Ilyen apróságok film

A Booker-jelölt Ilyen apróságok adaptációjával indul a Berlinale filmfesztivál

A hírhedt Magdolna-mosodákról szóló film főszereplője Cillian Murphy.

ki | 2024. január 21. |
claire keegan
Ilyen apróságok
Ford. Nemes Anna, 21. Század, 2023, 96 oldal
-

Claire Keegan Booker-rövidlistás regényének feldolgozása, az Ilyen apróságok lesz a február 15-én kezdődő Berlinale nyitófilmje. Az ír-belga koprodukcióban készült filmet itt mutatják be először, rendezője Tim Wielants, főszereplői Cillian Murphy, Eileen Walsh, Michelle Fairley és Emily Watson, producerei közt ott van Matt Damon és Ben Affleck is. Wielants és Murphy korábban a Peaky Blindersben dolgoztak együtt.

Keegan könyve a legrövidebb regény, ami valaha bekerült a Booker-díj jelöltjei közé. A regényt 2023-ban kiadták magyarul, és szerepelt az év legjobb könyveit felsoroló listánkon is. A történet a '80-as évek közepén, Írországban játszódik, és 

azt boncolgatja, hogyan veheti fel a harcot az egyszerű kisember a hallgatással, a képmutatással és a közönnyel.

Bill Furlong egy becsületes, katolikus szénkereskedő, aki öt lány apjaként, boldog házasságban éli mindennapjait. A dickensi mese főhőse azonban egy nap olyan tapasztalatot szerez, ami miatt el kell gondolkodnia azon, hogy ha valóban komolyan veszi egyháza tanítását, akkor muszáj lesz felrúgnia békés életét, ráadásul épp karácsony előtt. Az Ilyen apróságok izgalmas erkölcsi dilemmával birkózik: mekkora áldozatot vállalunk mások megmentéséért? Segítünk-e egy vadidegennek, ha abból egész biztosan csak kellemetlenségünk származik? Vagy félrenézünk inkább, ha a probléma nem a mi ügyünk? A példázatos történetben a kor ír társadalma és gazdasági problémái, a Magdolna-mosodák szörnyű titkai és egy középkorú, jószándékú ember vívódása mellett ott van a minden korban és időben tetten érhető emberi viselkedés, a képmutatás leleplezése is. 

Forrás: Berlinale

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Az ír Paul Lynch kapta a Booker-díjat Prophet Song című regényéért

Az év legjobb angol nyelvű művének járó elismerést kiérdemlő disztópikus családregény egy képzeletbeli, diktatúra felé sodródó Írországban játszódik.

...

A Nemzetközi Booker történetében először kapta bolgár könyv a díjat

A bolgár Georgi Goszpodinov Time Shelter című regénye, valamint angol fordítója, Angela Rodel nyerte el a 2023-as Nemzetközi Booker-díjat. Ez az első bolgár könyv, amely valaha megkapta ezt az elismerést.

...

A legidősebb szerző és a legrövidebb regény is felkerült a Booker rövidlistájára

Brit, ír, zimbabwei, Sri Lanka-i és két amerikai szerző maradt versenyben az év legjobb angol nyelvű regényének járó Booker-díjért - kedd este hozták nyilvánosságra az irodalmi elismerés szűkített listáját, és közülük választja majd ki a zsűri az 50 ezer fonttal járó díj nyertesét.

TAVASZI MARGÓ
...

Fehér Renátó: Vissza kell szereznünk a szeretet és a szolidaritás jogát

Hol a kiút a „szégyen és megvetés” szigetéről? A Tavaszi Margón mutatták be Fehér Renátó első regényét.

...

drMáriás: Ha kicsúszok a kanonizációból, akkor sem olyan nagy a baj

Milyen a rendszerhez alkalmazkodó ember tudatállapota? És ki az a Szabó Rozália? 

...

Emlékezés és AI – Németh Gábor korai művei új jegyzetekkel térnek vissza

Bemutatták a Tavaszi Margón Németh Gábor Elnézhető látkép című kötetét, amely az életmű első három kiadványát foglalja egybe. 

...

Böszörményi Márton: Az első gyerekem születésekor indult be ez a félelem

Hogyan lehet ábrázolni egy regényben a pedofíliát? Böszörményi Márton Fenevad című kötetének bemutatóján jártunk.

...

„Mi lenne, ha megölném ezt a nénit?” – bemutatták Fehér Gáspár első regényét

Mi a teendő, ha már-már elviselhetetlenül irigyeljük a szomszéd néni szép nagy lakását? Fehér Gáspár könyvéből kiderül.

...

„Ünnepeljünk, én azt mondom” – ilyen lesz április 11-én a költészet napja a Tavaszi Margón

Megkérdeztünk néhány fellépőt, hogy miért jó verset olvasni, és mit ajánlanának a „kezdőknek”.

Hírek
...

Díjazott olasz regény érkezik az X generáció felnövéstörténetéről

...

Dua Lipa Margaret Atwood nyomába lép

...

Jonathan Franzen bestselleréből Netfllix-sorozat készül Meryl Streeppel

...

Szentesi Éva új kötetében számot vet a gyásszal és a traumákkal

Kiemeltek
...

Agatha Christie álneves könyve nem romantikus és nem lányregény [A nő hétszer]

Agatha Christie azt mondta róla, hogy az egyetlen könyve, amellyel már tökéletesen elégedett volt, holott a megírása idején a világ lángokban állt. A Távol telt tőled tavaszom A nő hétszer sorozat áprilisi olvasmánya.

...

Verskavalkád, Margó és rap: ezeket ne hagyd ki a költészet napján!

Ha még nincs programod szombatra, akkor itt bőven találsz kedvedre való felolvasást, workshopot vagy koncertet.

...

Tapasztó Orsi az örökbefogadásról: A szeretet nem ér véget ott, ahol a vérvonal megszakad

A semmiből érkezett a felismerés, hogy örökbe kell fogadnia egy gyereket.

A hét könyve
Kritika
Száz év háború és béke: Terék Anna családregénye visszaadja a szavak súlyát
Száz év háború és béke: Terék Anna családregénye visszaadja a szavak súlyát

Száz év háború és béke: Terék Anna családregénye visszaadja a szavak súlyát

Száz vers, 100 év és egy család több generációnyi története háborúban és békében. Terék Anna verses regénye, a Jég a hét könyve.