A kötetet, ami az egyik legismertebb angol gyilkos bőrével van borítva, a suffolki Moyse's Hall Museum kiállításán lehet megtekinteni. Dan Clarke örökségvédelmi szakember szerint a kötet hihetetlen történelmi értékkel bír és még senki nem reklamált a bemutatása miatt.
Szenzációs gyilkossági ügy
William Corder 1827-ben ölte meg a menyasszonyát, Maria Martent, akivel úgy volt, hogy megszöknek és összeházasodnak. Ehelyett a férfi lelőtte a nőt, a testét pedig eltemette a találkahelyükön, a vörös pajtában, innen kapta a nevét az ügy és lett ismert Red Barn gyilkosságként.
A férfi ezután távozott és Londonban telepedett le, ahol meg is nősült. A nő családja azonban egy idő után gyanakodni kezdett, hogy nem kapnak hírt Martenről, majd Maria szelleme állítólag meglátogatta álmában a mostohaanyját és megmutatta neki, hol temették el.
Már ennyiből is világos, miért vált a történet kedvelt témájává balladáknak, daloknak, könyveknek, filmeknek és persze a korabeli sajtónak.
A férfi elfogását és a tárgyalást is részletesen közvetítették a lapok, ahogyan Corder 1828-as nyilvános kivégzését is.
Hogy jön ehhez a könyv?
A történet itt vesz meredek fordulatot: a férfi testét felboncolták, bőrének egy részét pedig egy, a peréről szóló könyv borítására használták. Ez a kötet 1933-ig szerepelt is a suffolki Moyse's Hall Museum kiállításán. A kurátorok azonban a gyűjtemény katalógusának tanulmányozásakor rájöttek, hogy két kötetnek kellene lennie. A második könyvet egy olyan család adományozta az intézménynek, akik szoros kapcsolatban álltak a Cordert boncoló orvossal.
A hiányzó tárgyat némi kutatás után a múzeum egyik irodahelységének könyvespolcán fedezték fel a hétköznapi könyvek között.
Ennek csak a gerince és a sarkai készültek emberi bőrből.

Egyenesen a Tate Moderntől hívnak fel egy kurátort azzal, hogy a világtól elvonultan alkotó művész egyik szobrában szerintük emberi csont található. Részlet Paula Hawkins thrilleréből.
Tovább olvasokAz itthon a Rrrettentő töri sorozatáról ismert Terry Deary „gyomorforgató műtárgynak" titulálta a könyvet, amit legszívesebben elégetne. Deary szerint Cordert közvetett bizonyítékok alapján ítélték el és emiatt szörnyen szenvedett. Az ilyen speciális kötésű könyveket a 19. században plusz büntetésül használták a kivégzett elítéltekkel szemben, esetenként pedig orvosok tartottak meg így „szuvenírt".
2024-ben a Harvard etikai aggályok miatt eltávolította az egyetem polcairól az így készült könyveket. (Ahogy erről mi is beszámoltunk itt.)
A Moyse's Hall azonban nem készül ilyen lépésre, sőt, mindkét kötet látható a kiállításon. „Minden múzeumban láthatunk emberi maradványokat" – szögezte le Clarke. Állítása szerint a múzeumnál töltött 11 éve alatt még soha nem panaszkodott senki ezek miatt. Ellentétben a mumifikált macskákkal, amik a boszorkányságról szóló tárlaton szerepeltek.
(BBC)
Fotó: Moyse's Hall Museum Facebook-oldala