A fiatal brit regényírók legjobbjait sorolja fel az a lista, melyet hétfő éjszaka tett közzé a londoni székhelyű Granta irodalmi magazin. Ez még – itthon legalábbis – önmagában nem lenne akkora szám, az már annál inkább, hogy a húszas listára egy fiatal magyar is felkerült.
A Granta tízévente, idén ünnepélyes keretek között, jelenti be, hogy a szerkesztői szerint ki az a húsz fiatal angol író, akire igencsak érdemes odafigyelni. Hogy nagyon nem fognak mellé, azt jól mutatja, hogy a korábbi lajstromozottak közül olyan nagyágyúk kerültek ki már, mint Kazuo Ishiguro, Salman Rushdie, Iain Banks vagy a magyar gyökerekkel rendelkező Tibor Fischer.
Magyar vonatkozása az idei listának is van, a húszas körből ugyanis egyből kitűnik David Szalay neve. A jelenleg 39 éves író Kanadában született, rövid ideig Bejrútban, majd hosszú éveken keresztül Londonban élt, most pedig szívesen időzik Pécsett, ahová családi kötelékek fűzik, hiszen édesapja itt született.
A pecsma.hu-nak idén januárban adott interjújában Szalay azt mondta, hogy már egészen fiatalon elhatározta, hogy az írással akar foglalkozni, a kezdeti nehézségek után, valamikor a húszas évei végén pedig sikerült is kiadnia az első könyvét (London and the South-East), amiért több díjat is besöpört. Azóta két másik regénye is megjelent, 2009-ben a The Innocent, majd 2011-ben a Spring, ez utóbbit a Guardian kritikusa kimondottan szerette.
Érdekesség, hogy a Granta mostani, negyedik listája annyiban mindenképpen különbözik az előzőktől, hogy az ott felsorolt írók nagy része vagy bevándorló szülők gyermeke, vagy nem is Nagy-Britanniában született. Arról nem is beszélve, hogy a kiválasztott szerzők többsége nő. A listán szerepel például a hazájában igazi hírességnek számító Zadie Smith (aki már 2003-ban is a kiválasztottak között volt), vagy a ghánai és nigériai felmenőkkel rendelkező Taiye Selasi, akinek Ghana Must Go című kötete az első regénye.
Forrás: NYTimes