Tandori Dezső 2019-ben halt meg, azóta is zajlik hatalmas hagyatékának feldolgozása, így került most elő ez a versciklus is, amely 2006-ban született. Tandori életművében egyáltalán nem volt jellemző, hogy verses kritikát írt volna bárkiről, főként nem kortárs szerzőről. Sőt, egy 2004-es írásában megfogadta: élő költőről többé nem ír kritikát. Mesterházy Balázs azonban olyan nagy hatást gyakorolt rá a 2006-ban megjelent, Szélen balzsam című kötetével, hogy Tandori verses levélben köszönte meg pályatársának munkáját és bátorságát, hogy elküldte neki a könyvet. A ciklus két verséhez illusztrációt is készített.
Mesterházy Balázs Facebook-oldalán így kommentálta az előkerült verseket:
„Szavakat nehezen talál az ember! Eddig publikálatlan Tandori-versciklus került elő a hagyatékból! Ez már önmagában szenzációs, na de… TD a ciklust nekem címezte, sőt, nekem és részben rólam írta! Jesszasz! Most kiderül(t) feketén-fehéren az is, hogy mit gondolt első kötetemről, a Szélen balzsamról! A vers 5 oldal, rajzok is benne, talán a Jelenkor elnézni, hogy az első pár sort és egy rajzot befényképeztem. A Jelenkor a verset Tóth Ákos kiváló tanulmányával kísérve adta most közre, a 2022. Nyári dupla-számban. Nem nagyon tudok mit mondani…”
A szegedi Tiszatáj Kiadó gondozásában megjelent Tandori Dezső Felplusztulás, leplusztulás című könyve, mely a szerző 2018-ban és 2019-ben létrehozott műveiből készített bő válogatás - írta az MTI.
Tovább olvasokÍgy kezdődik a ciklus első, Szélről című verse, amelyet a költő Mesterházy Balázsnak címzett:
Ahogy Szép Ernő, hogy „Néked szól”, nékem szólt,
valami töredéke ennek
így szólt velem Mesterházy Balázs
újmesternek, vagy nem is oly új
ő, és érzelmekkel bizonyít
egy ily korban, mely mintegy – bár békés –
géppel száll fölénk és nem tudja, e kor, igen.
Olvasd el a teljes versciklust ITT.