Veres Attilának weird novelláskötete jelenik meg Amerikában

Novelláskötete jelenik meg jövőre Amerikában Veres Attilának, az Odakint sötétebb és az Éjféli iskolák írójának - adta hírül az Agave kiadó. A gyűjtemény hét történetet fog tartalmazni az Éjféli iskolák (interjúnk ITT) című kötetből, valamint három vadonatújat, amik magyarul is megjelennek majd a szerző következő novelláskötetében.

fk | 2021. március 29. |

2020 telén jelent meg a Valancourt kiadónál a The Valancourt Book of World Horror Stories című antológia, ami tizenkilenc országból és öt különböző kontinensről tartalmazott horror novellákat, többek közt Veres Attila Méltósággal viselt című történetét is. A kötet komoly szakmai sikert aratott, például méltatta a Shirley Jackson-díjas Nathan Ballingrud, az amerikai könyvszakma legnagyobb szaktekintélyének számító Publishers Weekly pedig csillagozott kritikát közölt róla (csillagozással jelölik meg az igazán figyelemreméltó új könyvmegjelenéseket). Rengeteg kritikában Veres Attila novelláját emelték ki az egyik legjobbként.

Ennek hatására a Valancourt kiadó úgy döntött, hogy 2022-ben önálló novelláskötetet jelentet meg Veres Attila írásaiból. Ez lesz az első kiadványuk, ami nem antológia vagy reprint: a gyűjtemény hét történetet fog tartalmazni az Éjféli iskolák című kötetből, valamint három vadonatújat, amik magyarul is megjelennek majd a szerző következő novelláskötetében. A fordítást Karafiáth Luca végzi.

Veres Attila az első magyar SFF szerző, aki teljes kötettel jelenik meg az USA-ban. Az író Odakint sötétebb című regényével debütált 2017-ben: ebben egyik napról a másikra fura idegen lények jelennek meg Magyarországon, és az országra gyakorolt hatásukról olvashatunk egy harminc évvel később játszódó történetben. Ezt követte 2018-ban az Éjféli iskolák című novelláskötete, ami a hazai weird irodalom alapkövévé vált: a tizenöt írás úgy mutatja be Magyarországot, ahogy még sosem láttuk.

Veres Attila jelenleg a következő, Volt idő munkacímű regényén és egy új novellásköteten dolgozik, ezek várhatóan 2022-ben és 2023-ban jelennek meg. Közben pedig egyre nagyobb elismeréseket kap a forgatókönyvírói munkáiért is: 2020-ban Magyar Filmdíjat nyert Legjobb Tévéfilm kategóriában az Egy másik életben című filmért, az általa írt, Második kör című kisfilm pedig bekerült nemrég a varsói és clevelandi filmfesztivál programjába, az utóbbi egyben Oscar-jelölő fesztivál is. Nagyszabású fantasyje, az Átjáróház jövőre kerülhet a mozik műsorára.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Veres Attila: Rájöttem, hogy nincsenek határok abban, miről lehet írni

...
Nagy

Veres Attila remélte, hogy lesz pár ember, aki érti majd, mit akart ezzel a könyvvel

...
Nagy

Veres Attila: Nem én akarok lenni Magyarország válasza Stephen Kingre

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Közülük kerülnek ki idén a HUBBY - Év Gyerekkönyve díjasok!

Idén is átadja a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum a legjobb szerzőknek és illusztrátoroknak járó díjakat. Mutatjuk a rövidlistára került alkotókat!

...
Gyerekirodalom

Az önkifejezésben, filmkészítésben, tudatos médiahasználatban is segít a Bookline Kids márciusi kiemelt könyve

...
Gyerekirodalom

Mi köze van Petőfinek Sherlockhoz, és mit keres Szendrey Júlia a forradalom élén?

Petőfi sokszor egyfajta absztrakcióként jelenik meg a közbeszédben vagy épp az oktatásban. Inkább idol, mint hús-vér ember – szándéka szerint a Költővel nem járnék című antológia ezen is próbál árnyalni.