Gerlóczy Márton: Ha ezt nem csinálom meg, akkor nem tudok továbblépni

Gerlóczy Márton Fikció I. – A katlan című regénye is felkerült a Libri irodalmi díjak rövidlistájára. Az író a jelölés kapcsán egy videóban mesélt arról, miért kellett megírnia a családtörténetének ezt a szegletét, és hogy miért nem volt más választása, mint hogy az olvasók elé tárja. A Libri irodalmi díjak 10 döntős művére május 10-ig lehet szavazni.

fk | 2022. április 13. |

Gerlóczy elmondta, hogy már elég sokat írt a családjáról, illetve saját magáról a családjában, de ezzel a könyvvel megváltozott minden. „A családom is megváltozott, meg a régi családom családja is megváltozott.” Szerinte mielőtt elkezdte írni a könyvet, a családja már tudott róla, hogy készül. Van, akinek ez könnyű, van, akinek nehezebb, neki személy szerint azért nehéz, és marad még sokáig nehéz, mert ez egy folytatásos történet. „Biztos, hogy fogok még más történeteket írni, mármint ami a családdal kapcsolatos, ha ezt befejeztem.”

GERLÓCZY MÁRTON
Fikció 1. - A katlan
Scolar Kiadó, 2021, 383 oldal

Arról is beszélt, hogy ha ezt nem csinálja meg, akkor nem tud továbblépni. Azt tapasztalta, hogy minden családban van valaki, aki a titkokat keresi, kutatja, és esetleg szembesíteni akarja a családot az igazsággal, csak van, ahol ez sikerül, van, ahol nem. Azt is elmondta, hogy azért Fikció a címe a kötetnek, mert az a család, vagy azok a családok, amelyekről szól, azok nem azok a családok, mint aminek állították, aminek gondolták magukat. „Így aztán maga ez a család a fikció meg én” – fogalmazta meg. Szerinte nem volt más választása, mint hogy az olvasók elé tárja, de nem foglalkozott írás közben azzal, hogy az olvasók olvasni fogják ezt a könyvet. „Lehet, hogy utána, majd ha visszanézek, nem fog tetszeni, hogy ezt megírtam, sokaknak már most sem tetszik, de majd elvonulok egy kis faluba, és ott megvárom, míg mindenki meghal.”

Kritikánkat a könyvről ITT találjátok. 

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mit gondol az író az olvasók országában? Aki válaszol: Gerlóczy Márton

Érdekel minket, hogy a hazai szerzők hogyan látják irodalom és közélet kapcsolatát, de nem aktuál- és pártpolitikai törésvonalak mentén, hanem eggyel általánosabb nézőpontból, ezért összeállítottunk és elküldtünk nekik egy kérdéssort. 

...

Gerlóczynál a család elhallgatásokkal teli fikció

A család egy nagy elbeszélés, fikció, ami alakít minket, állítja Gerlóczy Márton tavaly júniusban megjelent regényében, ami egy többkötetes projekt első része: Fikció - A katlan. 

...

Gerlóczy Márton: A nők szerencsétlensége a választás szabadságának hiányában áll

Hogyan jutottak el a Krasznahorkai-művek Indiába? A Delhi Egyetem magyar lektorát kérdeztük

Hogyan jutottak el a Krasznahorkai-művek Indiába? A Delhi Egyetem magyar lektorát kérdeztük

A magyar-indai irodalmi kapcsolatokról mesélt Köves Margit, a Delhi Egyetem magyar lektora. 

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

A szépséget kereste, de csak a sósavval leöntött anyja arca nézett vissza rá

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Frankensteintől Krusovszky Dénes regényéig – 9 színházi adaptáció, amit ne hagyj ki az év elején!

A hét könyve
Kritika
A szépséget kereste, de csak a sósavval leöntött anyja arca nézett vissza rá
„Végső elhallgatás volt Miklós ideálja” – így emlékezik Nádas Péter a 105 éve született Mészöly Miklósra

„Végső elhallgatás volt Miklós ideálja” – így emlékezik Nádas Péter a 105 éve született Mészöly Miklósra

Nádas Péter és Mészöly Miklós sok éven keresztül elválaszthatatlan barátok voltak. Így emlékezik vissza Nádas az egykori évekre. 

Olvass!
...

Petőfi mégsem halt meg Segesvárnál? – Milbacher Róbert a költő eltűnésének legendájáról

Mutatunk egy részletet Milbacher Róbert új kötetéből, amely Petőfi Sándor és Arany hősei nyomát kutatja.

...

Sárkányok, madarak és egy lázadó királylány a Hihetetlen teremtmények második részében: olvass bele!

Ki ne szeretne egy saját apró sárkányt vagy egy egész rajnyi beszélő madarat?

...

Mihez kezd több tucat adójogász egy uszodában? Olvasd el Gorondy-Novák Márton novelláját!

Részlet a Halandók című kötetből.