A József Attila- és Kossuth-díjas Orbán János Dénes az elmúlt években a Kárpát-medencei irodalom-finanszírozás, illetve tehetséggondozás központi figurája lett. A 444 cikke a költő, író és irodalomszervező erdélyi éveinek zavaros pénzügyeit mutatja be.
Pénzhamisítás és gyanús kölcsönök
Mint a Haász János jegyezte írásból kiderül, Orbán János Dénes 1999. szeptember 14-én 500 000 lejes pénzbírságot kapott a kolozsvári bíróság büntetőjogi eljárásában. Őt és tettestársát pénzhamisítás és csalás bűntettével összefüggésben elkövetett érmehamisítás vádjával állították bíróság elé.
A cikk említ egy 2015-ös bírósági ügyet is: egy polgári peres eljárást, mely során komolyabb tartozást követeltek vissza Orbán János Dénestől, de ez nem minden. A 444 birtokába került adatok több mint kétszázezer eurónyi, felszólítások nyomán vagy bírósági perekkel részben rendezett adósságról szólnak.
Kicsoda Orbán János Dénes?
Orbán János Dénes Kolozsváron szerzett magyar-angol szakos diplomát, majd Szegeden és Bécsben folytatta bölcsésztanulmányait. 1994 és 1998 között a kolozsvári Bretter György Irodalmi Kör elnöki tisztségét töltötte be. 1996 és 1998 között a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Összehasonlító Irodalom- és Színháztudományi Tanszéken óraadó tanárként sajtóelméletet és verstant oktatott, valamint színházi sajtógyakorlatokat vezetett. 1995-től 2000-ig az Előretolt Helyőrség főszerkesztője, 1995 és 1998 között az Erdélyi Híradó Kiadó szerkesztője és ügyvezetője,
majd 1998 és 2014 között igazgatója volt.
2003 és 2008 között szerkesztette az Irodalmi Jelent, 2006-től 2012-ig az Erdélyi Magyar Írók Ligájának volt az elnöke. 2002-ben ő alapította a kolozsvári Bulgakov Irodalmi Kávézót, amelynek 2014-ig volt a tulajdonosa. A 2015 decemberében alapított Kárpát-Medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. íróakadémiájának vezetője lett. 2002-ben József Attila-, 2023-ban Kossuth-díjat kapott, 2018 óta az NKA Szépirodalmi Kollégiumának tagja.
Remek ötletek és zavaros pénzügyek
A 444 által elért volt üzlettársak vagy -felek szerint Orbán János Dénesnek remek ötletei voltak a 2000-es évek elején. Abban az időben a román nacionalista-soviniszta Gheorghe Funar volt Kolozsvár polgármestere. Orbánnak azonban sikerült ellenszélben is megszervezni és mozgásban tartani a városban a magyar irodalmi életet. Ekkor határozta el egy olyan irodalmi kávézó alapítását, ahol egymásra találhatnak a kolozsvári magyar diákok, írók és költők.
Ebből lett a Bulgakov, ami jelentős átalakítást, illetve profilváltást követően máig működik, azonban a 444 által megszólaltatott Nagy Elek szerint
„épp ez lett valójában Orbán János Dénes kolozsvári veszte: megérezte a pénz szagát, megérezte, hogy lehet jobban élni, mint előtte élt”.
A cikk említi még, hogy ambiciózus fellépése mellett Orbán előremenetelében annak is szerepe lehetett, hogy az erdélyi művészeti-kulturális életben befolyásos Szőcs Géza már fiatalon felkarolta őt, nemcsak irodalmi, hanem irodalomszervezői tevékenységét is támogatva.
Forrás: 444
Nyitókép: Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. / Bach Máté