Egy gyerek, két bírósági ügy, harminchét millió

.konyvesblog. | 2013. december 11. |

claire-messud.jpgClaire Messud

Hamarosan vége az évnek, ez pedig csak egy dolgot jelenthet. Listákat! A sort a New Yorker nyitotta az év leghangosabb botrányaival. Viták webkettőről, anyaságról, genderről, és az örökösök örökös marakodása a hagyaték felett. Itt a hat legviccesebb, legszomorúbb és legértelmetlenebb. Meg egy hazai.

Amikor Claire Messud  (magyarul A király gyermekei című regénye olvasható) legújabb könyve, a The Woman Upstairs megjelent, a Publishers Weekly újságírója arról kérdezte, hogy barátkozna-e regénye főhősével, a frusztrált tanárnővel, Noraval. Messudot érzékenyen érintette a kérdés, szerinte ugyanis, ha valaki azért olvas, hogy barátokat találjon, jó nagy bajban van. Az írónő nem hagyta annyiban, és visszakérdezett – ön barátkozna Humbert Humberttel? Kérdése viták sorát generálta a hősök szerethetőségéről. A vita során felszólalt Margaret Atwood, aki szerint az intelligens olvasó nem téveszti össze a könyv minőségét a karakterek erkölcsösségével. Vagyis egy olyan könyv is lehet zseniális, amelynek hőseitől borsódzik a hátunk. Ha valaki jókislányokról akar olvasni, annak tud ajánlani néhány vallásos viktoriánus regényt. Atwood szerint ezt a kérdést sokkal többször kapják meg nőnemű írók, hiszen tőlük még mindig csupa szépet és jót várnak el. Nem bírta ki reagálás nélkül Jonathan Franzen sem. Ő egyenesen utálja a szerethetőség koncepcióját, hiszen mit adott ez a népnek? Kétciklusnyi George Busht és a Facebookot.

Halála előtt egy évvel Gore Vidal megváltoztatta a végakaratát, és teljes vagyonát a Harvardra hagyta. A rokonai ezt természetesen nem hagyták annyiban, és arra hivatkozva, hogy Vidal már nem volt beszámítható, és 37 millió dolláros vagyonát kizárólag nekik ígérte.(A kedves rokonok szerint egyébként az sem volt teljesen elképzelhető, hogy az író a fiatal fiúkat szerette.)

Franzen sem maradt botrány nélkül - ő az egész modern világ ellen intézett kirohanást. Szeptemberben a Guardian szeptemberben egy magyarázó kommentárt, amit a bécsi kritikus, Karl Kraus, általa lefordított The Kraus Project című esszékötetéhez fűzött. A cikkben Franzen az élet egyik nagy kérdését feszegette. Mi a baj a modern világgal? Beszólt Salman Rushdie-nak, amiért megadta magát a Twitternek, és Jeff Bezosról, az Amazon alapítójáról sem volt túl jó véleménnyel. "Lehet, hogy nem ő az antikrisztus, de biztosan úgy néz ki, mint az apokalipszis egyik lovasa.” Rushdie természetesen a Twitteren válaszolt, azt kívánva a kollégájának, hogy élvezze az elefántcsonttornyát, Maria Bustillos pedig  válaszcikkében arra kérte Franzent, hogy tegye félre végre az internettel szembeni rossz érzéseit, és csatlakozzon hozzájuk. (Franzen idén állítólag egy könyvtári dolgozót is megtévesztett. Ejnye-bejnye!)

Már az is indulatokat generált, hogy jövőre nemcsak a Brit Nemzetközösség, Írország és Zimbabwe, de akár Amerika írói is megkaphatják a Man Booker díjat. (Az International Man Bookert eddig is megkaphatták. – a szerk.) Az angol író, televíziós műsorvezető, Melvyn Bragg egy brit nagyvállalat terjeszkedéséhez hasonlította a döntést, a korábbi Booker-döntős és zsűritag, Philip Hensher viszont nem örült a változásoknak. Szerinte az amerikai szerzők valószínűleg aránytalanul sok díjat nyernek majd a jövőben, ez pedig a gazdasági szuperhatalom irodalmi ízlésformáló szerepével magyarázható.

zadie-smith.jpgZadie Smith

Harper Lee szülővárosának, Monroeville-nek múzeumában Ne bántsátok a feketerigót! ajándéktárgyakat is lehet kapni. Idén ősszel ez magának Harper Lee-nek is feltűnt, és azzal a lendülettel be is perelte a múzeumot, amiért az ő hírnevéből nyerészkedik. A keresetben Lee azt állította, hogy bár a regényben szereplő fiktív város, Maycomb megalkotásához a saját lakhelyéből inspirálódott, a karakterek, a helyszín és a cselekmény is kitaláltak, és sérelmezi, hogy Monroeville ki akarja használni a könyv sikerét. A múzeum elmondása szerint nem sokan kapkodtak a feketerigós tárgyak után - az előző évben összesen 28 dolláros bevételre tettek szert belőlük, és ebből minden pennyt az oktatásra, és a műemlékvédelemre fordítottak. (Lee idén nagyon pereskedős kedvében volt, egykori ügynöke ellen is beadott egy keresetet.

A sikeres íróvá válás titka, hogy csak egy gyereked legyen, állítja One and Only: The Freedom of Having an Only Child, and the Joy of Being One című könyvében Lauren Sandler - példának pedig az egygyerekes Margaret Atwoodot, Susan Sontagot és Joan Didiont hozza fel. Az Atlantic által közölt könyvrészlet azonnal kiverte a biztosítékot a több gyerekük ellenére is sikeres írónőknél. Zadie Smith például Sandler cikke alatt kommentben említette a tízgyerekes Charles Dickenst, vagy a tizennégy gyerekes Tolsztojt. Heidi Julavitz, Nikita Lalwani, Nicole Krauss, Jhumpa Lahiri …ők kevesebbek lesznek attól, mert több gyerekük van, kérdezte Smith, aki mögé Shani Boianjiutól Jane Smileyig számos író felsorakozott. Girlpower!

+1

A magyar irodalmi élet sem volt mentes a botránytól - a kedélyeket Kölcsey Ferenc nemi identitása borzolta. Meleg volt-e a Himnusz szerzője, hangzott a nagy kérdés, Nyáry Krisztián pedig így válaszolt: "Legalábbis szerelmet érzett egy férfi iránt. Minden Kölcsey-monográfiát elolvastam, és látszik, hogy mindenki kerülgeti ezt a témát. A szerelmi életéről például olyan kétértelmű félmondatokat lehet olvasni, hogy a „Szemere Pálhoz való viszonya még a szentimentálisnál is több volt". Voltak, akik elhamarkodott kijelentésnek titulálták Nyáry szavait,  Margócsy Istvánnal való csörtéjéről például itt olvashatsz.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!