Minden idők legdrágábban eladott első könyve lett JRR Tolkien A Hobbitjának első kiadása. A kötet, amit 1937-ben maga Tolkien ajándékozott az egyik korábbi diákjának Katherine Kilbride-nak, 137 ezer fontért kelt el, ami a duplája annak az összegnek, amit aukción eddig első kiadásért fizettek. Tolkien a leeds-i egyetemen tanította a nőt.
2008-ban valaki 50 ezer fontot fizetett a könyv egy példányáért, a Sotheby’s pedig arra számított, hogy a most eladott kötet 50-70 ezer font közötti áron kel majd el. A minden várakozást felülmúló könyv egy óangol bejegyzést is tartalmaz, Tolkien csodás kézírásával. A bejegyzés egy részlet Tolkien The Lost Road című időutazós sztorijából, amiben Númenor és Középfölde más korok és népek legendáival kerül kapcsolatba, és amit az író végül félbehagyott.
A Tolkien-tudós, Tom Shippey a The Road to Middle-Earth című tanulmányában a bejegyzéshez nagyon hasonló verset idéz, melynek szabadfordítására nem vállalkoznánk. Angolul így hangzik:
“There is many a thing in the West-regions unknown to me, marvels and strange beings, a land fair and lovely, the homeland of the Elves, and the bliss of the Gods ... ”
Ám az elárverezett könyvben szereplő szöveg harmadik sora eltér a Shippey által említett versétől. A tündérek hazájában rész után Tolkien azt írta: „eorclanstanas / on dunscrafum digle scninath” vagyis „drágakövek, titokban ragyognak hegyi barlangokban.
Forrás: Guardian