Jókora promóciós hátszelet kapott Douglas Brinkley szerkesztő ahhoz, hogy kiadja Woody Guthrie énekes-dalszerző eddig ismeretlen regényét. A „House of Earth” szerkesztésében és publikálásában ugyanis Johnny Depp segít, akivel – közös barátjuk, Hunter S. Thompson révén – már a kilencvenes évek közepe óta ismerik egymást, és korábban több közös projektjük is volt.
Az 1947-ben befejezett regényt a harmincas évek pusztító, és farmerek ezreit koldusbotra juttató porviharai (pontosabban a szerző ezzel kapcsolatos élményei) ihlették, emellett Guthrie-ra nagy hatással voltak még John Steinbeck művei, különösen az Érik a gyümölcs.
A regényről Douglas Brinkley és Johnny Depp közös cikket írt a New York Times-ba, melyből kiderül, hogy Guthrie annak idején megmutatta a készülő kéziratot a Kongresszusi Könyvtár híres folkloristájának. Az első fejezet annyira lenyűgözte Alan Lomaxet, hogy hónapokig kapacitálta Guthtrie-t, fejezze be végre a könyvet, meggyőződése volt ugyanis, hogy ez a legjobb anyag, melyet tudomása szerint valaha írtak az ország ezen szegletéről (a könyv cselekménye Texas nyugati részén játszódik).
A kész kéziratot Guthrie végül egyetlen embernek mutatta be, ez Irving Lerner filmrendező volt. Hogy ő mit szólt az elkészült műhöz, arról nem tudni, a kézirat mindenesetre évtizedekig porosodott egy szekrényben, valahol Coney Islanden.
Douglas Brinkley azt mondja, hogy – említés szintjén – először akkor bukkant a kézirat nyomára, amikor egy készülő cikkéhez gyűjtött anyagot. Furcsának találta, hogy Guthrie rajongójaként még soha nem hallott erről a regényről, és az általa ismert és fantasztikusnak nevezett életrajzok sem tettek róla említést. Brinkley tehát szimatot fogott, és kitartó vadászkutyaként kutatott a kézirat után, melyet azután tavaly ősszel – az énekes-dalszerző lánya, Nora Guthrie és a Woody Guthrie Foundation segítségével – meg is talált.
A regény nagyjából 250 oldalas lesz, és „egy nagy New York-i kiadó” jelenteti meg, ám Brinkley a New York Times kérdésére sem akarta egyelőre pontosan megnevezni, hogy melyik lesz az. Az mindenesetre bizonyosnak látszik, hogy az olvasók 2013 tavaszán vehetik kezükbe a könyvet, melyet az előzetes tervek szerint Guthrie festményeivel illusztrálnak majd.
Johnny Depp nem először dolgozik nagyon sokat egy könyv kiadásán. 1998-ban Depp a Félelem és reszketésben eljátszotta Hunter S. Thompson alteregóját. A szerepre készülve Depp sok időt töltött az író házában, és elég sokat matatott az író holmijai között. A sok kacat között Depp talált egy kéziratot, amire nagy vörös betűkkel a Rumnapló szót írták. A kéziratot, ami egy fiatal újságíróról szól, teljesen elfelejtette már Thompson, pedig akkor már évtizedek óta megírva hevert ott a szöveg. A regénynek mindketten nagyon megörültek, törökülésben elkezdték olvasni. Depp azt kezdte bizonygatni, hogy ki kell adni, Thompson viszont közös filmet akart belőle. Évekig együtt készítették elő a filmet, de Depp számára azután lett igazán fontos ügy a megvalósítás, hogy Hunter S. Thompson öngyilkos lett. 2005. február 20-án 17:42-kor Woody Creek-i házában fejbe lőtte magát.