Budapest Nagydíjat kap Janne Teller, a Semmi szerzője

A 30. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége Janne Teller lesz, az idén 25 éves Semmi című regény szerzője.

Teller az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb hatású írója, könyveiben súlyos morális kérdéseket feszeget. Életműve elismeréseként 2025-ben a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése Janne Tellert tünteti ki a Budapest Nagydíjjal. Emellett a dán írónő a Könyvfesztiválon mutatja be legújabb könyvét, a Büszke vagy rám, Joanna? című regényt.

Janne Teller 
Büszek vagy rám, Joanna? 
Scolar Kiadó, 2025, Fordította: Pap Vera Ágnes, 319 oldal
-

20 évig készült az új regény

A Büszke vagy rám, Joanna? című regényben egy dán ENSZ-diplomatát ismerhetünk meg, akit egy véletlen párizsi találkozás kétségbeesett kutatásra indít: miért és hogyan halt meg a lánya, Joanna egy közel-keleti békedemonstráció során?

„Megírtam az első 30 oldalt és egy keveset a végéből. Ez egy olyan könyv, amelyhez később időről időre visszatértem.

Tulajdonképpen 20 éve írom, és a könyv első fejezetei szinte teljesen megegyeznek azzal a változattal, amit akkor leírtam”

– nyilatkozta korábban a kötet kapcsán Janne Teller a dán BOGDK-nak adott interjújában.

A betiltástól a kötelező olvasmányig: 25 éves a Semmi

2025-ben 25 éves a szerző eddigi legnagyobb hatású írása, a Semmi. A 2000-ben megjelent kötet története már sok olvasó számára ismert: Dániában és több nyugat-európai országban először betiltották, 2001-ben elnyerte a dán kulturális minisztérium Gyermekkönyv-díját, azóta kötelező olvasmány.

Az elmúlt évtizedekben Pierre Anton és osztálytársainak története világszerte több mint 1,7 millió, Magyarországon pedig több mint 40 000 példányban kelt el, és több mint 35 nyelvre fordították le. A regényből film is készült.

Az évforduló, valamint a kitüntetés alkalmából a Scolar Kiadó ünnepi díszkiadással készül a Semmi és a hozzá kapcsolódó Minden emlékére. 

Itt találkozhatsz az írónővel

A 2025. október 2. és 5. között tartott Könyvfesztivál során többször is találkozhatsz Janne Tellerrel és a könyveivel.

Október 2-án, a Könyvfesztivál Budapest Music Centerben kezdődő ünnepélyes megnyitóján Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere és Dr. Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke adja át a Budapest Nagydíjat Janne Tellernek. Karafiáth Orsolya mond laudációt, Janne Teller rövid beszéddel üdvözli hazai olvasóit. A könyvet október 4-én mutatják be, ezután dedikálás is lesz.

Janne Teller programjáról a Scolar Kiadó Facebook-oldalán találsz további információt.

Nyitókép: Kállai Márta

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A semmi után a mindenről mesél Janne Teller

...

Olvasd el a Minden utószavát, amit Janne Teller a magyar kiadáshoz írt

...

Janne Teller és John Scalzi is érkezik a szeptember 28-án kezdődő Könyvfesztiválra

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése 2023. szeptember 28. és október 1. között rendezi meg a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált, melynek helyszíne a Millenáris lesz. Az idei Fesztivál 140 kiállítóval, több mint 40 külföldi szerzővel várja látogatóit.  

KÖNYVHÉT
...

Kömlődi Ferenc jövőkutató: Az evolúció nem áll meg az embernél

Kömlődi Ferenccel az evolúció, a mesterséges intelligencia és a sci-fi kérdéseit jártuk körül.

...

Menekülés Újlipótból Manhattenbe – Köves Gábor és a New York-i viszketés

Megjelent Köves Gábor első regénye, az Apropó, New York – erről is beszélgettünk a Flair podcastben.

...

Test, hatalom és Kolozsvár – így épül fel a Tompa Andrea-univerzum

Valuska László Visy Beatrixszel beszélgetett frissen megjelent Tompa Andrea-monográfiájáról.

...

Függőség, traumák, eszképizmus: Tolvaj Zoltán harminc év szövegdzsungelét formálta regénnyé

Újabb elsőregényes a Flairben: hallgasd meg az epizódot!

...

Identitáskeresés Manhattan és a Lipótváros között – Garaczi László és Nagy Ildikó Noémi közös regényt írtak!

A szerzőpárossal könyvheti podcastünkben, a Flairben beszélgettünk.

...

Húsbányászat az űrben és kapitalizmuskritika: Markovics Botond mesél új sci-fi regényéről!

Jó hírünk van: a Flair még mindig nem ért véget!

Kiemeltek
...

Kik nyerik a 2026-os Mastercard - Alkotótárs ösztöndíjat? Bemutatjuk a jelentkezőket! (2. rész)

Bemutatjuk a Mastercard-Alkotótárs jelentkezőit.

...

Nádas Péter: Ezen az egész végeérhetetlen képtelenségen nevettünk, ami akkor az életünket be akarta keríteni

Hogyan találkozott először Nádas Péter és Esterházy Péter? Visszaemlékezés.

...

Lovasi András: Nem akarok sem fiatalos, sem trendi lenni, az érvényességet keresem

Interjú Lovasi Andrással fontos magyar szavakról, kormányváltásról, Kossuth-díjról, öregedésről.

Hírek
...

A Heated Rivalry sztárja fogja játszani az új Carley Fortune-adaptáció főszerepét

...

Kijött az előzetes a Bret Easton Ellis felnövéstörténetéből készült adaptációhoz

...

Színházi előadás készül Biró Zsombor Aurél regényéből

...

Orbán János Dénes szerint lincshangulat uralkodik: visszavásárolná a műveit a KMTG-től

...

10 éves az It Ends With Us: Colleen Hoover jótékonykodással ünnepel

...

Nagy Ervin feljelentést tett Orbán János Dénes ügyében

SZÓRAKOZÁS
...

Odüsszeia-kritika: Nolan megpróbálta a lehetetlent, és részben sikerrel járt

Eltűntek az istenek és elfogytak a szavak.

...

Tarr Béla születésnapja alkalmából levetítik a tévében a Sátántangót – reklám nélkül

A Sátántangó teljes egészében látható lesz most vasárnap.

...

A Family Guy készítője sorozatot forgat a Dungeon Crawler Carl-könyvekből

Izgalmas alapanyag egy sorozathoz.

Olvass!
...

„Könnyebb skizofrénnek lenni és halottakkal beszélgetni, mint szembenézni a magánnyal” – Olvass bele Ijjas Flóra regényébe!

Benned is felerősödnek a zajok, ha lehalkul a külvilág? Olvass bele Ijjas Flóra regényébe!

...

Milyen férfi az ilyen? Olvass bele Charles Bukowski újra megjelent novelláskötetébe!

„Senki sem engedhette meg magának, hogy kiszakítsa az egyik nadrágját a térdénél, mert akkor kiderült volna, hogy szegény, és hogy seggfej…”

...

Hol van az otthon? Olvasd el Csepelyi Adirenn novelláját!

Részlet Csepelyi Adrienn Otthonról haza című novelláskötetéből.