Egy norvég nő egy szép napon azt vette észre, hogy Kindle készüléke nem működik, nem tud belépni, és nem tud hozzáférni a digitális könyvtárához.
Elsőre valamiféle adminisztrációs hibára gyanakodott, ám később közölték vele, hogy azért tagadták meg tőle a hozzáférést, mert megsértette az Amazon felhasználási feltételeit, egyúttal pedig emlékeztették arra, hogy az e-könyvei nem képezik a saját tulajdonát.
A nő azóta visszakapta a belépési kódját, és már az új Kindle-jét is postázta az Amazon, az eset azonban fontos tanulsággal szolgál – derül ki a thestar.com összeállításából. Ez pedig nem más, minthogy a fogyasztók nem birtokolják az e-könyveiket, az Amazon ugyanis lényegében nem adásvételi, hanem egy licenszszerződést írat alá a vevőkkel. Azaz, a felhasználók csak használati jogot szereznek az így megszerzett digitális tartalmak fölött, de azok nem kerülnek a tulajdonukba.
A szerződés például konkrétan kimondja, hogy a készülékre letöltött tartalmakat egyebek között nem lehet eladni, kölcsönözni, terjeszteni, ha pedig valaki megsérti a vonatkozó feltételeket, akkor az Amazon megtagadhatja a felhasználó hozzáférését.