Kanadai kezdeményezésre 2004 óta minden évben megrendezik az elektronikus könyvek népszerűsítésére a 'Read an E-Book Week' programot. Idén március 3-9. között van az Ekönyvolvasók hete. Ebből az alkalomból számos hazai kiadó ajándékozza meg az olvasóit ingyenes ekönyvekkel.
A 2012 nyarán létrejött Egyesülés az E-könyvekért, a szinte valamennyi hazai e-könyvest tömörítő civil társulás, ebben az évben már csatlakozott a kezdeményezéshez. Az egyesülés könyvkiadói közül többen ingyenesen letölthetővé tettek köteteket erre az időszakra. Az érintett ekönyvek valamennyi forgalmazó oldalán ingyenesen érhetőek el egész héten.
A kezdeményezéshez csatlakozott a Bookline és a Líra közöse ekönyves vállalkozása, az eKönyv Magyarország is, az ekonyv.hu oldalon több mint 30 ingyenes ekönyv érhető el mindenféle témában és szerzőtől, Jack Londontól a szakkönyveken át a kortárs magyar szépirodalomig. A Bookline oldalán pedig ebből az alkalomból az Akadémiai és a Complex kiadók ekönyvei vásárolhatóak meg 50%-os és 70%-os kedvezménnyel, többek között Pléh Csaba és Síklaki István munkái.
További ingyenesen letölthető könyveket az egyesülés honlapján találnak az érdeklődők, könnyed olvasmányokat éppúgy, mint szakkönyveket, így az ekönyv szerzői jogi vonatkozásaival foglalkozó kötetet is. Az egyesülés számára a nemzetközi eseményhez való csatlakozás fontos lehetőség, hogy felhívja a közvélemény figyelmét nem csak az ekönyvre, mint új technológiára, hanem a jogkövető magatartásra, az ekönyvek vásárlásának fontosságára is. Az elektronikus könyvek szerzőinek és kiadóinak jogait éppúgy védeni kell, ahogy az a hagyományos könyvek esetében történik
Az „Olvass el egy ekönyvet" hét Magyarországon 2011-ben bukkant fel először. Akkor az Ex-Libris e-könyves oldal karolta fel ezt a kezdeményezést és számolt be róla olvasóinak. Az Ex-Libris azóta beolvadt a Könyvkonnektor.hu-ba.
Az „Read an E-Book Week" először Chase Eseménynaptár vette fel a programok közé 2004-ben. A Chase a különleges napok, hetek, hónapok katalógusa, amelyben bárki találhat alkalmat ünneplésre. Ezzel kezdődött meg az amerikai e-könyv hivatalos „befogadása", a szerzők és kiadók számára adott némi extra „legitimitást" a hét folyamán, hogy támogatást szerezzenek az új technológiának, az e-könyveknek. A média kezdetben óvatos volt az ekönyvekkel szemben, és nem szívesen népszerűsítették azt. Azáltal, hogy a Chase hivatalosan is elismerte az eseményt, a szerzők elérték, hogy meghívást kaptak a televíziók reggeli beszélgetős műsoraiba, megoszthassák gondolataikat a kiadói világ változásaival kapcsolatosan.
Az ötlet egyébként nem amerikai, hanem kanadai. Az ötletgazda Rita Toews, a Read an E-Book Week kezdeményezője minden e-könyv baráttól azt kéri, szerezzen még több támogatót ennek az akciónak. Szervezzen nyilvános felolvasásokat, könyvtári bemutatókat, iskolai látogatásokat, írjon és beszéljen az ekönyvekről, a kezdeményezés bannereit helyezze el internetes oldalain és főként: publikáljon, tegyen közzé legalább egy elektronikus könyvet ingyen.