Elhunyt Sebők János

.konyvesblog. | 2013. április 25. |

Hosszú betegség után április 20-án elhunyt Sebők János újságíró, szerkesztő. A musicpress.blog.hu szerint ő volt az első magyar rockújságíró, aki hazánkban nemzetközi színvonalú tanulmányköteteket tudott írni a kortárs könnyűzenéről: a nyolcvanas évek elején kiadott könyvei már precízek, alaposak, informatívak voltak (A Beatlestől az Új Hullámig – 1981, Magya-rock I-II – 1983/84), és ezt a színvonalat a 2000-es években A rock története és A magyarock története című – Jávorszky Béla Szilárddal közösen írt – sorozatában is képes volt tartani (ezekből 2005 és 2007 között két-két kötet jelent meg, de míg a magyar sorozat lezárult, addig a nemzetközi áttekintés csak a 70-es évek végéig jutott el).

Az 1980-as években a Világ Ifjúsága című lap munkatársa és rovatvezetője, az 1990-es évek elején pedig a Popcorn, a 100xSzép és Top Gun főszerkesztő-helyettese volt. 2000 és 2003 között főszerkesztőként dolgozott a Zene.net és a She.hu internetes portáloknál. Utolsó éveiben a Népszabadságban, a HVG-ben és a hvg.hu-n jelentek meg cikkei.

Sebők János már a nyolcvanas években – ahogy a rá emlékező hvg.hu-s cikk megjegyzi – „a rockzene egyik hazai zászlóvivője lett, általában véve az ifjúsági zenéké, beleértve az egyenesen tilalmazott punkzenét is. Ez folyamatos konfliktusokkal járt, hiszen az akkori hatalom a Sebők János által mutatott valóságot nem akarta látni – tulajdonképpen nem szívelte az ifjúsági zenét, talán mert abban ő is önálló, azaz tőle független ifjúságot látott –, ezért az időközben sokkötetessé vált „rockújságírónak” a cikkei letiltásától a rendszerellenességi perig mindenben része volt”.

Jávorszky Béla Szilárd egy tavaly megjelent interjúban azt mondta, hogy rocktörténésszé válásában fontos szerepet játszott Sebők János, akinek a nyolcvanas években megjelent könyvei meghatározó élményt jelentettek számára. „’90-ben találkoztam vele először újságíróként, és kiderült, hogy sok mindent hasonlóan látunk. 2004-ben aztán ő vetette fel, hogy a Rock and Roll 50 éves évfordulóján – ami egyébként kérdés, hogy honnan számítjuk: Elvis Presley első kislemezétől (’54 júliusa), vagy Bill Haley Rock Around The Clock-felvételétől (’54 április) –, hogy a Népszabadság hétvégi mellékletében cikk-sorozatot írjunk a Rock and Roll kultúrtörténetéről. Ennek akkora sikere lett, hogy végül több közös rocktörténeti kötet követte” – nyilatkozta akkor Jávorszky.

Sebők János búcsúztatására május 4-én kerül sor szülővárosában, Kunszentmártonban, a Felső-temetőben.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.