Meghalt Chris Rea

74 éves korában elhunyt Chris Rea brit énekes és dalszerző.

chk | 2025. december 22. |

Chris Rea rövid betegséget követően a kórházban, családja körében hunyt el hétfő reggel. A hírt a család szóvivője közölte a BBC-vel. „Mély szomorúsággal tudatjuk, hogy szeretett Chrisünk elhunyt” – szerepel a felesége és két gyermeke által kiadott közleményében.

Chris Rea 1951-ben született Middlesbrough-ban, olasz apától és ír anyától, hat testvére volt. Fiatalon fizikai munkát végzett, többek között apja fagylaltgyárában, és újságírói pályára is készült. 22 évesen csatlakozott a Magdalene nevű zenekarhoz, amelyben korábban David Coverdale (később a Deep Purple tagja) is játszott. Tagja volt a Beautiful Losers nevű zenekarnak is, de amikor lemezszerződést ajánlottak neki, szólókarrierbe kezdett.

1974-ben megjelentette debütáló kislemezét, a So Much Love-ot. Első sikereit az Egyesült Államokban aratta, az 1978-as Fool (If You Think It’s Over) című dala a 12. helyet érte el, és Grammy-jelölést kapott a legjobb új előadó kategóriában. Néhány évig küzdött, hogy megismételje ezt a sikert.

A 80-as évek végén írta legnépszerűbb dalait. Összesen 25 stúdióalbumot adott ki, ötvözte a bluest, a popot, a soult és a soft rockot, és olyan slágerekről volt ismert, mint a  The Road to Hell, a Driving Home for Christmas, az On the Beach vagy a Josephine. Több mint 30 millió albumot adott el, többször is fellépett Magyarországon, 2002-ben, 2008-ben és 2012-ben és 2017-ben.

A zene mellett a másik szenvedélye az autózás és az autóversenyzés volt, részt vett az 1993-as Brit Touring Car Championship versenyen. 

A zenész több egészségügyi problémával is küzdött. 1994-ben hasnyálmirigyrákkal diagnosztizálták, életmentő műtétje volt, majd 1-es típusú diabétesz alakult ki nála. 2016-ban agyvérzést kapott, és nagyon félt, hogy elveszti a hangmagasság-érzékelését. 2017-ben összeesett egy koncert közben Oxfordban, és budapesti koncertje után is rosszul lett.

(The Guardian, hvg.hu)

Nyitókép: Wikipedia, Andrzej Barabasz (Chepry)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Meghalt Sophia Kinsella, az Egy boltkóros naplója szerzője 55 éves volt

Agytumorban szenvedett. 

...

Meghalt Björn Andrésen, a Halál Velencében sztárja

„A karrierem azon ritka kivételek közé tartozott, ami a csúcson kezdődik és onnan csak lefelé tart" – nyilatkozta.

...

A depresszió bárkit magával ránthat – megnéztük a Bruce Springsteen-filmet

A Szabadíts meg az ismeretlentől életrajzi film nem karaokeparti, hanem megrázó vallomás az összeomlásról.

KÖNYVHÉT
...

Identitáskeresés Manhattan és a Lipótváros között – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi közös regényt írtak!

A szerzőpárossal könyvheti podcastünkben, a Flairben beszélgettünk.

...

Húsbányászat az űrben és kapitalizmuskritika: Markovics Botond mesél új sci-fi regényéről!

Jó hírünk van: a Flair még mindig nem ért véget!

...

Lehet-e örökölni a honvágyat? – Purosz Leonidasz mesél görög hátteréről / Flair #18

A Könyvhét utolsó, esős napján Purosz Leonidasz mesél legújabb, Honvágy című kötetéről. Hallgassátok a Flairt!

...

Babonák, titkok, kétfejű bárányok és Partium – Bemutatkozik Horváth Adél első regénye / Flair #17

Milyen furcsa lények és hiedelmek élnek egy kis faluban? A Vigadó tér 18-as standnál Bakó Sári vendége Horváth Adél.

...

Visszaszerzett nyelv: Csepelyi Adrienn a népi-urbánus lét békéjéről / Flair #15

A Vigadó téri stúdióban, Zámbó Jimmyvel a háttérben Csepelyi Adrienn mesél új tájszólásról, stigmákról, hazatérésről. Flair podcast, hallgassátok!

...

Skandináv krimik, királyi „fun factek” és klasszikusok – Tekla könyvei / Flair #14

Milyen út vezet a skandináv krimiktől a klasszikusok szeretetéig? Ez itt újra a Flair!

Hírek
...

Olvass magyar és női világutazóktól! – Nyári olvasási kihívást hirdetett a Magyar Földrajzi Múzeum

...

Hajnóczy Péter irodalmi hagyatéka nyilvánosan is hozzáférhetővé vált

...

Hogyan alakítja még ma is a világot a hidegháború? Ez a korszakalkotó könyv megmutatja

...

A 2027-es Könyvhétre érkezhet magyarul Murakami legújabb regénye

...

Meghalt Végső Zoltán újságíró és zenei szerkesztő

...

Alkohol, magány, szerelem: Újra megjelenik Charles Bukowski kultikus novelláskötete

Olvass!
...

Egy túlsúlyos nő, egy törpe férfi és megannyi gúnyos tekintet – Olvass bele Elif Shafak regényébe!

Van esély a boldog szerelemre, ha folyamatosan ítélkező pillantások kísérnek?

...

Az anya halála vagy a gyerek születése a fontosabb? – Olvass bele Szabó-Horváth Tamás regényébe!

Mikor már kezdene jóra fordulni az élet, hirtelen üressé és kilátástalanná válik. De mi ennek az oka? Olvass bele!

...

Hogyan lehetsz skót egy olasz családban? – Olvass bele Bruna de Luca római regényébe!

Egy Rómában töltött nyár, Vespa, szerelem. Mi kell még? 

Listák&könyvek
...

6 könyv a balatoni történetek rajongóinak

...

Ezt az 5 könyvet olvasd a Nyári Margó előtt!

...

6 friss adaptáció, amit ne hagyj ki: Odüsszeia, Enola Holmes és a megunhatatlan klasszikusok

Kiemeltek
...

Tompa Andrea: Az emberek nem jók, nem rosszak, legfeljebb megúszósak

Rendhagyó interjú Tompa Andreával az író szülővárosából, Kolozsvárról.

...

Miért fáj ennyire nőnek lenni? – A Nacu nyara című bestseller regényről

Mi van akkor, ha egy egyedülálló nő gyereket szeretne, de nem akar férfit az életébe? 

...

Kovács Dominik és Kovács Viktor: Olló, kapanyél

Te képes lennél felismerni a valódi gyilkost? Kovács Dominik és Kovács Viktor tárcasorozatának ötödik része.