Fizetőssé teszik a nyilvánosság előtt tartott mese felolvasását: jogdíjmentesen ezután csak a népmeséket és azokat a történeteket lehet elmondani, amelyek szerzője már 70 éve halott.
A nyilvánosan felolvasott mesék után is kell már szerzői jogdíjat fizetni a könyvtárakban, könyvesboltokban, ha a szerző halála óta még nem telt el 70 év. Magyarországon egyre több intézmény elkötelezett abban, hogy a gyerekek élő mesén, és ne csak DVD-n nevelkedjenek.
Az Artisjus tájékoztatása szerint a magyar jogalkotó a nemzetközi és európai uniós szabályok adta keretek között a legszélesebb körben biztosít jogdíjfizetési mentességet az óvodai, iskolai célú előadásoknak, amíg ezek a nevelési programban, tantervben foglaltak szerint valósulnak meg. Mindegy tehát, hogy az előadás az óvodában, iskolában vagy azon kívül – például könyvtárban – történik. A nyilvános iskolás, óvodás előadások esetén a szerzőknek csak akkor kell jogdíjat fizetni, ha belépődíj van, illetve ha a külső előadónak fellépti díjat, gázsit fizetnek. A népmesék, népdalok, illetve a 70 évnél régebben elhunyt szerzők alkotásai bármilyen esetben, akár kereskedelmi céllal is jogdíjmentesen használhatók fel. A szerzői jogdíjat az Artisjus a résztvevők számától, a jegybevétel összegétől és a mesélő fellépti díjától teszi függővé: az induló összeg 2700 forint.
Forrás: delmagyar.hu