Hírek angol granta

Magyar fiatal az angol irodalom legjobbjai között

.konyvesblog. | 2013. április 16. |


A fiatal brit regényírók legjobbjait sorolja fel az a lista, melyet hétfő éjszaka tett közzé a londoni székhelyű Granta irodalmi magazin. Ez még – itthon legalábbis – önmagában nem lenne akkora szám, az már annál inkább, hogy a húszas listára egy fiatal magyar is felkerült.

A Granta tízévente, idén ünnepélyes keretek között, jelenti be, hogy a szerkesztői szerint ki az a húsz fiatal angol író, akire igencsak érdemes odafigyelni. Hogy nagyon nem fognak mellé, azt jól mutatja, hogy a korábbi lajstromozottak közül olyan nagyágyúk kerültek ki már, mint Kazuo Ishiguro, Salman Rushdie, Iain Banks vagy a magyar gyökerekkel rendelkező Tibor Fischer.

Magyar vonatkozása az idei listának is van, a húszas körből ugyanis egyből kitűnik David Szalay neve. A jelenleg 39 éves író Kanadában született, rövid ideig Bejrútban, majd hosszú éveken keresztül Londonban élt, most pedig szívesen időzik Pécsett, ahová családi kötelékek fűzik, hiszen édesapja itt született.

A pecsma.hu-nak idén januárban adott interjújában Szalay azt mondta, hogy már egészen fiatalon elhatározta, hogy az írással akar foglalkozni, a kezdeti nehézségek után, valamikor a húszas évei végén pedig sikerült is kiadnia az első könyvét (London and the South-East), amiért több díjat is besöpört. Azóta két másik regénye is megjelent, 2009-ben a The Innocent, majd 2011-ben a Spring, ez utóbbit a Guardian kritikusa kimondottan szerette.

Érdekesség, hogy a Granta mostani, negyedik listája annyiban mindenképpen különbözik az előzőktől, hogy az ott felsorolt írók nagy része vagy bevándorló szülők gyermeke, vagy nem is Nagy-Britanniában született. Arról nem is beszélve, hogy a kiválasztott szerzők többsége nő. A listán szerepel például a hazájában igazi hírességnek számító Zadie Smith (aki már 2003-ban is a kiválasztottak között volt), vagy a ghánai és nigériai felmenőkkel rendelkező Taiye Selasi, akinek Ghana Must Go című kötete az első regénye.

Forrás: NYTimes

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.