Egy AI- (azaz mesterséges intelligencia) kutatás szerint az 1700 és 1950 között írt angolszász irodalmi művekben erősen felülreprezentáltak a férfi hősök - egészen pontosan négyszer annyian vannak, mint a női protagonisták. A kutatók a Gutenberg Project közösségi gyűjteményébe feltöltött könyveket vizsgálták, mégpedig a legkülönbözőbb műfajúakat, így voltak köztük kalandregények, sci-fi és romantikus könyvek is.
A tanulmány egyik szerzője, Akarsh Nagaraj az irodalmi kiegyensúlyozatlanság arányát 4:1-re tette, mégpedig a férfiak javára. A kutatást vezető Mayank Kejriwal szerint pedig az a tény, hogy négyszer kevesebb nőt látunk az irodalomban, tudat alatt hatással van a kultúrafogyasztó emberekre. Kimutatták azt is, hogy a női szerzők által írt könyvekben a férfi és női szereplők közti eltérés arányaiban csökken, ami a kutatók szerint egyértelmű jele annak, hogy akkoriban a nők sokkal jobban reprezentálták magukat, mint ahogy azt egy férfi író tette volna.
A program megvizsgálta azt is, milyen melléknevek kötődtek az egyes szereplőkhöz: így az olyan szavakat, mint a gyenge, barátságos, szép, ostoba, inkább a női karakterekhez, míg a vezetés, hatalom, erő, politika kifejezések inkább a férfi szereplőkhöz kötődtek. A szakemberek most abban reménykednek, hogy a tanulmány rávilágít az interdiszciplináris kutatás fontosságára, azaz arra, hogy az AI-technológia segítségével fel tudják hívni a figyelmet a sürgető társadalmi problémákra és egyenlőtlenségekre. Kifejtették azt is, hogy szerintük az informatikusok eszközöket kínálhatnak az adatok feldolgozásához, a változtatások érdekében pedig a döntéshozók felhasználhatják ezeket.
Forrás: Viterbi School