Hírek 2009 zilahy

Einstein házában dolgozik Zilahy Péter

Valuska László | 2009. november 23. |

Az utolsó ablakzsiráf szerzője jelenleg Albert Einstein egykori házában él és dolgozik Berlinben, ahol a főváros építészetének különböző dimenzióiról ír. Zilahy Péter, az idei Albert Einstein Fellow, elmondta, hogy az ősz folyamán esszéket ír, majd folytatja regényét, amelyet jövőre be szeretne fejezni.

Az Einstein Fórum azzal a céllal hozta létre a díjat, hogy a névadó korábbi ötletének megfelelve a kutatók más diszciplínákban próbálhassák ki magukat, mint amelyekben eredetileg dolgoznak, és az innen nyert ötletekkel gazdagítsák a tudományos gondolkodást. Zilahy Péter az első, aki írói minőségében kapta meg a díjat, bár egyetemi oktatói és esszéírói munkássága nagymértékben közrejátszott. Az ösztöndíj az év végén jár le, és utána teljes egészében regényének szenteli magát.

Zilahy legutóbbi művét a tekintélyes angol Financial Times közölte múlt hétvégén, a következő héten pedig a New York Times-ban jelenik meg egy írása az angolul is könnyűkezű magyar szerzőnek. Az elmúlt időszakban több esszéje jelent meg német lapokban, amelyek nem feltétlenül irodalmi témájúak. A Frankfurter Allgemeine Zeitung rendszeresen közli írásait, nemrégen Radovan Karadzicsról, a boszniai háborús bűnösről.
Zilahy néhány hónappal ezelőtt saját új performansszal lépett fel New York legnépszerűbb irodalmi műsorában, a Mothban, amely ezúttal a Symphony Space Broadway-i színpadán tartott rendhagyó estet 840 fizető néző teltházzal, amelyről a Magyar Televízió is adást készített. A történetmesélés új műfaja keretében egy személyes történetet adott elő angolul, amelyről a Frankfurter Allgemeine Zeitung is beszámolt képekkel.

Regénye, a több magyar és külföldi irodalmi díjat elnyert "utolsó ablakzsiráf" immár 22 nyelven olvasható, köztük törökül és malájul is. Németországban ezen kívül a Drei című - különböző műfajokat ötvöző - könyvét adták ki 2003-ban, amit az Akademie Solitude felkérésére írt. A könyvet később átírta, és magyarul Három plusz 1 címmel jelent meg az Ab Ovo kiadásában. Legutóbb a Der lange Weg nach nebenan (A hosszú út közelre) című drámája jelent meg németül, amelyet a berlini Volksbühne tavaly májusban mutatott be. A darabot előadták Weimarban, Stuttgartban, Lipcsében, Münchenben, Salzburgban és Düsseldorfban is, és jelenleg egy bécsi produkció készül belőle.

(Forrás: MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.