Mióta az angol király 1668-ban az udvar koszorús költőjévé koronázta John Drydent, a megtisztelő címet az évszázadok során William Wordsworth-től Ted Hughes-ig 22 nagyszerű költő nyerte el, de egyszer sem volt rá alkalom, hogy nő kapja meg az elismerést.
Az egyik legnagyobb angol irodalmi fesztivál szervezői úgy gondolták, éppen eleget kellett várni a női díjazottra, kezükbe veszik hát az irányítást és kampányt indítanak, a nőköltők elismeréséért. Chloe Garner, a Ledbury Költőfesztivál vezetője szerint a helyzet elfogadhatatlan. Garner levélben fordult az angol királynőhöz, Gordon Brown miniszterelnökhöz, David Cameron munkáspárti vezetőhöz és Andy Burnham oktatási miniszterhez, hogy kérje annak biztosítását, hogy a jövő évi döntéskor végre nőt fognak választani a címre. A tervezett nagyszabású kampány júliusban, a költőfesztivállal egy időben kezdődne. Levelében Garner kifejtette: "A nők évszázadokon át vezették Angliát, volt női miniszterelnökünk, Amerikában pedig msot egy nő küzd az elnöki székért, de női koszorús költő még nem volt, ez elfogadhatatlan."
A koszorús költőt jelenleg a kormány választja ki és hosszú, titokzatos előválasztási folyamat előzi meg a döntést. A tisztség legutóbb Ted Hughes halálával üresedett meg, akkor Tony Blair úgy döntött, hogy a halálig tartó kinevezést tíz éves időtartamra cseréli, majd Andrew Motiont választották, ám nemcsak ő hanem egy hölgy is esélyes volt a megtisztelő címre. Carol Ann Duffy végül nem nyert, ám most is esélyesnek mondható. A fesztivál szervezői ragaszkodnak ahhoz, hogy a kampány nem a nők pozitív diszkriminációjáról szól, hanem éppenhogy az egyenlőségre törekednek ezzel.
A címre esélyes költők lehetnek:
Carol Ann Duffy
A 52 éves Duffy versek (legismertebb kötetei: Standing Femaile Nude 1985, Selling Manhattan 1987) mellett gyerekkönyveket ír, és sikeres színpadi szerző is. A Királyi Irodalmi Társaság tagja.
Wendy Cope
A 62 éves Cope Oxfordban tanult, majd tanárként végzett. 1990-ig a Spectator magazin tévékritikusa volt, három kötete jelent eddig meg: Making Cocoa for Kingsley Amis 1986, Serious Concerns 1992 és If I Don't Know 2001. Szintén a Királyi Irodalmi Társaság tagja. 1998-ban megnyerte a BBC Radio 4 közönségszavazását a hivatalos győztes, Ted Hughesal szemben.
1962-ben született, Night Photograph (1993) című kötetét jelölték a Whitbread Költői Díjra és a Forward Költői Díjra, amellyel az év legjobb gyűjteményes verseskötetét díjazzák.
Az angol anyától és nigériai apától született Kay-t szülei állami gondozásba adták és egy fehér pár fogadta örökbe. Ez az élmény ihlette 1991-es Adoption Papers című első kötetét. Trumphet című regényével pedig megnyerte a Guardian Prózadíját.
Adcock 74 évével a legidősebb a mezőnyben, az új-zélandi Aucklandban született, de gyerekkora nagy részét Angliában töltötte. Számos költői elismerése mellett sikeres szerkesztő, műfordító is. 2006-ban megkapta a királynőtől a költőknek járó megtisztelő aranymedál elismerést.
A 62 éves Padelről, amellett, hogy megbecsült és sikeres költő, azt is érdemes tudni, hogy Charles Darwin ükunokája. Oxfordban Phd-zett a Görög tragédiákból, első kötete megjelenése után otthagyta a tudományt és kritikusként kezdett el dolgozni többek közt az Independentnél.