Maggie Smith halálhírét fiai, Chris Larkin és Toby Stephens egy közleményben erősítették meg, írja a Guardian. „Békésen hunyt el a kórházban ma kora reggel, szeptember 27-én, pénteken” – nyilatkozták.
A közlemény szerint a rendkívül zárkózott Smith élete végén a barátaival és a családjával tartotta a kapcsolatot. „Két fiút és öt szerető unokát hagyott hátra, akiket lesújtott rendkívüli édesanyjuk és nagymamájuk elvesztése.” Köszönetet mondtak a Chelsea és Westminster kórház személyzetének is a színésznő utolsó napjaiban nyújtott gondoskodásáért és kedvességükért.
Az a csípős nyelve
Ahogy azt számos szerepében láttuk, Maggie Smithnek ösztönös tehetsége volt a csípős nyelvű karakterek megformálásához, így legnagyobb sikereit is ezekkel aratta. Ilyen volt a konzervatív és idealista tanár, Jean Brodie, ezért a szerepért kapta az Oscart.
„Azt hiszem, a humorral beskatulyáztak...
Ha komédiázol, akkor nem számítasz. A komédiát sosem tekintik az igazi nagy dolognak” – beszélt erről 2004-ben a Guardiannek. Pedig, ahogy a lap is kiemeli, drámai szerepekben is erőteljeset alakított.
Nekünk McGalagony, neked?
Az 1934-es születésű Smith Oxfordban nőtt fel, és itt kezdett tinédzserként színjátszani is. Számos színpadi munka után az első filmjét 1958-ban mutatták be, a Nowhere to Go című thrillerben a legjobb női mellékszereplőként mindjárt Bafta-díjra is jelölték (ez a brit Oscar).
1969-ben megkapta a főszerepet a Mussolini-rajongó edinburghi tanárnőről szóló Muriel Spark-regény adaptációjában, a The Prime of Miss Jean Brodie-ben. Ezért 1970-ben neki ítélték a legjobb színésznőnek járó Oscart.
Szerepelt Ingmar Bergman Ibsen-rendezésében, a Hedda Gablerben, majd 1973-ban ismét Oscarra jelölték Graham Greene Utazás a nagynénémmel című regényének feldolgozásában látható alakításáért (és később a Szoba kilátássalért is).
Folytatódott a filmes sikerek sora: Cherrel együtt szerepelt Franco Zeffirelli lazán önéletrajzi ihletésű Tea Mussolinivel című filmjében, majd következett a Hölgyek levendulában Judi Dench mellett, és Robert Altman Gosford Parkja.
A Harry Potter-filmsorozatban Minerva McGalagonyt alakította kiemelkedően, majd szintén felejthetetlent játszott a Downton Abbey idős grófnőjeként.
Pályája során végül két Oscar mellé háromszor nyerte el a Golden Globe-ot, ötször a Baftát, négyszer az Emmyt és egyszer a Tony-díjat.
(Guardian)