Visszatáncolt a New York-i Közkönyvtár vezetősége, egyelőre nem lesz átalakítás

.konyvesblog. | 2014. május 09. |

Mégsem fogják átalakítani a New York-i Közkönyvtár főépületét. A döntésben a civilek és neves írók tiltakozása mellett az is szerepet játszhatott, hogy egy friss tanulmány szerint az átalakítás költségei jóval meghaladták volna az előre tervezett 300 millió dolláros keretet.

Korábban mi is írtunk róla, hogy a New York-i Közkönyvtár neves kutatási részlege helyén kölcsönkönyvtárat hoztak volna létre, ezzel pedig több százezer könyvet távolítottak volna el az épületből. Az ellenzők a könyvtár státuszát és az épület integritását féltették, és még egy petíciót is útjára indítottak, melyet olyan neves szerzők is aláírtak, mint Salman Rushdie és Mario Vargas Llosa. Jellemző a tiltakozás sokszínűségére, hogy a város polgármestere, Bill de Blasio - igaz, szigorúan a tavalyi kampányidőszak alatt - a könyvtár lépcsőjén emelte fel szavát az átalakítás ellen, februárban pedig egy New York-i fotós örökített meg egy olyan férfit, aki hevesen ellenezte a projektet.

nykönyvtár.jpg

A férfi, aki a könyvtár alkalmazottja amúgy, csak úgy engedte, hogy lefényképezzék, ha elmondhatja véleményét a könyvtárról és az átalakításról. Előbbit a kedvenc helyeként definiálta, utóbbiról pedig úgy vélekedett, hogy ha a könyveket az eredeti terveknek megfelelően New Jersey-be szállítanák, és a kutatási részleg helyén kölcsönkönyvtár nyílna, emellett pedig a konszolidáció jegyében lakat kerülne a közép-manhattani fiókra és a tudományos, ipari és üzleti szakkönyvtárra, akkor a végén a világ egyik legnagyszerűbb kutató könyvtára helyén nem maradna más, mint egy „felmagasztalt internetkávézó”.

A bírálatok ellenére a könyvtár vezetői korábban sokáig kiálltak amellett, hogy az átalakítás a könyvtár korszerűsítését szolgálná, és az eddigieknél nagyobb digitális hozzáférést biztosítana a forrásokhoz. A főépület átalakításától a jelek szerint azonban most elállt a vezetőség, a New York Times azonban úgy tudja, hogy a tudományos szakkönyvtárat az eredeti terveknek megfelelően be fogják zárni.

Forrás: HuffPost

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.