Jobban fejlődik azoknak a gyerekeknek az agya, akiknek felolvasnak a szüleik

.konyvesblog. | 2020. január 22. |

babaolvasas.gif

Egy mostanában készült tanulmány bebizonyította, ami már eddig is sejthető volt: teljesen másképp hat a gyerekek agyára az olvasás, mint a tévénézés (vagy egyéb képernyő bámulása). A Reading & Literacy Discovery Center of Cincinnati’s Children’s Hospital által végzett kutatás öt év alatti gyerekeket vizsgált meg, és arra jutott, hogy a képernyők előtt töltött idő jelentősen befolyásolja az agy fejlődését.

Bár az összefüggést már korábban is gyanították, a CNN cikke szerint ez volt az első olyan kutatás, amely neurobiológiai bizonyítékokat szolgáltatatott az olvasás előnyeiről és a képernyő előtt töltött idő hátrányairól. A vizsgálat során a tudósok diffúziós tenzor képalkotással nézték meg 47 három és öt év közötti egészséges gyerek agyának fehérállományát.

Ilyen az agya egy olyan óvodásnak, akinek a szülője vagy gondviselője rendszeresen olvas fel. A piros részek az agy nyelvhasználatért, illetve az írásért és olvasásért felelős területek fejlődését mutatják:agy_1.jpgEz pedig egy olyan gyerek agya, aki napi két órát tölt képernyő előtt.  A kék részek rendezetlenséget mutatnak ugyanazokon a területeken:

agy2.jpg

A kognitív tesztek azt is bizonyították, hogy azoknak a gyerekeknek, akik legalább naponta egy órát kütyükkel töltöttek, valóban gyengébb a nyelvi kifejezőképessége. Ahhoz tehát, hogy egy gyerek később jól tudjon teljesíteni az iskolában, nagyon fontos, hogy életének első öt évében tévézés és telefonozás helyett könyvekkel, mesékkel ismerkedjen. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.