Ötből egy ember káros hosszútávú közlekedési zajnak van kitéve Európában az országutak, vasutak vagy a légiforgalom miatt. A European Environment Agency’s (EEA) december elején közzétett adatai alapján az ilyen zajnak kitettség több mint fél millió gyereknél okoz olvasási zavarokat és közel 60 ezernél magatartási problémákat. A környezeti zajok hatása a gyerekek olvasási képességére és magatartására Európában című tanulmány elsősorban a közlekedési zaj hatását vizsgálta az európai gyerekek esetében.
Felnőttekre is káros
Az EEA zajszennyezési jelentése alapján, a becslések szerint az európai lakosság 20 százaléka van kitéve olyan közlekedési zajnak, amely káros hatással lehet az egészségükre.
A kutatás azt jelzi, hogy azok a gyerekek, akiknek az otthoni vagy az iskolai környezetében jelentős a közlekedés zaja, hajlamosabbak gyengébben teljesíteni az olvasási felméréseken és gyakrabban jelentkeznek náluk magatartási problémák.
Mit tehetünk?
Az otthoni és iskolai zajterhelés csökkentése minimalizálná a gyerekeket érő zaj káros hatásait, amelyek akár egész életükre kihathatnak a lehetőségeiket és az életminőségüket tekintve. Ennek alapján a hatékony zajcsökkentési szabályozások bevezetését sürgeti az ügynökség.
Ilyen lehet az alacsonyabb sebességhatár bevezetése, a zajcsökkentett útburkolat és kerekek, illetve a repülőgépek és vonatok üzemeltetéssel kapcsolatos zajának korlátozása - hozott példákat a EEA a lehetséges intézkedésekre.
Emellett otthon a lehetőségek szerint a forgalmas úttól távoli helységben alakítsuk ki a gyerekek szobáját, illetve az iskolák esetében is törekedjenek az osztályoknak a főúttól távoli tájolására. Ezen kívül a tereprendezéssel is lehetséges csökkenteni a zajt, illetve léteznek más akusztikai megoldások is.
Az Európai Unió zéró szennyeződés akcióterve azt tűzte ki célul, hogy 2023-ra 30 százalékkal csökkentse azoknak az arányát, akiket a közlekedési zaj krónikusan zavar. A jelenlegi értékelések alapján azonban úgy tűnik, hogy ez a cél nem fog teljesülni.
Fotó: pexels.com