A nyilvános szereplést szinte alig vállaló Murakami Haruki a hétvégén Edinburgh-gel tett kivételt. A nemzetközi könyvfesztiválon mesélt egyes szám harmadik személyről, fordításról és egyik kedvenc hobbijáról, a vasalásról.
Kapcsolódó cikkeink:
- Kiderült, hogy Murakami azért nem kedveli az E/3.-t, mert úgy érzi, ha harmadik személyben beszél hőseiről, az olyan, mintha lenézné őket. Szeret ugyanazon a szinten állni szereplőivel, mert szerinte így demokratikus. Mióta az első regénye 1979-ben megjelent, minden könyvét E/1.-ben írta - az első harmadik személyben elmesélt történetére húsz évet kellett várni, ez volt a Kafka a tengerparton.
- Amikor fiatalabb volt, épp olyan szeretett volna lenni, mint A kurblimadár krónikája című regényének főőpse, Toru Okada. Egy nyugodt ember, békés élettel. A tervét végül nem sikerült megvalósítania, hála a könyveinek.
- Imád vasalni.
- Nem szeret erőszakról és szexuális zaklatásról írni, de van, hogy a történet megkívánja. A kurblimadár szörnyűségei miatt még a fordítók is panaszkodtak neki, pedig szerinte megírni sokkal félelmetesebb az ilyesmit, mint lefordítani.
- Megszállottja a kútnak, az elefántnak, a macskának, a hűtőszekrénynek, a vasalásnak, ám nem tudja megmagyarázni, hogy miért.
- A kutakhoz például annyira vonzódik, hogy nagy álma egy kút alján üldögélni, elszigetelve mindentől.
- Élete tele van furcsa véletlenekkel. Edinburgh-be például egy olyan tolmács kísérte, aki korábban pincérként dolgozott Murakami, és felesége Yoko jazzclubjában, a Peter Catben.
- És hogy mi a legjobb Murakami szerint abban, ha az ember író? Hát az, hogy nem kell ingáznia, nem kell értekezletekre járnia, és nincs főnöke.
Forrás: Guardian