelés. A terápia működése azon az elven alapul, hogy az agyat újra lehet huzalozni, illetve a tanulás megváltoztatja az agyszerkezetet. „A különféle pszichoterápiák nagyon is hatékonyan avatkoznak be az agyműködésbe, s a páciensek olyan viselkedési és gondolkodási technikákat sajátítanak el a terápiák során, melyeknek köszönhetően képessé válnak kontrollálni agyuk olyan folyamatait, amelyekhez korábban „nem fértek” hozzá”.

A könyv utolsó részében („Miként küzdjünk meg önerőből a pánikkal és az agorafóbiával?”) maga is ilyen technikákat ajánl, gyakorlati tanácsokat ad, melyek nemcsak a pánik kezelésére, hanem más szorongások csillapítására is alkalmasak. Az egyik leghatékonyabb, egyúttal a legnehezebb és legdrasztikusabb módszer az „ingerelárasztásos”, „mélyvíz” módszer, ami terapeuta felügyelete nélkül nem mindenkinek és minden helyzetben ajánlott. Ennek lényege, hogy a páciens addig és olyan intenzitással szembesül a félelmet kiváltó ingerekkel, míg „megszokja” őket és kioltódik a félelem.

A terápiák elméletével és működésükkel kapcsolatos egyik legfontosabb gondolat, hogy „Az emberi lélek és kommunikáció lényege a paradoxon, ha nem is vesszük észre ezt nap mint nap. [...] a pánik és az agorafóbia lényege például az a paradoxon, hogy minél jobban el akarjuk kerülni a tüneteket, annál inkább előidézzük azokat.” (150.) Ezért nem vezet tartós eredményre a tüneteknek, vagy magának a problémás helyzetnek a megszüntetése, sokkal fontosabb a probléma lényegével való, akár váratlan, szokatlan találkozás.

Szendi helyenként humoros és kedélyes elbeszélő stílusa egyszerűen megnyugtató. A bonyolult pszichológiai fogalmakat és hipotéziseket érthetően és élvezetesen magyarázza, példákkal illusztrálva, helyenként filozófiai következtetésekig végiggondolva. (Például a klasszikus és operáns kondicionálás közti különbséget így magyarázza: „Az „orosz modell” (a klasszkus k. – én) lényege tehát a magatehetetlen állat vagy ember tetszés szerinti működtetése, az „amerikai modellé” (operáns) pedig a „szabadítsd fel magad” gondolat”). Alapos és érdekes könyv.

Tisztelt blog.hu,
Tisztelt mesele

A gonosz gyógyszerészek című könyvismertetéssel kapcsolatban, mindenkinek szíve-joga, hogy saját ízlése szerinti recenziót írjon, annak tartalmával nem is vitatkozunk, a cím viszont nem tükrözi a tartalmat. A patikában dolgozó gyógyszerészek egészségügyi feladatköre merőben más mint a gyógyszeripar esetenként agresszív stratégiája. A pánikbetegségekre és a depresszió kezelésére szolgáló gyógyszerek jellemzően receptkötelesek, a patikus csak abban az esetben ad ki ilyen típusú gyógyszert, ha az szakorvos által rendelt, és ebben az esetben is felajánlja az esetlegesen hozzáférhető olcsóbb készítményt.
Magyar Gyógyszerészi Kamara

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.